راهکارهای درمان اگزما

متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیحاتی درباره درمان اگزما ارائه کرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، نسیم مظلومی توتونچی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما درخصوص اگزمای دست و مواد شوینده به گفتگو پرداخت.

مشرق نوشت؛ کارشناس برنامه با بیان این مطلب که افراد مبتلا به اگزما، دوره های طولانی خشکی، خارش و دانه های آبدار پوست را تجربه می کنند، گفت: اولین قدم درمان استفاده از شوینده های مناسبی است که از PH پایینی برخوردار باشند.(شوینده های غیر صابونی)

توتونچی چرب کردن پوست دست را دومین اقدام مناسب درمان اگزما دانست.

وی همچنین اسرین(ucerin) و اوره ۵٪ را از بهترین چرب کننده های دست در این بیماری برشمرد.

وی خاطر نشان کرد: تماس دست با مواد اسیدی، قلیایی و شوینده صابونی، تحریک کنندگی بیشتری در این بیماران ایجاد می کند.

این استاد پوست گفت: مهمترین اقدام قبل از شروع کار منزل این است که دستها را چرب کنند، پس از آن دستکش نخی بپوشند و در آخر دستکش پلاستیکی به دست کنند.

توتونچی ادامه داد: برای استفاده صحیح از دستکش باید دست ها را هر دو الی سه ساعت از دستکش ها خارج کرد و مجدداً با ماده چرب کننده چرب و دوباره اقدام به پوشیدن دستکش نخی و سپس دستکش پلاستیکی کرد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا اگزما همان حساس شدن پوست است؟ گفت: حساسیت نوعی خشکی و خارش پوست است اما افرادی که مبتلا به اگزما هستند، زمینه های سرشتی این بیماری را به همراه دارند گرچه ممکن است: این بیماری به دنبال تماس با اسید، باز و مواد خارجی تحریک کننده پوست ایجاد شده باشد.( اگزمای شغلی)

وی ادامه داد: اگزما با خشکی، خارش و پوسته ریزی شروع می شود و ممکن است با ترک های پوستی و تاول نیز همراه شود.

وی تاکید کرد: فرد مبتلا باید از سیر بیماری خود مطلع باشد، افرد باید بداند: در زمان بروز اگزما لایه محافظ پوست از بین رفته است و فرد نیازمند درمان طولانی مدت است.

این متخصص پوست و مو یادآور شد: افراد مبتلا به اگزما ممکن است در تاریخچه بیماریشان، سابقه ابتلا به آسم را نیز گزارش کنند، همچنین ممکن است: سابقه بیماریهای آتوپیک(حساسیتی) را در پدر، مادر، خواهر یا برادر داشته باشند.

این استاد دانشگاه از تشابهات ظاهری اگزما با بیماری پسوریازیس نام برد و انجام نمونه برداری را از راههای تشخیص و افتراغ این بیماری دانست.

وی ادامه داد:پس از تشخیص قطعی اگزما توسط پزشک، اقداماتی از جمله: اصلاح شوینده ها، تجویز درمان های ضد التهابی (کرم های کورتیکواستروئیدی) و چرب کردن مداوم دست با چرب کننده های مناسب، پیشنهاد میشود.

توتونچی افزود: روش استفاده از پمادهای کورتونی به این صورت است؛ دو هفته اول هرشب و پس از آن یک شب در میان و سپس تا دو بار در هفته ادامه می یابد، او تاکید کرد: قطع ناگهانی این پمادها باعث عود مجدد اگزما می شود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سؤال که طول درمان اگزما چه مدت است؟ گفت: اگزما بطور کلی درمان نمی شود و تنها کنترل می شود.

وی انتخاب شوینده مناسب، جلوگیری از تحریکات پوستی(هوای سرد و خشک)، چرب کردن مداوم پوست و پوشیدن دستکش نخی را از جمله راههای کنترل این بیماری برشمرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا اگزما با اختلال عملکرد ارگانی از بدن همراه است؟ گفت: اگزما هیچ ربطی به اختلال عملکرد بدن ندارد و هیچ گونه آسیبی به سیستم داخلی بدن از جمله کبد نمی زند.

وی افراد را از مالیدن مواد ناشناخته به پوست که توسط افراد غیرمتخصص توصیه می شوند پرهیز داد.

توتونچی به افراد به خصوص بانوان توصیه کرد: با دیدن کوچکترین علائم پوستی از جمله خشکی، خارش و ترکهای پوستی به پزشک مراجعه کنند؛ زیرا درمان در مراحل اولیه بیماری بسیار راحت تر است.

 

دیدگاه تان را بنویسید