معاون اقتصادی وزیر کشور در خصوص آیین نامه ساماندهی کولبری تاکید کرد: با توجه به اعلام آمادگی همه دستگاه‌های مسئول، چنانچه در اجرای این مصوبه هر مقام مسئولی تعلل و قصور کنند، قطعا به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

به گزارش جماران، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ معاون اقتصادی وزارت کشور با بیان اینکه از امروز آیین نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های موقت مرزی موسوم به کولبری در سه استان مرزی آذربایجان غربی، کرمانشاه و کردستان اجرایی می شود، تصریح کرد: این مصوبه هیات وزیران با توجه به اعلام آمادگی گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی اجرایی خواهد شد و از این پس هیچ مانع و قصوری در خصوص عدم اجرای آن پذیرفته نیست.

بابک دین پرست دبیر شورای توسعه وامنیت پایدار شرق و غرب کشور، درحاشیه نشست حل وفصل نهائی آیین نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های موقت مرزی - موسوم به کولبری که صبح امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه در محل وزارت کشور برگزار شد، گفت: با دستور مستقیم وزیر کشور ، امروز علل عدم‌ اجرایی شدن آیین نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های موقت مرزی که مرتبط با ساماندهی فعالیتهای کولبران بوده و از سه سال قبل ، بارها در دولت مورد بررسی قرار گرفته و بازنگری شده است، مورد بررسی دقیق کارشناسی قرار گرفت.

معاون اقتصادی وزیر کشور افزود: در این جلسه مسئولین و نمایندگان وزارت صنعت، معدن ‌تجارت ، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک جمهوری اسلامی ایران، بانک مرکزی ، همچنین معاونین اقتصادی استانداری های آذربایجان غربی، کرمانشاه و کردستان و مدیران ذیربط دستگاههای مسئول استانی( گمرک و صمت) حضور داشتند و به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

وی ادامه داد: در این جلسه نماینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو علت انتظار وزارت صمت برای تایید لیست کالاهای مشمول توسط بانک مرکزی و همچین عدم اتصال گمرک به سامانه جامع را بعنوان علل اصلی اجرایی نشدن تصویب نامه هیات وزیران اعلام نمود. نمایندگان وزارت صمت اعلام کردند؛ مشکل خاصی در زمینه ثبت آماری ۱۰۰ قلم کالای مشمول و همچنین تعیین تعرفه ها و اتصال به سامانه های مربوطه وجود ندارد و مشکل اصلی توقف روند اجرایی شدن تصویب نامه دولت را، عدم ارتباط برخط گمرک با سامانه جامع ، آن هم بدلیل نبود زیر ساخت‌های لازم و در نتیجه انجام فعالیت های مرتبط گمرکی، بصورت دستی اعلام نمودند.

وی افزود: همچنین نماینده بانک مرکزی در جلسه اعلام کرد که همه سامانه های مرتبط در بانک مرکزی راه اندازی شده و فعال بوده و هیچ مشکلی برای تعیین منشا ارز کالاهای مشمول تصویب نامه نداریم. 

معاون وزیر کشور اضافه کرد: مسئولین گمرک جمهوری اسلامی نیز اعلام کردند، برای ترخیص کالاهایی که فرایند ثبت آماری و تعیین منشا ارز را طی کرده باشند ، هیچ مشکلی زیرساختی و عملیاتی در حال حاضر در مناطق مرزی نداریم، همچنین اعلام کردند که هم اکنون هیچ کالایی که این دو مرحله را طی کرده باشد، در گمرکات نداریم و اعلام آمادگی کردند که حتی اگر یک قلم کالای مشمول این تصویب نامه در گمرکات وجود داشته باشد، ظرف مدت ۴۸ ساعت ترخیص می شود.

وی با بیان اینکه؛ متاسفانه علیرغم تایید قطعی و اعلام آمادگی کامل دستگاهها مبنی بر اینکه هیچ مشکلی برای اجرای تصویب نامه وجود ندارد، اما عملا این مصوبه در استانها کاملا متوقف مانده است، گفت: به هرحال ما اصل را بر صحت مباحث اعلامی دستگاهها گذاشتیم و در جلسه مقرر شد این دستگاهها از امروز بر فرآیند اجرایی شدن دقیق تصویب نامه نظارت کنند.

معاون اقتصادی وزیر کشور تاکید کرد: با توجه به اعلام آمادگی همه دستگاه‌های مسئول، چنانچه در اجرای این مصوبه هر مقام مسئولی تعلل و قصور کنند، قطعا به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

وی با بیان اینکه از امروز آیین نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های موقت مرزی موسوم به کولبری در چهار استان مرزی آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان و سیستان و بلوچستان اجرایی می شود، تصریح کرد: این مصوبه هیات وزیران با توجه به اعلام آمادگی گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی اجرایی خواهد شد و هیچ مانع و قصوری در عدم اجرای آن پذیرفته نیست. 

دین پرست خاطرنشان کرد: چند مشکل جزئی نیز در فرایند بخش اتصال سامانه و اجرای کار وجود دارد که مقرر شد در این خصوص؛ گزارشی به وزیر کشور ارائه تا اصلاحات انجام پذیرد . 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور گفت: همچنین مقرر شد، استانداری‌ها و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از امروز بر روند اجرایی شدن این مصوبه نظارت کنند و از فردا هر ۲۴ ساعت یک بار گزارش مرتبط با روند اجرای این مصوبه را به وزارت کشور ارائه دهند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.