آسپرین تا چه اندازه در پیشگیری از حمله قلبی موثر است؟

محققان در تازه‌ترین بررسی‌های خود توصیه‌های جدیدی را برای مصرف آسپرین به منظور پیشگیری از حمله قلبی ارائه داده‌اند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از مدیکال اکسپرس، یک گروه موثر بر دستورالعمل‌های بهداشتی در توصیه‌های اولیه به روز شده در روز سه شنبه اعلام کرد افراد مسن بدون بیماری قلبی نباید روزانه از دوز پایین آسپرین برای پیشگیری از اولین حمله قلبی یا سکته استفاده کنند.

گروه پیشگیری خدمات آمریکا در پیش نویس راهنمای خود گفت که خطرات خونریزی برای بزرگسالان ۶۰ ساله و بالاتر که سکته قلبی یا سکته مغزی نداشته‌اند بیشتر از مزایای بالقوه آسپرین است.

به گفته محقان، برای اولین بار ممکن است مزایای کوچکی برای بزرگسالان ۴۰ ساله که هیچ خطری برای خونریزی ندارند، وجود داشته باشد. برای کسانی که در ۵۰ سالگی هستند، هیئت مشاوره ملایمت کرد و گفت که شواهدی از مزایای آن کمتر مشخص است.

این توصیه‌ها برای افرادی است که فشار خون بالا، کلسترول بالا، چاقی یا سایر شرایطی دارند که شانس آن‌ها را برای حمله قلبی یا سکته مغزی افزایش می‌دهد. دکتر جان وانگ، متخصص مراقبت‌های اولیه در مرکز پزشکی تافتس گفت: صرف نظر از سن، بزرگسالان باید با پزشکان خود در مورد قطع یا شروع آسپرین صحبت کنند تا مطمئن شوند که این انتخاب مناسب آن‌هاست.

او گفت: استفاده از آسپرین می‌تواند آسیب‌های جدی ایجاد کند و با افزایش سن خطر افزایش می‌یابد.

در صورت نهایی شدن، توصیه برای بزرگسالان مسن‌تر از توصیه‌هایی که هیئت مدیره در سال ۲۰۱۶ برای کمک به جلوگیری از اولین حمله قلبی و سکته مغزی صادر کرده بود، عقب نشینی می‌کند، اما مطابق با دستورالعمل‌های اخیر سایر گروه‌های پزشکی است.

 افراد مسن بدون بیماری قلبی نباید از آسپرین روزانه برای جلوگیری از اولین حمله قلبی یا سکته مغزی استفاده کنند. این بر اساس توصیه‌های اولیه به روز شده از یک گروه راهنمای بهداشتی تاثیرگذار است، اما این گروه را بیشتر با سایر گروه‌های پزشکی هماهنگ می‌کند.

این گروه پیش از این گفته بود که برخی از افراد ۵۰ تا ۶۰ ساله ممکن است بخواهند برای جلوگیری از اولین حمله قلبی و سکته، به صورت روزانه آسپرین رامصرف کنند و همچنین ممکن است از سرطان روده بزرگ نیز محافظت کنند. راهنمای به روز شده می‌گوید شواهد بیشتری در مورد هرگونه فایده برای سرطان روده بزرگ مورد نیاز است.

پزشکان مدت‌هاست که برای بسیاری از بیمارانی که قبلا دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده‌اند، دوز پایین روزانه آسپرین را توصیه می‌کنند. این راهنما به صورت آنلاین منتشر شد تا نظرات عمومی تا ۸ نوامبر امکان پذیر باشد. گروه این اطلاعات را ارزیابی کرده و سپس تصمیم نهایی را می‌گیرد.

هیئت مستقل متخصصان پیشگیری از بیماری، تحقیقات و ادبیات پزشکی را تجزیه و تحلیل کرده و توصیه‌های دوره‌ای در مورد اقدامات برای حفظ سلامت آمریکایی‌ها ارائه می‌دهد. وونگ گفت، مطالعات جدیدتر و تجزیه و تحلیل مجدد تحقیقات قدیمی باعث ایجاد توصیه‌های به روز شده شد.

آسپرین بیشتر به عنوان یک مسکن شناخته می‌شود، اما همچنین یک رقیق کننده خون است که می‌تواند احتمال لخته شدن خون را کاهش دهد. اما آسپرین حتی در دوز‌های پایین خطرات زیادی دارد، عمدتا خونریزی در دستگاه گوارش یا زخم‌ها که هر دو می‌توانند زندگی را تهدید کنند.

دکتر لورن بلوک، متخصص داخلی در موسسه تحقیقات پزشکی فاینشتاین در نیویورک گفت این راهنمایی مهم است، زیرا بسیاری از بزرگسالان آسپیرین مصرف می‌کنند، حتی اگر هرگز دچار حمله قلبی یا سکته مغزی نشده‌اند.

این جمعه، ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱، عکس یک بطری آسپرین را در منطقه بروکلین نیویورک نشان می‌دهد. بر اساس توصیه اولیه به روز شده گروه ویژه خدمات پیشگیرانه  آمریکا که روز سه شنبه ۱۲ اکتبر ۲۰۲۱ منتشر شد، افراد مسن بدون بیماری قلبی نباید از آسپرین روزانه برای جلوگیری از اولین حمله قلبی یا سکته مغزی استفاده کنند.

بلاک نسخه یکی از بیماران خود را از آسپرین به داروی استاتین برای کاهش کلسترول تغییر داد، زیرا ممکن است مضرات بالقوه‌ای داشته باشد.

بیمار ۷۰ ساله، دارای فشار خون بالا بوده و از خطرات حمله قلبی خود مطلع است. او رئیس یک کارخانه توزیع مقوا گفت که هرگز هیچ آسیبی به آسپیرین وارد نکرده است، اما این راهنمای جدید را جدی می‌گیرد.

وونگ اذعان داشت که عقب نشینی ممکن است برخی بیماران را ناامید کند و از خود بپرسند که چرا دانشمندان نمی‌توانند تصمیم خود را بگیرند.

او گفت: این یک سوال عادلانه است. آنچه واقعا مهم است بدانیم این است که شواهد در طول زمان تغییر می‌کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید