عضو فراکسیون امید تصریح کرد: اکنون بنابر تعبیر درست مقام معظم رهبری باید در اندیشۀ برداشتن گام دوم انقلاب باشیم. شرط لازم برای این کار از یکسو شناختن فرصت ها و دور شدن از تهدیدهای مزمن و جدید است. باید به جد مسائل پیش رو را آسیب شناسی کنیم و در صدد رفع کاستی ها و کژی ها برآییم. مهمترین نیاز ما برای برداشتن گامهای استوار و جدید بازسازی و تقویت سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد ، امید و همبستگی ملی است.

به گزارش جماران؛ محمدرضا تابش نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی امروز در نطق میان دستور خود گفت:

 

بسم الله الرحمن الرحیم 

درود و سلام بر همکاران ارجمند و ملت شریف و بزرگوار ایران ؛ در آغاز سخنی با مردمان سخت کوش استان یزد و همشهریان نجیب و پُرافتخار اردکانیام دارم ؛  

اولاً وظیفه میدانم همواره متعهد به پیگیری خواسته ها و مطالبات شما شهروندان عزیز و زحمتکش، کم توقع، بردبار و متدین در استان یزد و شهرستان اردکان باشم و از خداوند بزرگ بخواهم که مرا از عهد خدمتگزاری صــادقــانه لحظـــهای فرو نگذارد 

ثانیاً به حکم وظیفهی نمایندگی مردم ضروری میدانم که مسائل و     ضرورتهای توسعۀ منطقهای و ملی را در حوزه استان و شهرستان مدام پی بگیرم، از این رو کنترل مسأله کم آبی، رفع نابسامانیهای متأثر از تحولات اجتماعی به ویژه مهاجرت و مهاجرین، به اتمام رساندن پروژهها و طرحهای اساسی منطقهای در شرایط کنونی کشور، حمایت از نخبگان، اصناف و گروههایاجتماعیپیشران توسعه  

 یعنی دانشگاهیان، معلمان، کارگران، دانشـجویان، دانشآموزان، هنرمندان، ورزشکاران، زنان و جوانان و فعالان مدنی و سیاسی را بیش از پیش نه تنها برای توسعــۀ منطقهای بلکه برای توسعه ملی ضروری میدانم و بر پیشبرد آنها اصرار دارم.

در افق ملی هم به چند نکته به اختصار اشاره میکنم :

1-        در روزهای پایانی ماه خرداد  بسرمیبریم. خرداد خلاصه  تاریخ انقلاب ما و ماه حادثه هاست.

باید تاریخ را بفهمیم و میراث تاریخی و ملی خود را پاس بـــداریم و روزآمد کنیم.

نیمه خرداد نقطۀ عطف مبارزات ملی ماست ، روزی که ملت در 15 خرداد سال 1342 در برابر استبداد و استعمار ایستاد و از آن پس اندیشه امام خمینی (ره) را در پیگیری آزادی ، استقلال ، حقوق اساسی و پیشرفت از موضع دین تا نیل به پیروزی انقلاب اسلامی سال 57 دنبال کرد.

شگفت آنکه امام در آستانه همین روز، 14 خرداد 68 با بزرگترین بـدرقه مـلت، سر بر آستان جان نهاد.

آغاز خرداد نیز دو سرفصل حیات و سرزندگی ملت ما را در بر دارد. سوم خرداد روزی که با آزادی خرمشهر در جنگ تحمیلی ، رزمندگان ما اراده و قدرت نهفتۀ خویش را نشان دادند و دوم خرداد که ملت اراده و قدرت بی پایان خود را در پای صندوقهای رأی نمایان ساختند و اصلاحات را به عنوان لازمه تداوم انقلاب رقم زدند.

پایان خرداد هم یادآور دو نام بزرگ و ماندگار در عالم اندیشه و تعهد و راهگشایی است. 29 خرداد سالگرد رحلت معلم انقلاب ، دکتر علی شریعتی که تفکر و التزام اجتماعی روشنفکرانه را به میان مردم برد و نه تنها در تراز ملی بلکه در تراز مبارزات فکری و اجتماعی در جهان اسلام سرمشقی نو آفرید و 31 خرداد سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران که پلی شد میـان نبـوغ و علـم با فداکاری و وارستگی.

در این میان هر روز خرداد را میتوان فصلی از تاریخ دانست و با خواندن توفیق ها و عدم توفیق های آنها درسهایی برای امروز گرفت.

از تلاشهای بی شائبه جوانان در تأسیس جهادسازندگی تا برگزاری منظم انتخابات ریاست جمهوری و شوراها .

مهم این است که از کنار همه این حوادث بدون اندیشیدن نگذریم ، دیروز را بشناسیم اما در امروز زندگی کنیم و به فکر فردا باشیم.

2- اکنون بنابر تعبیر درست مقام معظم رهبری باید در اندیشۀ برداشتن گام دوم انقلاب باشیم. شرط لازم برای این کار از یکسو شناختن فرصت ها و دور شدن از تهدیدهای مزمن و جدید است. باید به جد مسائل پیش رو را آسیب شناسی کنیم و در صدد رفع کاستی ها و کژی ها برآییم. مهمترین نیاز ما برای برداشتن گامهای استوار و جدید بازسازی و تقویت سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد ، امید و همبستگی ملی است. آنچه بنیاد اعتماد و امید مردم را به باد میدهد گستردگی و عادی شدن فساد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که هیچ نسبتی با آیین ما، انقلاب ما و فرهنگ اسلامی و ایرانی ما ندارد. دور شدن از اخلاق و مروت و انصاف و رواج دروغ و بهتان با اسلامی که پیامبرش برای تکمیل اخلاق، مبعوث شده تناسبی نداشته و ندارد. 

تبعیض و پیدایش شکافهای طبقاتی در جامعه و بهره مندی اقلیتی از درآمدهای سرشار و گرفتار شدن اکثریتی در فقر و فرودستی که متأسفانه جلوه های خشن و دردآور آن را میتوان در سراسر جامعه دید، چه نسبتی میتواند با جامعۀ عدالت محور امام علی (ع) و جامعه آرمانی و انقلابی ما داشته باشد. ؟

اعمال محدودیت های خودسرانه و سلیقه ای در مسیر حقوق شهروندان و آزادیهای مصرح قانونی و تنگ کردن فضای فعالیتهای سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی و مدنی و وضع حبس ها و حصرهای سنگین و محروم کردن شخصیت ها و افراد مؤثر و مورد اعتماد جامعه از حقوق انسانی و قانونی خویش چه میزان با اخلاق محمدی ، رفتار علوی یا حسینی جامعه انقلاب اسلامی سازگار است.؟

باید پیشبرد گام دوم انقلاب را جدی بگیریم و بر آن اساس به تأمل و بازاندیشی در اشتباهات، خطاها و کاستی ها و به کشف و خلق فرصت های جدید برسیم.

در این میان مسئولیت ما که از ثمرات انقلاب بیشتر بهرهمند بودهایم و نعمت ایفای مسئولیت و خدمتگزاری نسبت به مردم را داریم ، سنگین تر است. امروز باید هم به اعتبار نقش نهادی خود در مجلس که شأن و جایگاه مهم و راهبردی است و هم به اعتبار تجارب تلخ و شیرین خود به احیای سرمایه اجتماعی کشور بعنوان پشتوانه هرگونه اقدام عملی دستگاه های حاکمیتی و اجرایی مجدانه بکوشیم. وظیفه ما تنها فرافکنی و تنها انتقاد از دیگران و دادن رهنمودهای کلی نیست. بلکه همه ما باید در قبال رویکردها و عملکردهای خود پاسخگو و انتقاد پذیر باشیم و مجموعه تدابیر ما عملاً در پاسخگویی به مطالبات و خواست های مردم راهگشا باشد.

3-تحریمهای ظالمانه و اعمال محدودیت های بی سابقه دولت ترامپ و زورگوییهای او در جهان مسئله بزرگ پیش روی کشور ماست. وظیفه ما در همه نهادها و ارکان نظام است که سایه این تهدیدها و تحریم ها را از کشور دور کنیم و امنیت روانی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را در جامعه تأمین نماییم.

شرایط اقتصادی و معیشتی مناسب تری برای مردم فراهم سازیم.

همه ما باید در اندیشه ایران باشیم و هرگونه گزندی را چه سرزمینی ، چه قومیتی ، چه اقتصادی ، چه اجتماعی ، چه منطقه ای و چه جهانی با تدبیر از کشور دور کنیم. باید تفرقه و تشتت را در این شرایط کنار بگذاریم و به درک مشترک و اقدام مشترک بر دفع هرگونه شری نسبت به کشور و نظام برسیم.

4- ایران امروز نیاز مند تفاهم ملی ، وحدت ملی و همبستگی ملی است. باید از همه ظرفیت های ملی بی دریغ استفاده کرد. باید به مردم تکیه کرد و در جهت تقویت و تحرک دولت و نهادهای قانونی از هیچ اقدامی فروگذار ننمود. ایران در طول تاریخ نشان داده است که قدرت تاب آوری و عبور از سخت ترین بحران ها را دارد. چون ظرفیت های نهفته فراوان دارد. دشواریهای پیش روی ما هم قطعاً ماندنی نیست، پس بهتر آنکه به قدرت مردم یعنی قدرت همبستگی و وحدت ملی بازگردیم و راه را برای حضور و مشارکت یکپارچه مردم و همه جریانهای سیاسی وفادار انقلاب و نظام و ایران باز کنیم. و در سایه وحدت و همدلی ، دشمن را در اجرای نقشه های شوم خویش ناکام سازیم.

والسلام»

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.