امیر عبدوس روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: کشورهای حوزه خلیج فارس علاقه زیادی به ورزش قوچ‌بازی دارند به همین دلیل سودجویان با زنده‌گیری پرندگان اقدام به قاچاق می‌کنند.

وی یادآور شد:  محیط زیست استان سمنان در نیمه نخست امسال در نظارت های انجام داده در زمینه خرید و فروش زنده جانوران حیات وحش، ۲۰ قطعه مرغ مینا، حیواناتی مانند قوچ و بهله که تاکسی درمی شدند را کشف کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست بیان کرد: نیمه نخست امسال، هفت بهله پرنده شکاری و چهار راس پستاندار که توسط شکارچیان متخلف زنده‌گیری شده بود کشف و به طبیعت بازگردانده شد و همچنین با هوشیاری یگان حفاظت این اداره کل، ۴۷ مورد تخلف شروع به شکار در استان کشف جرم شد.

وی ادامه داد: سازمان محیط زیست به شدت با سودجویان و تهدیدکنندگان حیات وحش برخورد می‌کند و به تازگی با به روز رسانی قوانین و افزایش سقف جریمه تخلف‌ها روند کاهشی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان تصریح کرد: جریمه شکار قوچ وحشی ۱۰۰ میلیون ریال تعیین شده که این جریمه بیش از سه برابر ارزش گوشت شکار است و همین عامل نقشی مهم در کاهش تخلف‌ها داشته است.

۱۶درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان وجود دارد و حدود ۳۰ درصد از انواع گونه های گیاهی و جانوری کشور از جمله گونه های خاصی مانند یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، زاغ بور و گورخر ایرانی در این استان زیست می کنند.
پارک ملی کویر گرمسار و پارک توران یا خارتوران ۲ ذخیره گاه حفاظت شده حیات وحش مهم دنیا در استان سمنان است و هم چنین استان سمنان منطقه های حفاظت شده در محدوده جنگل ابر و پرور و پنج منطقه شکار ممنوع دارد.
مناطق حفاظت شده در استان سمنان ۲.۳ میلیون هکتار است و در مجموع بین ۱۵ تا ۲۰ هزار هکتار عرصه های طبیعی تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان است که نیاز به حفاظت دارد.  

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.