اخبار مرتبط

مکی یازع پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت:با مسدود کردن خروجی آب تالاب به سمت خورهای در محدوده مسیر آبادان به سمت بندرماهشهر از هدر رفت آب تالاب جلوگیری می شود و آب شیرین این تالاب برای پنج سال آینده تامین می شود.
وی افزود:علاوه بر نیروهای مردمی و جهادی 2 دستگاه بیل بوم بلند گروه مهندسی الحشدشعبی عراق نیز برای مسدود کردن مسیرهای خروجی آب تالاب شادگان بکار گرفته شده است.
یازع گفت:مسدود کردن هشت دهنه پل ( کالورت ) دیگر نیز در حال انجام است که تا چند روز آینده عملیات بسته شدن خروجی آب تالاب به طور کامل پایان می یابد.
میزان آب ورودی به تالاب بین المللی شادگان در جریان سیل اخیر به اندازه ای بود که بناچار برای کاهش اثرات ناشی از سیل در روستای مجاور تالاب بخشی از آب تالاب با برداشته شدن خروجی آب به خورها و خلیج فارس تخلیه شد.
به گزارش ایرنا در جریان سیل اخیر در استان خوزستان سرریز تالاب شادگان سیل را به روستاها کشاند.
تالاب شادگان وسیع‌ترین تالاب کشور است که از طریق خورهای متعدد به خلیج‌فارس متصل می‌شود.
این تالاب با آب‌ شیرین ، لب‌شور و آب‌شور ، محیطی مناسب برای زیست انواع آبزیان ، پرندگان ، جوندگان و حیوانات اهلی و وحشی است.
تالاب شادگان در منتهی الیه رودخانه جراحی و رابط میان این رودخانه و خلیج فارس است.
این تالاب در آغاز فصل پاییز، شاهد ورود انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر از مناطق سردسیر سیبری، روسیه، آسیای میانه و مناطق داخلی ایران است.
تالاب شادگان به دلیل هوای معتدل در فصل زمستان محل زیست بیش از 110 گونه گیاهی ، 174 گونه پرنده بومی و مهاجر شامل گیلانشاه و اردک مرمری ، 36 گونه پستاندار ، سه گونه دوزیست و 9 گونه خزنده است.
تالاب بین‌المللی شادگان در 105 کیلومتری جنوب اهواز قرار دارد و از شمال به شادگان ، از جنوب به رودخانه بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوین ، آبادان و آب‌های خورموسی محدود می‌شود.
3015/6068
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.