در اهمیت و ضرورت مطالعه و کتابخوانی در بین نسل جوان همین بس که در همه جای دنیا برای تخریب یک ملت و از بین بردن هویت و دانش آنان، تخریب کتابخانه ها و مراکز علمی در حملات و جنگ ها مد نظر قرار داده می شود و امروز نیز با وجود تغییرات فناورانه، کتاب همچنان به عنوان محمل اصلی علم و دانش در بین نسل آینده محسوب می شود.

در این میان آموزش و پرورش به عنوان اصلی ترین نهاد تعلیم و تربیت و بنیادی ترین دستگاه در ترویج دانش در بین نسل آینده کشور می تواند نقش و تاثیر مهمی در توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه در بین دانش آموزان داشته باشد و در حالی که در کشور ایران از اول ابتدایی تا پایان سال دوازدهم بیش از ۱۲ هزار و ۹۰۰ ساعت آموزش به دانش آموزان ارائه می شود این نقش و وظیفه مندی به مراتب پررنگ تر، حساس‌تر و مدیریت آن ضروری‌تر می‌شود.

 مطالعه شاخص توسعه‌یافتگی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در این خصوص گفت: در حال حاضر سه هزار و ۵۰۰ مدرسه در استان خراسان رضوی دارای کتابخانه است که امیدواریم با کمک دانش آموزان این کتابخانه ها فعال نگه داشته شوند تا انگیزه مطالعه افزایش یابد.

قاسمعلی خدابنده با اشاره به اینکه دین اسلام دین کتابت و قرائت است و معجزه پیامبر اکرم(ص) نیز کتاب است و در سراسر دین مبین اسلام به مساله قرائت و کتابت توجه ویژه ای شده‌ است افزود: کتاب وسیله ای است که دانش بشر را از تباه شدن حفظ می‌کند و آنچه که در طول تاریخ بشر اتفاق افتاده است را از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌سازد بنا بر این می‌توان گفت کتاب‌ در حوزه‌های مختلف خلاصه و عصاره آن چیزی است که در طول تاریخ بشر اتفاق افتاده است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت مطالعه ادامه داد: یکی از شاخص های توسعه یافتگی در دنیا دستیابی به اطلاعات است و لذا هرچه قدر سرانه مطالعه کتاب بیشتر باشد توسعه در کشورها بیشتر و سریع‌تر اتفاق می‌افتد اما در کشورهای در حال توسعه و یا کشورهایی که هنوز بر مدار توسعه قرار نگرفته اند فرهنگ گفتاری و نوشتاری غلبه دارد و از همین روی سرانه مطالعه پایین است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی مطالعه را عامل بازدارنده تحریف واقعیت ها در جوامع گوناگون دانست و تاکید کرد: در دنیای امروز مطالعه و کتاب خوانی و دسترسی به اطلاعات باعث شده است فاصله‌های زمانی از بین برود و این مساله خود به پیشرفت روزافزون جوامع و کشورها کمک کرده است.

فرصت نمایشگاه کتاب

مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری و انتشاراتی ضریح آفتاب مشهد هم در این خصوص گفت: این موسسه در بیست و یکمین نمایشگاه کتاب مشهد با ۱۰۰ عنوان کتاب جدید شرکت کرده و این آثار را در غرفه ای ۲۰ متری در معرض دید علاقه مندان قرار داده است.

محمدرضا به‌روش افزود: خوشبختانه حضور و استقبال اقشار مختلف از غرفه این موسسه پررنگ و مایه دلگرمی بوده است.

وی تاکید کرد: تلاش داریم تا با در نظر گرفتن نیاز مخاطبان و تولید آثار جذاب و پرمخاطب علاوه بر افزایش دانش مخاطبان، ارائه نکات آموزشی به آنان و نیز ترویج فرهنگ کتابخوانی محقق شود.

او  گفت: این نمایشگاه همانند سنوات گذشته به خوبی و با موفقیت برگزار شده است و امیدواریم شاهد بهره برداری هرچه بیشتر دانش آموزان و نیز والدین آنان از آثار ارائه شده در نمایشگاه باشیم.

انتشار روزانه یک عنوان کتاب

مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری و انتشاراتی ضریح آفتاب مشهد گفت: این موسسه در کنار انتشار کتاب‌های معلمان نویسنده، دانش آموز و آزاد مجوز لازم برای فعالیت‌های فرهنگی، هنری و آموزشی را نیز داراست و در حوزه نشر، ناشر برتر استان به لحاظ تعداد عنوان سالانه انتشار کتاب در خراسان رضوی است.

محمدرضا به‌روش افزود: این موسسه انتشاراتی از سال ۹۵ عنوان چاپ روزانه یک عنوان کتاب را به عنوان رکوردی در کشور از آن خود کرده و همچنان نیز دارنده این رکورد است.

وی با اشاره به اینکه این انتشارات به حمایت بیشتر از دانش آموزان و معلمان مولف پرداخته و در این زمینه موفق عمل کرده است ادامه داد: هم اکنون این انتشارات با حدود هزار و ۳۰۰ مولف آزاد، معلم و دانش آموز همکاری دارد که  هزار و ۲۰۰ نفر از این شمار را معلمان مولف تشکیل می دهند.

مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری و انتشاراتی ضریح آفتاب گفت: در این موسسه انتشاراتی تلاش شده است تا کتاب با قیمت پایین و با محوریت مخاطبان که بیشتر، دانش آموزان هستند تهیه و با حداقل قیمت در سراسر کشور و برای همه علاقه مندان توزیع شود.

به‌روش افزود: هم اکنون تعداد چهار مرکز فروش این موسسه در مشهد و ۱۲ مرکز فروش در سایر شهرستانها فعالیت دارد و محصولات و انتشارات این موسسه را به صورت مستقیم در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.