رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم گفت: امسال بیش از 50 تن چوب قطع شده غیرمجاز در این شهرستان کشف و ضبط شده است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، ضیاءالدین حسنلو افزود: شهرستان طارم دارای وسعت 214 هزار هکتار است که از این میزان 173 هزار هکتار آن جزو عرصه‌های ملی بوده و مابقی به مساحت 43 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است.

 

وی ادامه داد: در شهرستان طارم 3561 نفر دامدار بهره‌بردار با پروانه وابسته به مراتع هستند و ۱۰۵ هزار و ۸۵ رأس دام خود را از طریق مراتع مربوط به زمین‌های ملی نگه‌داری می‌کنند.

 

رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم تصریح کرد: از 173 هزار هکتار منابع‌طبیعی شهرستان، 118 هزار هکتار مرتع و 55 هزار هکتار جنگل طبیعی است، جنگل‌های این شهرستان بیشتر شامل درختان ارس بوده که چند منطقه هم به عنوان ذخیره‌گاه استراتژیکی این‌گونه انتخاب شده است.

 

به گفته حسنلو، جنگل‌های این شهرستان در مناطقی مانند جنگل ارس جیش‌آباد، چرزه، جمال‌آباد، مینا، خساره، سرداب و ... است.

 

وی با بیان اینکه مراتع طارم یکی از بهترین مراتع استان به‌شمار می‌رود، گفت: تخریب و تصرف، قاچاق چوب، ساخت و ساز غیرمجاز، آتش‌سوزی، چرای بیش از حد دام توسط دامداران منطقه، از جمله عوامل تهدیدکننده مناطق طارم به‌شمار می‌رود.

 

رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم ادامه داد: علاوه بر توسعه جنگل در سال‌های گذشته در سال‌جاری هم این امر ادامه داشته و نیز توسعه جنگل‌کاری مشارکتی در سطح شهرستان در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به اینکه مشارکت جوامع محلی در اجرای پروژه‌ها در این شهرستان مطلوب است، افزود: برگزاری کلاس‌های ترویجی، آموزش کشاورزان و دامداران برای حفاظت بهتر از عرصه‌های ملی باعث ایجاد ارتباط مناسب بین دهیاران، اهالی روستاها و کادر اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری این شهرستان شده است.

 

به گفته این مقام مسئول، با برقراری گشت‌های منظم در سطح شهرستان طارم توانستیم با متخلفان برخورد کنیم و اراضی تصرف شده در گیلانکشه، پاوه‌رود، هزاررود، درام، هندی‌کندی، گیلوان و آب‌بر را قلع و قمع کنیم.

 

رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم با اشاره به اینکه کنترل آفت و بیماری درختان ارس، از جمله برنامه‌های مهم انجام شده است، افزود: در راستای تقویت پوشش گیاهی و افزایش بازدهی مراتع و تشویق بهره‌برداران برای استفاده بهینه از مراتع در سال‌جاری بیش از 65 هکتار از اراضی مرتعی روستای هزاررود کودپاشی شده است.

 

وی از نصب آب‌گرم‌کن‌های خورشیدی در برخی از روستاهای طارم خبر داد و گفت: روستاهایی که از نعمت گاز بهره‌مند نیستند و از درختان جنگلی برای تهیه سوخت خود استفاده می کنند. همچنین راه دسترسی آن‌ها نیز صعب‌العبور است، شناسایی شده و در اولویت اجرای این طرح قرار دارد.

 

حسنلو، از بازسازی و مرمت پروژه پخش سیلاب روستاهی هارون‌آباد با اعتباربیش از 2 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی خبر داد و یادآور شد: 317 هکتار از مناطق جنگلی طارم نیز با اعتبار بیش از یک میلیارد و 680 میلیون ریال عملیات گیاه‌پزشکی صورت گرفته است.

 

وی در ادامه اظهار کرد: 42 دستگاه آبشخور فلزی به دامداران منطقه تحویل شده که 12 دستگاه از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی بوده است.

 

رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم، قاچاق چوب را از مهم‌ترین تهدیدهای مناطق جنگلی عنوان کرد و افزود: امسال بیش از 50 تن چوب قطع شده غیرمجاز در این شهرستان کشف و ضبط شده است.

 

وی گفت: قاچاقچیان چوب که اغلب برای دست‌یابی به سود کلان اقدام به قطع درختان می‌کنند، از این موضوع غافل هستند که در نهایت ضرر این کار در آینده نصیب فرزندان خود خواهد شد.

 

حسنلو، از تشکیل 40 پرونده تخلف نیز در حوزه منابع‌طبیعی و آبخیزداری در سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: در سه ماهه اول امسال نیز 30 فقره پرونده تخلف تشکیل شده است.


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.