به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی این اداره کل علی مستوفیان با بیان اینکه وجود موزه به عنوان یک نهاد فرهنگی در اجتماع بسیار ضروری است، اظهار داشت: محتوای موزه باستان شناسی و مردم شناسی بجنورد با رویکرد ایجاد فضاهای مطلوب و هماهنگ با کارکرد موزه و نیاز امروز مخاطبان بازنگری می شود.
وی افزود: این بازنگری و به روز رسانی محتوا در قالب دسترسی ها، شیوه های نمایش آثار، طراحی داخلی موزه، تعریف ریز فضاها و جانمایی فضاهای مختلف در موزه شامل کتابخانه، آزمایشگاه حفاظت، فضاهای نمایش گالری، فضاهای خدماتی است.
وی از بهسازی سیستم حفاظتی مجموعه عمارت مفخم بجنورد خبر داد و عنوان کرد: طرح بهسازی سیستم حفاظتی این مجموعه با توجه به اهمیت آن، با اعتبار 400 میلیون ریال انجام می شود.
سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: سیستم حفاظت الکترونیک و ترمیم و ایجاد سیستم های حفاظتی مورد نیاز در کنار سایر اقدامات مرمتی لازم در جهت ارتقاء مجموعه عمارت مفخم ادامه می یابد.
عمارت مفخم بزرگترین و شاخص‌ترین اثر معماری از دوره قاجار در خراسان شمالی است که در شمال شرق شهر بجنورد واقع است.
به گزارش ایرنا هم اکنون 6 موزه فعال با مجموع مساحت 10 هزار و 150 متر مربع در خراسان شمالی وجود دارد و 2 موزه نیز جمعا با مساحت 1500 متر مربع در آشخانه و اسفراین در دست اجرا است.
با مستندسازی 300 اثر موزه ای در سال جاری، شمار آثار ثبت شده استان در فهرست آثار ملی به 612 اثر رسیده است.
بیش از هزار و 200 اثر تاریخی در خراسان شمالی شناسایی شده که 583 اثر آن به ثبت رسیده است.
3007/ 6042
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.