معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: معادن باید بازسازی و ترمیم شوند و آلودگی‌های ناشی از حمل و نقل بار به حداقل برسد.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، جعفر سرقینی پیش از ظهر امروز در نهمین جلسه شورای معادن استان، اظهار کرد: معدن همیشه با تخریب همراه بوده و این تخریب نه تنها در ایران، بلکه در همه کشور‌ها نیز وجود داشته است. سال گذشته 460 میلیون تن مواد معدنی در کشور استخراج شده و حدود یک میلیارد تن از آن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.  همچنین 1.5 میلیارد تن جابه‌جایی خاک صورت گرفته که این عدد، رقم بزرگی نیست، زیرا در سال گذشته میلادی در دنیا 6.5 میلیارد تن فقط ذغال سنگ تولید شده است.


وی افزود: سال گذشته ارزش مواد معدنی و زنجیره بلاعوض و فرآورده‌های آن در کشور 20 میلیارد دلار بوده که به اقتصاد کشور کمک کرده است. هم‌چنین در این مدت 25 میلیون تن فولاد تولید شده است که علاوه بر تامین نیاز کشور، حدود 9 میلیون تن صادرات داشته‌ایم.


این مسئول در ادامه با تاکید بر اینکه با توجه به حجم تولید مواد معدنی، باید آلودگی ناشی از حمل و نقل آن را به حداقل برسانیم، تصریح کرد: پنج استان در کشور دارای بیشترین تخریب محیط‌ زیست مانند شن و ماسه، سنگ لاشه و سنگ ساختمان هستند که با همکاری منابع طبیعی این پنج استان که شامل سه استان‌ در شمال کشور (حفظ جنگل‌ها) و تهران و البرز (جمعیت) است را به هیچ‌وجه ثبت محدوده نمی‌کنیم.


معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار کرد: بازسازی باید به عهده خود بهره‌بردار باشد که طبق بند "پ" ماده 43 برنامه ششم صد  درصد حقوق دولتی باید صرف کار‌های معدنی و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت هزینه شود، در غیر این‌ صورت تصرف در اموال دولت محسوب می‌شود که در همین راستا طی سال گذشته 1270 میلیون تومان حقوق دولتی دریافت کرده‌ایم.


وی در رابطه با معدن‌کارانی که از محدوده کاری خود خارج شده‌اند، افزود: معدن‌کارانی که به عمد از محدوه خود خارج شده و حریم معادن خود را رد کرده‌اند، باید شورای معادن استان زنجان با آنان برخورد جدی کند، زیرا این افراد به حقوق مردم تعدی کرده‌اند و باید با متخلفان برخورد شود.


این مسئول ادامه داد: معدن‌کاران باید اصول فنی و حریم‌ها را باید رعایت کنند تا در صورت بروز حوادث طبیعی مشکلی به وجود نیاید و نیز باید در استاندارد بودن بار و مشارکت در حفظ جاده‌ها کوشش کنند و هر باری که صادر می‌شود باید شناسنامه داشته باشد تا معادن مواد خریداری شده نیز شناخته شود.


وی تصریح کرد: همچنین باید با رانندگانی که بیش از تراز بار مجاز، بار داشته باشند نیز برخورد شود تا از بارنامه استاندارد و یا از باسکول استفاده کنند.


سرقینی خاطرنشان کرد: در خصوص خریداری معادن، قوانین قرص و محکمی وجود دارد که باید امتیاز معدن دو بار به مزایده گذاشته می‌شود؛ ولی در بحث اکتشافات، هر کسی که معدنی را کشف کند، امتیاز آن متعلق به کاشف معدن است.


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.