اخبار مرتبط

حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی روز دوشنبه در دیدار با جمعی از علما، استادان، نخبگان و فعالان فرهنگی افغانستان در تالار ولایت حرم مطهر رضوی افزود: رابطه مردم ایران و افغانستان فراتر از همسایگی و رابطه ای برادرانه است.
وی اضافه کرد: در طول تاریخ، دستهای استعمارگر به ویژه انگلیسیها تلاش زیادی کردند که بین مردم ایران و افغانستان درگیری و اختلاف ایجاد کنند و در مقاطعی نیز موفق شدند با تحریک حاکمان به این هدف دست یابند اما پیوندهای ریشه‌ دار میان دو ملت، موجب شد آنچه پایدار بماند صمیمیت و برادری باشد نه اختلافهای تحمیلی.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امروز نیز یکی از اهداف بیگانگان از ایجاد ناامنی در افغانستان فاصله انداختن میان همسایگان است.
مروی افزود: افغانستانیها ضمن این که صبور و قانع هستند هیچ گاه اشغالگری و استعمار را تحمل نکرده ‌اند و هیچ اشغالگری نتوانسته در افغانستان بماند.
وی ادامه داد: انگلیسیها نزدیک یک قرن، هندوستان را اشغال و بر آن حکومت کردند اما در افغانستان شکست خوردند و اخراج شدند و در دهه ‌های اخیر نیز مجاهدان افغانستانی درس خوبی به اشغالگران شوروی دادند و جمهوری اسلامی ایران نیز در این مقاومت، در کنار برادران افغانستانی خود بود.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: روحیه سلحشورانه گروه فاطمیون یا همان مدافعان حرم افغانستانی در دفاع از حرم و حریم اهل بیت (ع) در سوریه برخاسته از همین روحیه مجاهدانه افغانستانی‌ ها در مبارزه با ظلم و اشغالگری است و ریشه‌ در ارادت آنان به اسلام و اهل ‌بیت (ع) دارد.
مروی با تاکید بر این که افغانستان از لحاظ فرهنگی غنی است افزود: بسیاری از کتاب‌های مهم اسلامی را در طول تاریخ افغانستانیها نوشته ‌اند البته آن زمان کشور افغانستان وجود نداشته است ولی ساکنان همین مناطق چنین نبوغی از خود نشان داده ‌اند.
وی ادامه داد: مشهد مقدس به عنوان یک قطب فرهنگی و زیارتی منطقه، مرکز مهمی برای تبادلات فرهنگی و دینی ایران و افغانستان بوده و هست و حرم مطهر رضوی متعلق به همه مسلمانان است بنابراین برادران افغانستانی نیز این مکان مقدس را از آن خود بدانند و برای خادمی آستان مقدس حضرت رضا (ع)، ظرفیتها، اندیشه ‌ها و تواناییهای خود را بیش از پیش به میدان بیاورند.
1922/7489
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.