امام خمینی در این بخش از وصیت‌نامه، ملت بزرگوار ایران و همراهان سال‌های جهاد و استقامت خود را مخاطب قرار داده و از عالم ماده و ظاهر هستی به عوالم معنا و باطن اشیا پرواز می‌دهد و متذکر می‌شود که هرچه انسان هدف والاتر و ارزشمندتری داشته باشد، سختی‌ها و دشواری‌های او بزرگ‌تر است. هدف والا و عالی، هزینه متناسب با خود را می‌طلبد و ملت ایران برای هدف کوچکی قیام نکرده تا دشواری او کم و کوتاه مدت باشد.

پایگاه خبری جماران: به ملت شریف ایران وصیت می‌کنم که در جهان حجم تحمل زحمتها و رنجها و فداکاریها و جان‌نثاریها و محرومیتها مناسب حجم بزرگی مقصود و ارزشمندی و علوّ رتبه آن است، آنچه که شما ملت شریف و مجاهد برای آن بپاخاستید و دنبال می‌کنید و برای آن جان و مال نثار کرده و می‌کنید، والاترین و بالاترین و ارزشمندترین مقصدی است و مقصودی است که از صدر عالم در ازل و از پس این جهان تا ابد عرضه شده است و خواهد شد؛ و آن مکتب الوهیت به معنی وسیع آن و ایده توحید با ابعاد رفیع آن است که اساس خلقت و غایت آن در پهناور وجود و در درجات و مراتب غیب و شهود است؛ و آن در مکتب محمدی ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ به تمام معنی و درجات و ابعاد متجلی شده؛ و کوشش تمام انبیای عظام ـ علیهم سلام الله ـ و اولیای معظم ـ سلام الله علیهم ـ برای تحقق آن بوده و راهیابی به کمال مطلق و جلال و جمال بی‌نهایت جز با آن میسر نگردد.

*  *  *

هستی؛ ظاهر و باطن و ماده و معنا را با هم دارد و ظاهر در هر چیزی دروازه ورود به باطن و مغز آن است و از صدف ظاهر به گوهر باطن باید رسید.

امام خمینی(س) که فقیهی عارف و عارفی فقیه است، هم ظاهر اشیا و شریعت را می‌بیند و هم باطن اشیا و شریعت را نظاره می‌کند. او رهبری ملت شریف ایران را در مصاف با قوای استبداد و استعمار بر عهده داشت و استقامت امام و امت، فتح و پیروزی را نتیجه داد؛ او با یاری ملت آگاه ایران، نظامی مردم سالار و اسلامی تأسیس کرد.

امام خمینی در این بخش از وصیت‌نامه، ملت بزرگوار ایران و همراهان سال‌های جهاد و استقامت خود را مخاطب قرار داده و از عالم ماده و ظاهر هستی به عوالم معنا و باطن اشیا پرواز می‌دهد و متذکر می‌شود که هرچه انسان هدف والاتر و ارزشمندتری داشته باشد، سختی‌ها و دشواری‌های او بزرگ‌تر است. هدف والا و عالی، هزینه متناسب با خود را می‌طلبد و ملت ایران برای هدف کوچکی قیام نکرده تا دشواری او کم و کوتاه مدت باشد. هدف ملت ایران در جریان انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی بسط و گسترش فرهنگ توحیدی و برافراشتن پرچم خداپرستی بوده که اساس و غایت آفرینش برای همان است.

این هدف عالی در اسلامی که خاتم الانبیاء6 از سوی خداوند تعالی آورده، متجلی است و تمامی پیامبران الهی: و اولیاء الله: برای تحقق آن تلاش کرده‌اند. امام خمینی که خود عارفی طالب کمال مطلق و شیدای جمال و جلال بی‌نهایت است به ملت عزیز خود یادآور می‌شود که نیل به کمال مطلق و جلال و جمال بی‌نهایت تنها در اسلام محمدی6 حاصل شدنی است و شما ملت برای این هدف پا در میدان جهاد گذاشته‌اید؛ جهادی که هدف آن اصلاح دنیا و آباد کردن آخرت و نیل به کمالات والا می‌باشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.