خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ضمن یادآوری اینکه «اقدامات کاهشی و جبرانی ایران در ارتباط با برجام در چارچوب خود برجام صورت پذیرفته است»، تاکید کرد: «در صورتیکه واشنگتن و سایر طرفها به تعهدات خود ذیل برجام بازگشته و به صورت کامل و موثر و قابل راستی آزمایی تحریم های یکجانبه و غیرقانونی‌‌اش بر ضد مردم ایران را مرتفع نماید، کلیه اقدامات‌ کاهشی و جبرانی ایران ذیل برجام برگشت‌پذیر خواهند بود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: همه برنامه‌ها و اقدامات هسته ای ایران در انطباق کامل با معاهده ان.پی.تی و تعهدات ایران ذیل پادمان بوده و تحت نظارت آژانس و با اعلام قبلی انجام شده است.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص گزارش اخیر  منتشره از سوی آژانس بین المللی انرژی هسته ای اظهار داشت: همه برنامه‌ها و اقدامات هسته ای جمهوری اسلامی ایران در انطباق کامل با معاهده ان.پی.تی و تعهدات ایران ذیل پادمان بوده و تحت نظارت آژانس و با اعلام قبلی صورت گرفته‌ است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: اقدامات کاهشی و جبرانی ایران در ارتباط با برجام نیز در چارچوب خود برجام صورت پذیرفته و همانگونه که بارها اعلام شده در پاسخ به نقض گسترده برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی ایالات متحده و عدم پایبندی کامل طرف های دیگر برجامی، به ویژه سه کشور اروپایی، به تعهداتشان ذیل برجام است.

خطیب زاده تاکید کرد: بدیهی است مادامی که اجرای کامل و بی قید و شرط برجام از سوی آمریکا و دیگر طرفهای برجامی از سر گرفته نشود، جمهوری اسلامی ایران برنامه صلح آمیز هسته ای خود را صرفا بر اساس نیازها و تصمیمات حاکمیتی و در چارچوب تعهدات پادمانی‌اش پیگیری می کند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پایان ضمن‌ تأکید مجدد بر غیرنظامی و صلح آمیز بودن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران، اعلام‌ کرد:  در صورتیکه سایر طرفها به تعهدات خود ذیل برجام بازگشته و واشنگتن نیز به صورت کامل و موثر و قابل راستی آزمایی تحریم های یکجانبه و غیرقانونی‌‌ اش بر ضد مردم ایران را مرتفع کند، کلیه اقدامات‌ کاهشی و جبرانی ایران ذیل برجام برگشت‌پذیر خواهند بود.

گفتنی است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که روز سه‌شنبه ارائه داده به پیشرفت‌های دیگری در برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد.

خبرگزاری انگلیسی رویترز با اشاره به این گزارش اعلام کرد: «ایران غنی سازی اورانیوم خود را افزایش داده و دو مجموعه از سانتریفیوژهای پیشرفته خود را برای غنی سازی ۶۰ درصد قرار داده است».

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو، پیشتر ایران از یک آبشار ۱۶۴ تایی از سانتریفیوژهای IR-6 برای غنی سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد در نطنز استفاده می‌کرده اما در حال حاضر علاوه بر این آبشار ۱۶۴ تایی، یک مجموعه ۱۵۳ تایی از سانتریفیوژهای IR-4 نیز برای غنی سازی تا ۶۰ درصد استفاده می‌شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.