• کدخبر: 879772
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین، «هانی رستگاران» امروز و در حاشیه بازدید کارشناسان صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی از روند مرمت خانه‌های تاریخی سمنان، افزود: این خانه تاریخی توسط سرمایه گذار بخش خصوصی در حال مرمت و ساماندهی است.
وی گفت: خانه طاهریان پس از پایان مرمت و احیاء، با وجود ١٠ اتاق، تبدیل به مرکز اقامتی می شود و ظرفیت اقامت شهر سمنان را افزایش می‌دهد.
وی با اشاره به بازدید از خانه تاریخی کلانتر سمنان نیز گفت: پرونده مرمت و احیا مجموعه خانه رجبی( بادگیر خانه کلانتر) بسته شد و این پروژه را می‌توان به عنوان یک طرح موفق در حوزه احیا بناهای تاریخی معرفی کرد که در حال حاضر در حال بهره برداری است و مورد استقبال هم استانی‌ها، گردشگران و دوستداران مواریث فرهنگی قرار گرفته است.
خانه طاهریان از یادگاران دوره قاجاریه است و در سمنان، محله اسفنجان، نزدیک خیابان ابوذر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۱۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
استان سمنان با وجود 23 بنای تاریخی در فهرست واگذاری به بخش خصوصی، بیشترین تعداد بنای قابل واگذاری و بهره‌برداری توسط بخش خصوصی در کشور را به خود اختصاص داده است.
تا کنون 6 بنای تاریخی در استان سمنان از طریق ظرفیت قانونی صندوق احیا به بخش خصوصی واگذار شده است که شامل کاروانسرای شاه عباسی ده نمک واقع در شهرستان آرادان، کاروانسرای شاه عباسی دامغان واقع در شهرستان دامغان، کاروانسرای شاه عباسی میاندشت واقع در شهرستان میامی، خانه رجبی (بادگیر خانه کلانتر) ، خانه طاهری و خانه محمدیه (تدین) واقع در شهرستان سمنان است.

 

46

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
  • کدخبر: 879772
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.