فرماندار راز و جرگلان روز چهارشنبه با اعلام این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: اشتغالزایی یکی از مهمترین اهدافی است که در این شهرستان مرزی پی گرفته می شود اما یکی از موانع سرمایه گذاری در این بخش، نبود منابع آب است و به همین منظور پیگیری برای تخصیص آب به شرکت های تعاونی فعال کشاورزی به نتیجه رسید.

سد سومبار بر روی رودخانه ای به همین نام در ۲ کیلومتری بخش غلامان بسته شده که دارای سازه ای خاکی با هسته رسی است و تاج آن ۹۰۳ متر و ارتفاع آن از پی ۲۳ متر است.
گنجایش مخزن این سد حدود ۱۴ میلیون متر مکعب است و بر اساس برنامه ریزی اولیه باید با بهره برداری از شبکه آبیاری و زهکشی سد، ۷۷۰ هکتار از زمین های کشاورزی منطقه زیر پوشش قرار گیرد.

این سد با هدف مهار سیلاب ها و جلوگیری از فرسایش خاک حاصلخیز، بهبود کشاورزی و افزایش سطح درآمد و اشتغالزایی برای مرزنشینان با هزینه هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال ساخته شده و توان تنظیم سالانه ۷ میلیون و ۶۶۰ هزار متر مکعب آب را دارد.
فرماندار راز و جرگلان گفت: با هماهنگی های صورت گرفته با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تسهیلات ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریالی نیز در اختیار متقاضیان سرمایه گذاری و اشتغال در این شهرستان مرزی قرار خواهد گرفت. 

محمد زارعی هدک با بیان اینکه برای جذب حداکثری تسهیلات اشتغالزایی در این شهرستان تلاش زیادی انجام شد، اظهار داشت: متأسفانه با وجود استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای اشتغال‌زایی ارزان‌قیمت، مشکل نبود وثیقه و ضامن مانع جذب کامل تسهیلات این بخش در راز و جرگلان شده است.

وی گفت: در حالی که باید برای مناطقی مانند این شهرستان شرایط راحت تری برای جذب تسهیلات ارزان قیمت در خصوص اشتغالزایی روستایی فراهم شود اما همچنان مشکل تأمین وثیقه و ضامن وجود دارد و همین امر مانع بزرگی است که باید بانک ها به آن توجه کرده و شرایط آسانتری را برای متقاضیان وام فراهم کنند.

شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد.

 بیکاری در این شهرستان ۷۰ هزار نفری خراسان شمالی بیش از دیگر نقاط استان است.

ب/۵۱۳۲

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.