کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: شهروندان بجنورد از ابتدای امسال تا ۱۸ شهریورماه جاری، ۱۱۷ روز هوای پاک و ۵۶ روز هوای سالم استنشاق کرده اند. 

جواد عمارلو اظهار داشت: در پنج ماهه نخست امسال هم هوای استان در ۱۰۰ روز پاک و در ۵۵ روز سالم به ثبت رسیده که بر این اساس در هیچ روزی هوای استان ناسالم نبوده است.

وی افزود: این در حالی است که در پنج ماهه نخست پارسال، شمار روزهای پاک در بجنورد، ۶۵ روز به ثبت رسیده بود و در این مدت هوای مرکز استان خراسان شمالی در ۸ روز برای گروه های حساس و در ۴ روز برای تمام گروه ها ناسالم بوده است. 

کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: وضعیت آلودگی هوای استان تنها در یک نقطه از شهر بجنورد پایش می شود و در شهرها، با کمبود ایستگاه سنجش آلودگی هوا روبه رو هستیم.

عمارلو اظهار داشت: بجنورد، دست کم به ۳ ایستگاه دیگر برای سنجش آلودگی هوای شهری نیاز دارد و هر کدام از سایر شهرهای استان نیز باید دست کم یک ایستگاه برای پایش میزان آلایندگی های هوا داشته باشند.

قرار گرفتن شاخص کلی کیفیت هوا زیر ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت سالم است.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی برای همه سنین است.
همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای. کیو. آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می دهد.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی دارای هشت شهرستان است.

۷۱۸۵/۵۱۳۲ 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.