خلیل کریمی نسب روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه از زمان ممنوعیت صادرات دام دلال های قاچاق جای تجار را گرفته اند، گفت: دامداران دیگر تمایلی ندارند که دام خود را به فعالان اقتصادی و یا تجار داخلی بفروشند.
وی ادامه داد: در حال حاضر هر راس گوسفند با قیمت 85 تا 90 دینار کویت (حدود 35 میلیون ریال) به خارج از کشور قاچاق می شود در صورتی که قیمت دام در داخل حدود 15میلیون ریال است.
این مقام مسئول در مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده و گوشت کشور به ممنوعیت صادرات دام زنده از خردادماه سال گذشته اشاره کرد و گفت: در آن مقطع زمانی قیمت گوشت از هرکیلو گرم 600 هزار ریال سیر صعودی پیدا کرد و امروز شاهد قیمت هر کیلو گرم یک میلیون و 100 هزار ریالی هستیم.
کریمی نسب یادآور شد: دلال ها در کشور دام را به صورت تضمینی از دامداران خریداری می کنند و این موضوع باعث کمبود دام و گوشت در بازار شده است.
وی تصریح کرد: در کشورهایی چون قزاقستان، ازبکستان، ارمنستان سالها است که صادرات دام انجام می شود اما تا کنون شهروندان این کشورها با کمبود گوشت و تبعات ناشی از آن رو به رو نبوده اند.
نائب رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده و گوشت کشور با اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه مقابله با قاچاق، عنوان کرد: در این راستا باید گلوگاه های قاچاق بسته شوند تا دیگر دلالی به عنوان تامین کننده دام برای قاچاق وجود نداشته باشد.

*بندرعباس گلوگاه قاچاق دام
کریمی نسب با اشاره به اینکه در برخی استان های مرزی مانند خوزستان جابجایی دام به سمت مرزها ممنوع است، گفت: این درحالی است که این جابجایی از شهر شیراز به سمت بندرعباس ممنوعیت ندارد.
وی تصریح کرد: دامپزشکی کشور اجازه خروج دام از شیراز به سمت بندر عباس در صورت داشتن مجوز گواهی حمل را داده است و این یک اشتباه بزرگ است که به قاچاق دام کمک می کند.
عضو انجمن صادر کنندگان استان خوزستان با اشاره به اینکه قاچاقچیان با طی کردن فرآیندی دام زنده را در شیراز جمع می کنند، گفت: مقصد بعدی دام ها بندرعباس است و این افراد به وسیله قایق های تندرو دام ها را به برخی لنج های حاضر در دریا می رسانند تا مقصد بعدی، کشور عمان باشد.
نائب رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده و گوشت کشور اضافه کرد: در این کشور یک شرکت خاص، دام های قاچاق شده از ایران را به عنوان دام تولیدی عمان به کویت صادر می کند و سپس مبلغ هر راس دام از طریق صرافی ها به حساب دلال های داخل کشور واریز می شود.

*نبود هماهنگی بین وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی
این فعال اقتصادی با انتقاد از ناهماهنگی های موجود در وزارتخانه های صمت و جهادکشاورزی ، بیان داشت: وضعیت موجود ناشی از دستورالعمل ها سلیقه ای است که علاوه بر اینکه منجر به کمبود گوشت شده، زمینه را برای جولان قاچاقچیان و دلالی های دام فراهم کرده است.
وی یادآور شد: ممنوعیت صادرات دام از جمله این بخشنامه و دستورالعمل هایی است که وضعیت بازار را با چالش مواجه کرده است.
کریمی نسب در پاسخ به این سوال که چرا بندرعباس تنها خروجی قاچاق دام از کشور است، گفت: در دیگر استان ها جابجایی دام به سمت مرزها ممنوع است و نظارت های زیادی صورت گرفته است.
عضو انجمن صادر کنندگان استان خوزستان یادآورشد: طبق بررسی های انجام شده در هفته حدود هفت هزار راس گوسفند از بندرعباس به سمت عمان قاچاق می شود.
بر اساس این گزارش، در تاریخ 28 اسفندماه سال گذشته رئیس دادگستری استان کرمان اعلام کرد که در طی اقدامات گسترده اطلاعاتی- عملیاتی سازمان اطلاعات سپاه این استان یک شبکه قاچاق احشام در سراسر کشور شناسایی و مورد هدف قرار گرفت که در این راستا تعداد هفت نفر از سرشبکه ‌ها دستگیر و 150 نفر از مرتبطین این جریان شناسایی و دستگیر شدند.
یدالله موحد در ادامه توضیح داد: این شبکه از طریق مرتبطین خود در استان ‌هایی مانند کرمان، کرمانشاه، اصفهان، یزد، قم، فارس و خراسان رضوی دام‌ های مورد نیاز جهت قاچاق به کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس را جمع آوری می کردند تا به شهرستان میناب استان هرمزگان منتقل و سپس به وسیله قایق موتوری به کشور عمان قاچاق کنند.
9931/6064
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.