کودکان را با این روش ساکت نکنید

والدین با یک گوشی، کودک را ساکت می‌کنند تا خانواده احساس آرامش کنند؛ واقعا یکی از اشتباه ترین روش‌هاست.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، حمید مساعدیان، متخصص پزشکی ورزشی در رادیو سلامت، با بیان این مطلب که شروع بیماری‌ها با اضافه وزن است پس فعالیت ورزشی خدمتی است که به کل خانواده می‌شود؛ بازی های محلی را به کودکان یاد دهید و در کنار همدیگر انجام دهید، افزود: شیوه زندگی امروزه بشر، در زندگی ما هم نمود پیدا کرده است و کم تحرکی معضلی است که همه خانواده ها را در هر سنی درگیر کرده است.

فارس نوشت؛ وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود، در دو سه دهه اخیر، نه تنها در کشور ما، بلکه در همه جای دنیا، میزان اضافه وزن و چاقی به شدت افزایش یافته است و تقریبا بیش از ۴۰ درصد جامعه از اضافه وزن رنج می‌برند که تشدید اضافه وزن، باعث چاقی می‌شود و چاقی پیش زمینه بسیاری از بیماری‌های قلبی عروقی، پرفشاری خون و بیماری آرتروز و ..... می‌شود.

وی  افزود: کودکان هم در این قضیه سهم دارند؛ مخصوصا کودکان شهرها، بیش از پنجاه درصد اضافه وزن دارند. والدین و تمام افرادی که با کودکان سروکار دارند در این زمینه مقصر هستند. در گذشته، تحرک بچه‌ها بسیار زیاد بود اما در حال حاضر، کودکان کم تحرک هستند و فعالیت نمی‌کنند.

مساعدیان با بیان اینکه یکی از علت‌های کم تحرکی، بازی‌های کامپیوتری و گوشی تلفن همراه است، تصریح کرد: در شیوه زندگی امروزی، والدین با یک گوشی، کودک را ساکت می‌کنند تا خانواده احساس آرامش کنند. واقعا یکی از اشتباه ترین روش‌هاست. اگر می‌خواهیم بچه‌ها سالم باشند و در آینده دچار مشکل نشوند حتما باید برای کامپیوتر و گوشی محدودیت استفاده بگذاریم که برای کودکان معمولا روزی یک ساعت کافی استژ.

وی ادامه: کودکان کارت واکسنیاسیون دارند. سلامت کودکان باید چک شود و افزایش وزن در کودکان کنترل شود .اگر بافت چربی ایجاد شد می‌توانید چربی این سلول ها را با ورزش و رژیم غذایی تخلیه کنید. بچه‌ها را از سن آموزش و کودکی که سن آموزش چهار الی پنج سالگی است، با رشته‌های مختلف ورزشی آشنا کنید، ببینید که کودک از کدام ورزش لذت می‌برد تا مجبور نباشیم بچه را با اجبار به کلاس بفرستیم.

این متخصص پزشکی ورزشی متذکر شد:‌ ورزش برای کودکان باید همراه با بازی باشد. سلامت و لذت کودک بسیار مهم تر است .

مساعدیان  اظهارداشت: همراهی فعالیت‌های خانواده و والدین با کودکان می‌تواند خودش انگیزه کودک باشد و زمینه ورزش‌های دسته جمعی را برای کودکان فراهم کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید