اخبار مرتبط

حمیدرضا حسینی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : برنامه مایه کوبی دام های سبک عشایر استان از ماه مهر آغاز شد و با آموزش و جلوگیری از شیوع بیماری تاکنون هیچ خسارتی به دامداران استان وارد نشده است.
وی خاطرنشان کرد : مرحله دوم مایه کوبی علیه این بیماری های دامی از ماه بهمن امسال در دام های سبک و سنگین عشایر استان به صورت رایگان اجرا می شود.
وی اظهارداشت: سقط جنین در دام های آبستن، افت وزن دام و تلفات ناگهانی از نشانه های احتمال بیماری تب برفکی در بین دام های سبک و سنگین است و دامداران عشایر چنانچه با مشاهده این بیماری سریع موارد را به مرکز دامپزشکی محل سکونت خود اطلاع دهند.
مدیرکل امور عشایری استان سمنان ادامه داد : بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی با شیوع سریع است که که با علایم زخم دهان و پستان، لنگش همراه بوده و دامداران با مشاهده این علایم مراتب را فوری به اداره دامپزشکی محل اقامت و یا سامانه اطلاع رسانی 1512 اداره کل دامپزشکی استان گزارش کنند.
حسینی با بیان این که دامداران مرحله مایع کوبی دام سبک و قرنطینه را برای پیشگیری از ابتلا بیماری تب برفکی در دستور کار قرار دهند، گفت : عشایر استان در دادن علوفه به صورت دستی به دام های سبک نکات بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.
مدیرکل امور عشایری استان سمنان تصریح کرد : اکنون بیش از 11 هزار تن جو برای دامداران عشایر استان با قیمت هفت هزار و400 و هفت هزار و 200 ریال تامین شده است و اکنون مشکلی برای تامین جو موردنیاز دامداران وجود ندارد.
عشایر استان از یک ایل و 74 طایفه تشکیل شدند و بیش از 15 هزار نفر از جمعیت استان بیش از 700 هزار نفری سمنان را شامل می شوند.
بیش از 25 درصد از گوشت قرمز و 35 درصد از فرآورده های لبنی استان سمنان را عشایر تولید می کنند.
7339/6026/
خبرنگار: محمدرضا یوسف نژاد **انتشار دهنده: جانعلی فتحی
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه فرمایید
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.