گفتگوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در گفت و گو با جماران؛

نماینده شادگان در مجلس: اگر مسئولین به وعده های خود عمل کنند مشکلات خوزستان قابل حل است/ «طرح غدیر» همین الآن هم شکست خورده است/ به غیر از دشمنان، هیچ کس از اغتشاش و ناآرامی سود نمی برد

مجید ناصری نژاد، نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی، به جماران گفت: واقعیت است که کسی از مسئولین حساب کشی نمی کند که می گویید کارهای بزرگ و اساسی کرده ایم ولی چرا نتیجه آن این طور شده است؟ متأسفانه این دقت و پیگیری به عمل نیامده و ما سال به سال شاهد بحران های بیشتری شده ایم که سبب شده مردم اعتراض کنند. والّا مردم خوزستان متدیّن، آرام و قانعی هستند و حیف است که بگذاریم به خاطر مسائل جزئی ناراحت شوند.

پایگاه خبری جماران: چند روزی است که مردم خوزستان به خاطر مشکلاتی که معتقدند طرح های آبرسانی برای آنها به وجود آورده دست به تجمعات اعتراضی می زنند خواستار رسیدگی مسئولین به وضعیت آبرسانی به شهرهای این استان هستند.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مشکل آبرسانی به خوزستان مطلب جدیدی نیست و سال های سال مسئولین با انتقال آب از سرشاخه ها موجب خشک شدن رودخانه های این استان شده اند، بر ناکارآمد بودن طرح های آبرسانی از جمله «آب حیات» و «طرح غدیر» تأکید دارد.

مشروح گفت و گوی خبرنگار جماران با حجت الاسلام و المسلمین مجید ناصری نژاد را در ادامه می خوانید:

به عنوان نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی برای ما بفرمایید که گلایه مردم خوزستان از چیست و به نظر شما چرا تجمعات اعتراضی دارند؟

مطالبات جدیدی نیست و مطالبات انباشته ای است که سال های سال است ما نمایندگان مردم و بعضی دلسوزان منطقه اعلام کرده ایم بحث آب کشاورزی و شُرب مردم مشکلی درست می کند. اما هر سال مشکل بدتر و جریان آب رودخانه های استان کمتر شده که دلیل اصلی آن انتقال آب از سرشاخه ها به کویر مرکزی، چه اصفهان و چه کرمان، است. آنها مشکل آب دارند ولی کم کردن آب خوزستان، اضافه کردن مشکل به مشکل است و راه حل نیست؛ باید به دنبال راه حل دیگری بود.

دو سه سال پیش هم که آقای روحانی به مجلس آمد من بر سر موضوع انتقال آب به ایشان انتقاد داشتم و ایشان گفت ما بحث انتقال آب از سرشاخه ها را متوقف کرده ایم و برنامه ما انتقال آب از دریا است. ولی عملا این طور نشد. یعنی مدام آب رودخانه های خوزستان کمتر شد و کم شدن بارش ها هم سبب شد که مسئولین اجرایی در تأمین آب مدیریت خوبی نداشته باشند. در بحث مصرف آب هم ما مشکلاتی داریم. مثلا خطوط انتقال و شبکه های آبرسانی سال های سال مشکل دارد.

اگر مسئولین به وعده های خود عمل کنند مشکلات خوزستان قابل حل است

مدیران استانی از کمبود اعتبارات و منابع می نالند. در بحران های مختلف عنوان می شود که اینقدر پول و اعتبار تزریق شده است ولی معلوم نیست این اعتبارات چه طور هزینه شده و می شود که دردهای مزمن مردم خوزستان را حل نکرده است. از دهه 70 تا الآن این بحث ها بوده و هر سال ما بحرانی داشته ایم. آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان، شادگان، اهواز و امثالهم مشکلاتی داشته اند که قابل حل هست. اگر دوستان درست برنامه ریزی کنند، به وعده های خود عمل کنند، مشکلات اصلی را ببینند و پای همان بایستند قابل حل هست. ولی متأسفانه به این مشکلات توجه نشده و به مرور زمان انباشته و موجب رنجش خاطر مردم شده است.

 

شبانه روز دغدغه ما بحث «آب» است

شما به عنوان نماینده مردم غیر از جلسه ای که در مجلس به رئیس جمهور گفته اید، چه پیگیری دیگری برای حل این مشکل داشته اید؟

دوره چهارم است که من در مجلس هستم. اولین نامه ای که من در رابطه با آب نوشتم سال 83 به وزیر نیرو وقت آن زمان یعنی آقای بیطرف بود مه که در آن نوشته بودم «فریاد العطش مردم شادگان در جای جای این شهرستان شنیده می شود». از آن زمان تا کنون ما نامه نوشته ایم، جلسه گذاشته ایم، سخنرانی و پیگیری کرده ایم و هر جلسه ای که بوده ایم بحث آب را دعوا کرده ایم. در بحث بودجه تلاش کرده ایم بودجه گذاشته شود. در بحث تقسیم اعتبارات تلاش کرده ایم به خاطر آب بیشتر اعتبار گذاشته شود. هر جوری که متصور بود در حد حیطه وظایف نمایندگی ما کم نگذاشته ایم و الآن هم شبانه روز دغدغه ما بحث «آب» است.

هیچ کس از مسئولین حساب کشی نکرد که بیت المال را در طرحی هزینه کرده اید که هیچ فایده ای نداشته است

ولی مسئولین اجرایی خوب عمل نکردند و کسی از مسئولین اجرایی حساب کشی نکرد. دهه 70 مردم آبادان به این مسأله اعتراض داشتند و آن زمان طرحی به نام «آب حیات» اجرا شد که همان زمان هم خیلی هزینه داشت. الآن طرح آب حیات از کار افتاده و همه ایستگاه ها مخروبه شده و کسی تحقیق کند که اینها به چه روزی افتاده اند و محل تجمع اوباش و اراذل شده اند. هیچ کس از مسئولین اجرای این طرح سؤال نکرد که شما بر چه اساسی این همه بیت المال را در طرحی هزینه کرده اید که بعد از مدتی هیچ فایده نداشته و از کار افتاده است.

«طرح غدیر» همین الآن هم شکست خورده است

بعد از آن «طرح غدیر» را به مردم تحمیل کردند که تا الآن هزاران میلیارد هزینه داشته ولی من چند بار هم گفته ام این هم مثل «آب حیات» می شود. چون اولا تا تکمیل این هنوز خیلی زمان باقی مانده و تکمیل هم شود نتیجه نمی دهد و همین الآن هم تقریبا شکست خورده است. یعنی «طرح غدیر» که هم دولت آقای احمدی نژاد و هم دولت آقای روحانی حرفش را زده اند، تبلیغش را کرده اند و چند فاز آن هم افتتاح شده است، هنوز آب شُرب آبادان، خرمشهر و شادگان مشکل دارد. حتی نصف آب این شهرها هم از آب طرح غدیر تأمین نمی شود و بقیه را از کارون می گیریم؛ کارونی که فاضلاب و پساب دارد.

واقعیت است که کسی از مسئولین حساب کشی نمی کند که می گویید کارهای بزرگ و اساسی کرده ایم ولی چرا نتیجه آن این طور شده است؟ متأسفانه این دقت و پیگیری به عمل نیامده و ما سال به سال شاهد بحران های بیشتری شده ایم که سبب شده مردم اعتراض کنند. والّا مردم خوزستان متدیّن، آرام و قانعی هستند و حیف است که بگذاریم به خاطر مسائل جزئی ناراحت شوند.

 

همه باید سعی کنیم که آرامش ایجاد شود

یکی از مسائلی که در خصوص این اعتراضات مطرح می شود نوع برخورد با آنها است. به نوعی همه نخبگان خوزستانی اعتراض دارند و معتقدند برخورد امنیتی با این اعتراضات مردم شاید کار صحیحی نباشد. نظر شما در این خصوص چیست؟

نظر من هم این است که مردم ما هستند و واقعا به آنها فشار آمده و سال های سال گرفتار هستند. من فکر می کنم اگر با مهربانی و محبت برخورد شود بهتر خواهد بود. البته یک سری عوامل ضد انقلاب هم به این مسائل می آیند و می خواهند سوء استفاده کنند و باید حساب آنها از ملت جدا باشد. نباید آنها میدان پیدا کنند که از اعتراضات مردم سوء استفاده کنند. ولی به طور کلی همه باید سعی کنیم که آرامش ایجاد شود.

من از مردم تقاضا می کنم صبر و تحمل کنند. الآن مسئولین صداها را شنیده اند و هیأت های زیادی آمده اند و قول اعتباراتی هم داده اند. باید اثر اینها را ببینیم. آبی که گفتند رها شده باید به تالاب شادگان بیاید و به هورالعظیم برسد تا مردم به چشم خودشان نتایج را ببینند. چون واقعا مردم وعده و وعید زیاد شنیده اند و سخت باور می کنند.

به غیر از دشمنان، هیچ کس از اغتشاش و ناآرامی سود نمی برد

همه باید سعی کنیم آرامش ایجاد شود و مطالب مردم را تحقق ببخشیم. همه در یک کشتی هستیم و به غیر از دشمنان، هیچ کس از اغتشاش و ناآرامی سود نمی برد. امیدواریم همه مسئولین، رسانه ها و دلسوزان دست به دست هم بدهیم که هم مطالب مردم را جامه عمل بپوشانیم و هم سعی کنیم آرامش را به منطقه برگردانیم.

 

در خصوص آمار کشته ها بزرگنمایی زیاد است

اگر آخرین آمار کشته و زخمی شده های این حوادث را دارید برای ما بفرمایید.

بزرگنمایی در منطقه زیاد است ولی چیزی که من در شادگان می دانم این است که فقط یک نفر کشته شد و آن هم رهگذری بود که تا الآن هم معلوم نیست کشته شدن او بر اثر چه چیزی بوده است. قوه قضائیه دنبال شناسایی قاتل است و ما هم دنبال هستیم که خدای ناکرده خون این بنده خدا پایمال نشود. در شادگان همین یک نفر بود و الآن وضعیت آرام است و ما در شادگان مشکل جدی نداریم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.