بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با رویکرد "مدرسه ایمن، جامعه تاب‌آور" امروز 6 آذر با به صدا در آمدن زنگ زلزله و ایمنی از رادیو سراسری به مدت یک دقیقه در همه مدارس استان همزمان باسراسر کشور برگزار شد.

دانش آموزان، در محیط مدرسه و منزل از جمله گروه های اجتماعی به شمار می روند که همواره در معرض خطرات ناشی از زلزله قرار دارند.

در این بین آموزش و مانورهای مستمر برای آمادگی آنها در برابر زلزله حلقه گم شده در چرخه مدیریت بحران زلزله در اجتناب ناپذیر و امری ضروری محسوب می شود.

در راستای تحقق این آمادگی و اهمیت موضوع سالانه متولیان موضوع در کشور نیز سالانه 6 آذر مانور سراسری زلزله در سطح مدارس استان زنجان نیز همزمان با سراسر کشور برگزار می شود.

هر خانواده باید یک امدادگر داشته باشد

 مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: امروز شاهد بیست و یکمین مانور ایمنی در مدارس با شعار "مدرسه ایمن، جامعه تاب آور" بودیم مربیان دلسوز هلال احمر استان چندین ماه است که مشغول ارائه آموزش های امدادگری هستند و هماهنگی لازم را در این خصوص به عمل آورده اند.

شهرام میرزایی اظهارداشت: امسال جمعیت هلال احمر استان زنجان طرح "دادرس" را در 112 مدرسه اجرا می کند که در این طرح دانش آموزان این مدارس با یادگیری کمک های اولیه برای روزهای سخت و مقابله با حوادث تربیت و آماده می کنیم که آموخته های خود را امروز به مرحله اجرا گذاشتند.

وی تاکید کرد: انتظار می رود همه دانش آموزان استان همه این آموزش های مورد نیاز را دیده باشند تا یک امدادگر در منازل داشته باشیم این آموزش ها به خانواده ها و شهروندان ارائه دهند و چنانچه حادثه ای در مدرسه اتفاق می افتد ضمن خونسردی خود آموزش های فراگرفته خود را در امداد رسانی اجرا کنند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: کشور ما حادثه خیز است که باید به آن باور داشته و به آموزش های امدادی و کمک های اولیه اهمیت ویژه ای قائل شویم.

میرزایی تاکید کرد: آموزش ها در جمعیت هلال احمر استان به صورت رایگان توسط مربیان مجرب انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد:  آموزش های مورد نیاز در نواحی و مناطق 14 گانه استان زنجان توسط مربیان به دانش آموزان ارائه می شود.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان ضمن قدردانی از همکاری آموزش و پرورش و مربیان گفت: این دستگاه تعلیم و تربیت در خصوص آموزش کمک های اولیه و امدادی نهایت همکاری را با هلال احمر داشته و برخی از مربیان جمعیت هلال احمر از معلمان هستند.

واحد درسی آمادگی در برابر حوادث و سوانح در مدارس و دانشگاهها تدریس می شود

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: با توجه به اینکه کشور و به تبع آن استان حادثه خیز است و زلزله که یکی از حوادث غیرمترقبه به شمار می رود زنجان را تهدید می کند.

 توحید سلیمی تاکید کرد: سالانه شاهد رخداد زلزله در سطح کشور و استان زنجان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: طبق ماده 14 قانون مدیریت بحران کشور درس آمادگی در برابر حوادث و سوانح برای آموزش و پرورش و دانشگاه ها در سطح کشور الزامی است تا این واحد درسی را آموزش ببینند.

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: این واحد درسی قرار است توسط وزارت آموزش و پرورش با همکاری آموزش عالی، دانشگاه علوم پزشکی و فنی و حرفه ای تدوین و آموزش آن اجباری خواهد شد.

سلیمی یادآوری کرد: با توجه به اینکه قانون جدید مدیریت بحران چهارم شهریور امسال ابلاغ شده بر اساس قانون، همه آیین نامه های مرتبط باید پس از 6 ماه ابلاغ آن تدوین شود که یکی از آنها واحد درسی آمادگی در برابر حوادث و سوانح است.

به گزارش ایرنا، این مانور زلزله با همکاری مدیریت بحران، سازمان دانش آموزی، آموزش و پرورش، فوریت های پزشکی، آتش نشانی، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر زنجان در مدرسه بعثت برگزار شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.