سید عباس صالحی روز پنجشنبه در دیدار با آیت الله سید محمد شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان سمنان افزود: در اربعین امسال بیش از سه میلیون زائر از ایران برای بهره‌مندی از پیاده روی اربعین حسینی در کشور عراق شرکت کردند و برگزاری آیین‌های از این دست نشان دهنده عمق پیوندهای دینی ۲ کشور است.

وی خاطر نشان کرد: دشمنان در صدد رخنه برای اختلاف بین ۲ ملت هستند اما پیوندهای میان ایران و عراق جدایی‌ناپذیر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر یک روزه خود به استان سمنان ضمن ابلاغ سلام ویژه رئیس جمهوری به آیت الله شاهچراغی، مسئولان و مردم این استان گفت: نگاه دکتر روحانی به استان سمنان با توجه ظرفیت‌های موجود، ویژه است.

وی تصریح کرد: هماهنگی و هم‌فکری بسیار خوبی بین مسئولان استان برای رفع مشکلات زیرساختی در بخش‌های هنر و فرهنگ وجود دارد که از این فضای وحدت برای رفع مشکلات باید به بهترین نحو استفاده شود.

اعزام زائران ایرانی به حج تمتع عزتمندانه بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در سالجاری بیش از ۸۰ هزار حاجی از ایران برای بهره‌مندی معنوی به حج تمتع اعزام شدند که با وجود مشکلات اما این اعزام‌ها عزتمندانه بود.

صالحی گفت: در بخش اوقاف سیاست‌های جدیدی تعریف شده است که سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش دانش بنیان فرهنگ، بنیان توسعه استانی و کشور، وقف موتور توسعه اقتصادی و فرهنگی با تحرک‌های جدید اقدام‌های لازم را انجام دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بیش از ۲۰ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد در کشور فعال است که در این کانون‌ها دست‌کم ۲ میلیون نفر عضو هستند.

وی گفت: در فعالیت‌های قرآنی در سال‌های گذشته در کشور اقدام‌های خوبی انجام شده است.

۱۰۰ هزار جلد کتاب چاپ شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در سال گذشته ۱۰۰ هزار جلد کتاب در کشور چاپ شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی چاپ کتاب از نظر کمی و کیفی رشد قابل توجه و چشمگیری داشته است.

صالحی خاطر نشان کرد: رشد کمی و کیفی مکتوب‌ها در علوم محض، انسانی و اسلامی در دهه‌های گذشته در کشور چشمگیر بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از سال ۹۲ تاکنون دست‌کم ۸۰۰ کتابخانه و در سال ۹۷ بیش از ۱۰۰ کتابخانه در کشور تاسیس شد.

صالحی تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون بیش از ۵۰ کتابخانه در کشور تاسیس شد و باشگاه‌های کتابخوانی در نقاط مختلف کشور راه اندازی شده است.

رابطه مثبت و مطلوب رسانه‌ها با دولت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ارتباط خوبی بین دولت و رسانه‌های مکتوب و خبرگزاری‌ها برقرار است.

وی خاطر نشان کرد: رسانه‌ها در انعکاس اخبار به مسایل خاص و منافع ملی توجه دارند که این مسایل بسیار دارای اهمیت است.

صالحی افزود: توجه به معیشت خبرنگاران در اولویت قرار دارد و این وزارتخانه برای رفع مشکلات اصحاب رسانه در تلاش است.

وی اضافه کرد: دولت در دیگر بخش‌های هنری و فرهنگی از جمله هنرهای نمایشی و هنر عام دغدغه دارد و نسبت به رشد کمی و کیفی آنها تلاش می کند.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه در سفری یک روزه به منظور شرکت در چند برنامه فرهنگی به استان سمنان سفر کرده است.
حضور در شهرستان مهدیشهر و شرکت در جشنواره منطقه‌ای فرهنگی و گردشگری ایل سنگسر و حضور در اختتامیه جشنواره تئاتر استان سمنان و دیدار با تعدادی از هنرمندان و اصحاب فرهنگ استان در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌ریزی شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.