انیس نقاش گفت: وقتی که حزب الله تلاش کرد که در جنگ 22 روزه از مصر بخواهد که اجازه دهد زخمی های جنگ را از غزه برای مداوا از آنجا خارج کند و حسنی مبارک اجازه نداد. با تدبیر حاج عماد مغنیه و حاج قاسم اتفاق عجیبی رخ داد که نه تنها مجروحان را از آنجا خارج کردیم، بلکه سلاح به دست اهالی غزه رساندیم.

بیستمین نشست تخصصی جمعیت دفاع از ملت فلسطین با عنوان «افق معادلات قدرت در فراسوی نبرد محور مقاومت و آمریکا» و گرامی داشت شهدای مقاومت، صبح امروز (سه شنبه 24 دی ماه) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار جماران، انیس نقاش، مدیر مرکز مطالعات امان لبنان، در ابتدای این نشست گفت: آزادی فلسطین از ابتدا مشکلی بوده که ریشه آن در محاسبات قدرت در منطقه است. اسراییل یک رژیم معمولی نیست و منشا قدرت گرفتنش با حمایت بریتانیا همراه بوده است. جنگ ۶ روزه بین رژیم صهیونیستی و اعراب دیدیم که اسراییل توانست هم قسمتی از زمین های منطقه را اشغال کند و هم این  کشورهای عربی را شکست دهد. بعد از آن جنگ موقعیت اسراییل برای آمریکا بسیار مهم و استراتژیک شد

وی افزود: اگر بخواهیم با قدرت اسراییل مواجه شویم باید قدرت کشورهای غربی را تضعیف کنیم؛ چرا که با ضعیف شدن قدرت های غربی قدرت اسراییل نیز کاهش می یابد. در جنگ شش روزه شاهد بودیم که چگونه آمریکا به کمک اسراییلی ها آمد و کشورهای غربی از این رژیم جعلی حمایت کردند. لذا محیط قدرت های غربی جزو لاینفک قدرت اسراییل است.

انیس نقاش یادآور شد: از سال 91 میلادی یک استراتژی محرمانه برای تضعییف قدرت آمریکا در منطقه شکل گرفت و اکنون این استراتژی به اوج خود رسیده است و هر چند که حاج قاسم و ابومهندس شهید شدند و خسارت زیادی به محور مقاومت وارد شد اما اکنون قدرت آمریکا رو به افول است و ضعف آمریکا به لحاظ تکنولوژی نیست بلکه به خاطر استراتژی های نادرست این کشور است و هیچ گاه به هدف هایش نخواهد رسید.

وی تأکید کرد: از روزی که آمریکا به منطقه آمد دو هدف داشت یکی حمایت از اسراییل و دیگری تصاحب نفت با ارزش منطقه و هنگامی که آمریکا توانست در زمینه نفت خودکفا شود، تنها انگیزه اش برای ماندن در منطقه حمایت از رژیم صهیونیستی بود که با مقاومت مردم منطقه نتوانسته به اهداف خود برسد. مردم  فلسطین نیز با دیدن محور مقاومت در منطقه فهمیدند که از طریق مبارزه می توان نتیجه گرفت و از قیام انتفاضه سنگ به سمت مبارزه مسلحانه پیش رفتند.

مدیر مرکز مطالعات امان لبنان اظهار داشت: در جنگ 33 روزه حمله اسرائیل به لبنان، اهداف اسرائیل محقق نشد و این امر سرآغاز تحولات سخت برای رژیم صهیونیستی بود. هم اکنون در غزه نیز شاهد قدرت گرفتن محور مقاومت در فلسطین هستیم و ده ها هزار فلسطینی در عرصه نبرد و مقاومت در برابر اسرائیل فعالیت می کنند و تجهیزات قوی و مناسبی دارند.

وی افزود: آمریکایی ها و اسراییلی ها با ایجاد داعش می خواستند که آینده خاورمیانه را تغییر دهند و نتوانستند به اهدافشان برسند. آنها  در عراق می خواستند دولت اسلامی تشکیل دهند تا محور مقاومت را ضعیف کنند. توییت ترامپ بعد از ترور حاج قاسم نیز بدین معنی است که آنها به دنبال مذاکره با ایران هستند. آمار گزارشات آمریکایی ها نیز نشان می دهد که 70 درصد تلفات آمریکایی ها در منطقه به وسیله سپاه پاسداران صورت گرفته است. حمله به پایگاه عین الاسد تنها سیلی کوچکی بود و آنها حتی نتوانستند یکی از موشک های سپاه را خنثی کنند و این امر قدرت نظامی ایران را نشان می دهد. ایران امروز از لحاظ سایبری نیز قدرتی برابر با آمریکا دارد.

انیس نقاش تصریح کرد: آمریکایی ها و هم پیمانانشان با ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی سعی در پیشبرد اهدافشان داشتند. تصور برخی از افراد این بود که حضور آمریکا در عراق برای کمک به مردم این کشور و پیشرفت آنهاست؛ ولی برنامه حقیقی آنها خرابکاری و ضربه به تأسیسات محور مقاومت و عراقی بود. در زمان کنونی بها دادن به این تفکرات چه از لحاظ تبلیغاتی و فرهنگی و  چه از منظر نظامی به معنای بازی کردن در زمین دشمن است، و حمله نظامی به مراتب راحت تر و کم هزینه تر از تبلیغات فرهنگی و فکری است.

وی ادامه داد: جنگ یمن نیز با تغییر معادلات در منطقه همراه بود و اوج پیروزی محور مقاومت یمنی، تخریب تأسیسات آرامکو عربستان سعودی بود که در ابعاد بزرگ و در نقطه حساس نفتی این کشور رخ داد.

مدیر مرکز مطالعات امان لبنان در بخش دیگری از سخنان خود به نقل خاطره ای از تدبیر حاج قاسم برای ارسال سلاح به غزه در جنگ 22 روزه پرداخت و گفت: وقتی که حزب الله تلاش کرد که در جنگ 22 روزه از مصر بخواهد که اجازه دهد زخمی های جنگ را از غزه برای مداوا از آنجا خارج کند و حسنی مبارک اجازه نداد. با تدبیر حاج عماد مغنیه و حاج قاسم اتفاق عجیبی رخ داد که نه تنها مجروحان را از آنجا خارج کردیم، بلکه سلاح به دست اهالی غزه رساندیم. به این ترتیب که حاج قاسم گفت «مگر مردم دارو و غذا نمی خواهند، مگر مجاهدان سلاح نمی خواهند پس چرا نشسته اند؟ کافی است به سمت مرزهای العریش مصر هجوم بیاورند و از مرز بگذرند، هم غذا و دارو آنجا هست هم سلاح آماده کرده ایم؛ هجوم بیاورند.» فلسطینی ها هم این کار را کردند بدون آنکه متوجه شوند از کجا دستور می گیرند، هجوم آوردند، از مرز گذشتند و مایحتاج و سلاح خود را دریافت کردند و برگشتند و مقاومت کردند و در جنگ پیروز شدند. این تدبیر حاج قاسم بود.

وی در پایان سخنان خود گفت: اکنون تمام مردم منطقه درخصوص اخراج نماینده های آمریکا از منطقه همدل شدند و علی رغم خسارت بزرگی که با شهادت این دو فرمانده به محور مقاومت وارد شد، اما محور مقاومت همچنان به مسیر خود تا پیروزی کامل ادامه خواهد داد.

ناصر ابوشریف، نماینده جهاد اسلامی فلسطین، نیز در این نشست گفت: حاج قاسم بنده خوب خدا بود که همواره در برابر طرح های جنایتکارانه صهیونیست ها ایستاده بود. او بهترین نماینده مقاومت در برابر صهیونیسم و استکبار جهانی و مصداق آیه ی شریفه ی «عِبَادًا لَنَا أُولِی بَأْسٍ شَدِیدٍ» بود.

وی با اشاره به آخرین دیدار خود با شهید سلیمانی افزود: حاج قاسم همواره بر اهمیت دفاع از مردم مظلوم فلسطینی تاکید داشت و در آخرین دیدارش به ما گفت که فلسطین بزرگترین مسئولیتی است که بر گردن ما نهاده شده و در آخرت اولین چیزی که از ما خواهند پرسید ، درباره دفاع از مردم مظلوم فلسطین در برابر اسرائیل است. این موضع گیری های شهید سلیمانی نشان می دهد که او به خوبی مسیر تعالی را می شناخت و همواره در این مسیر و مبارزه با دشمنان جهان اسلام گام بر می داشت.

ناصر ابوشریف در خصوص نقش ایران در منطقه و حمایت از مسائل جهان اسلام نیز اظهار داشت: ایران کشوری قدرتمند در منطقه است که توانایی هدایت و رهبری محور مقاومت در منطقه را دارد، و اهداف جبهه مقاومت همان دفاع از ارزش های اسلامی است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.