جمعی از شهروندان آبادانی با اظهار گله‌مندی از سرریز فاضلاب در بیشتر مناطق این شهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند: سرریز فاضلاب در خیابان‌های آبادان به مشکلی حل نشدنی در این شهر تبدیل شده و تاکنون مسوولان ذیربط هیچ اقدام جدی برای رفع این مشکل پیدا نکرده‌اند.

سعید شوکت از شهروندان آبادانی ساکن کوی کارگر آبادان گفت: مدتی است فاضلاب منطقه کوی کارگر سرریز شده و اهالی محل با مشکلات بهداشتی مواجه هستند.

وی که بارها برای حل مشکل فاضلاب این منطقه به اداره آب و فاضلاب آبادان مراجعه کرده افزود: متاسفانه با هر بار مراجعه و نامه‌نگاری به اداره آبفای آبادان و درخواست رفع مشکلات فاضلاب مسوولان این اداره کمبود نیرو و تجهیزات را بهانه می‌کنند. 

این شهروند آبادانی ادامه داد: شهروندان آبادانی برای رفع مشکل گرفتگی فاضلاب منازل خود از ترس آسیب به زیرساخت‌های آنها از جمله گاز، تلفن و آب آسیب نمی توانند شخصا اقدام به حفاری کنند از سویی اداره آبفا آبادان نیز اقدامی برای حل مشکل فاضلاب این مناطق نمی کند.

یکی دیگر از شهروندان ساکن کوی فرهنگیان آبادان نیز که برای حل مشکل فاضلاب این منطقه به اداره آبفا آبادان مراجعه کرده گفت: کوی فرهنگیان آبادان دارای ۴۰۰ واحد مسکن فاقد شبکه فاضلاب است و به رغم گذشت ۳۰ سال از پایان جنگ تحمیلی و آغاز بازسازی تاکنون هیچ اقدامی برای احداث شبکه فاضلاب این منطقه نشده است.

زهرا طالبیان افزود: امروز برای اعتراض به مشکل فاضلاب کوی فرهنگیان به نمایندگی از مردم این منطقه به اداره آبفای آبادان مراجعه کردم اما هیچ نتیجه‌ای نگرفتم.

وی در ادامه گفت: فاضلاب کوی فرهنگیان آبادان در زمین‌های همجوار تخلیه می شود لذا کل منطقه آلوده شده و باعث تجمع انواع حشرات و حیوانات موذی در این منطقه شده است.

یک شهروند ساکن کوی ذوالفقاری آبادان نیز بیان داشت: شبکه فاضلاب کوی ذوالفقاری آبادان از ذوالفقار ۳۰ تا ذوالفقار ۸۷ منطقه ۴۰ متری فرسوده است و جریان فاضلاب در خیابان‌های این منطقه همواره جاری است.

عبدالرضا خفایی افزود: در هنگام بارندگی فاضلاب وارد منازل کوی ذوالفقاری می شود ضمن اینکه جریان فاضلاب در خیابانها و معابر تردد شهروندان به ویژه دانش آموزان را سخت‌تر می‌کند.

وی در ادامه گفت: اهالی این منطقه برای حل مشکل فاضلاب کوی ذوالفقاری بارها به اداره آبفای آبادان مراجعه کرده اند ولی اقدامی برای حل این مشکل نشده است.

تلاش خبرنگار ایرنا برای گفت و گو با رییس و معاون شبکه آبفا آبادان در خصوص مشکل فاضلاب این شهر بی نتیجه ماند.

رییس شبکه آبفا آبادان آبان ماه امسال از اصلاح ۵۷ درصد شبکه فاضلاب این شهر در یک سال گذشته خبر داد.

علیرضا خلیلی نیا بیان کرد: تاکنون عملیات بازسازی ۶۶۰ کیلومتر از شبکه یک هزارو ۱۴۰ کیلومتری شهر آبادان انجام شده و ۴۸۰ کیلومتر آن باقی مانده است.

وی  عمده مشکلات شبکه فاضلاب آبادان را مربوط به ۴۸۰ کیلومتر باقی طرح بازسازی شبکه فاضلاب شهری بیان کرد و گفت: مشکلات موجود در موضوع فاضلاب آبادان قابل برطرف شدن است و در این خصوص برنامه ریزی لازم انجام شده است.

رییس شبکه آبفا آبادان گفت: مقدار باقی مانده از پروژه بزرگ شبکه فاضلاب آبادان شامل ۲ بخش است که ۲۸۰ کیلومتر آن مربوط به مناطقی است که تاکنون شبکه فاضلاب در آن احداث نشده و ۲۰۰ کیلومتر نیز مربوط به مناطقی است که نیاز به اصلاح و بهسازی دارند.

وی افزود: برای برطرف کردن مشکلات فاضلاب آبادان سه پروژه از پارسال در قسمت‌های مختلف شهری با ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات وزارت نیرو و سازمان منطقه آزاد اروند آغاز و در حال اجرا است.

خلیلی نیا گفت: از سال ۱۳۷۳ تاکنون اگر سالی پنج درصد از شبکه فاضلاب آبادان اصلاح و بازسازی می شد تاکنون نباید مشکل فاضلاب در این شهر احساس می شد.

کل شبکه فاضلاب آبادان پیش از آغاز جنگ تحمیلی ۱۴۵ کیلومتر شبکه شرکتی و ۱۴۵ کیلومتر شبکه شهری بود که از سال ۷۰ تا ۹۲ با اجرای پروژه های فاضلاب ۴۳۳ کیلومتر به شبکه فاضلاب آبادان اضافه شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.