اخبار مرتبط

رضا شاهین فر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: جهاددانشگاهی این استان، تکنولوژی و دانش برای پرورش و توسعه کشت قارچ را دارد و کشور قرقیزستان هم دارای شرایط خوب برای تامین مواد اولیه ارزن قیمت بوده و بازار این محصول هم در آن کشور مناسب است.
وی افزود: کشور قرقیزستان شرایط خوبی برای پرورش قارچ، تولید و صادرات این محصول به کشورهای همسایه اش دارد.
شاهین فر، ایجاد دفتر همکاری مشترک جهادانشگاهی خراسان شمالی و دانشگاه ملی کشاورزی قرقیزستان را از دیگر موارد قید شده در تفاهم نامه عنوان کرد و گفت: این دفتر برای توسعه مراودات میان جهاد دانشگاهی استان و دانشگاه ملی کشاورزی قرقیزشتان ایجاد می شود.
وی افزود: یکی دیگر از موارد تفاهم نامه، همکاری برای توسعه درختکاری و ایجاد نهالستان مشترک در قرقیزستان است و بر اساس این تفاهم اولیه، برای تولید نهال درختان مثمر از جمله پسته و زیتون برنامه ریزی می شود.
رئیس جهاددانشگاهی خراسان شمالی، توسعه کشت گیاهان دارویی در قرقیزستان را از دیگر مواری برشمرد که قرقیزی ها از آن استقبال کرده و خواستار آن شده اند.
وی تصریح کرد: قرار است گلخانه تولید نشاء، گیاهان دارویی توسط کارشناسان استان و با استفاده از توان علمی جهاددانشگاهی در قرقیزستان ایجاد شود.
شاهین فر اظهار داشت: ایجاد مرکز اصلاح نژاد دام و همکاری در زمینه انتقال جنین دام سبک و سنگین از دیگر موارد قید شده در تفاهم نامه مزبور است.
وی افزود: معاون دانشگاه ملی کشاورزی قرقیزستان اعلام کرد برای ایجاد بستر های مناسب در زمینه تبادل تجربه و دانش درمان ناباروری و ایجاد مرکز ناباروری در قرقیزستان با وزارت بهداشت آن کشور رایزنی خواهد داشت.
رئیس جهاد دانشگاهی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: آمادگی داریم تا در این زمینه و در صورت تمایل کشور قرقیزستان، برای ایجاد مرکز ناباروری در آن کشور مبادرت داشته باشیم.
تیرقوت چورتنبایف، معاون دانشگاه ملی کشاورزی قرقیزستان و هیات علمی آن کشور، به دعوت جهاددانشگاهی خراسان شمالی در این استان حضور یافتند.
نشست با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی، نشست با دانشگاهیان استان، بازدید از مراکز تحقیقات دیم و دانشکده کشاورزی شهرستان شیروان از جمله برنامه های سفر دو روزه هیات علمی قرقیزستان به خراسان شمالی بود.
7185/ 6042
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.