اخبار مرتبط

رضا نوروززاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حجم ذخیره آب سد دوستی که 15 بهمن ماه پارسال 150 میلیون مترمکعب بود به حدود 300 میلیون مترمکعب رسیده و بر این اساس 32 درصد ظرفیت این سد مشترک بین ایران و ترکمنستان که در فاصله 200 کیلومتری شمال شرق مشهد واقع است هم اینک آب دارد.
وی مجموع توان ذخیره سازی سدهای بزرگ و در حال بهره برداری را در خراسان رضوی یک میلیارد و 512 میلیون مترمکعب اعلام و بیان کرد: یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب از این حجم مربوط به سد دوستی است.
مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: با وجود بارشهای خوب بهاری هم اینک فقط 25 درصد ظرفیت سدهای استان آب دارد و 75 درصد آن خالی است.
وی گفت: در مجموع ذخایر کنونی آب پشت سدها در خراسان رضوی یک درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته است.
نوروززاده همچنین حجم بارندگی در محدوده جغرافیایی سدهای خراسان رضوی را کمتر از دیگر مناطق این استان عنوان و بیان کرد: با این وجود هم اینک شرایط برای ذخیره آب در سدهای طرق، کارده، ارداک و دوستی به عنوان تامین کنندگان آب مشهد، فراهم است.
وی افزود: همچنین سطح آب برخی سدهای دارای حجم کمتر که منبع تامین کننده آب کشاورزی در خراسان رضوی هستند با هدف مهار سیلاب کاهش داده شده است.
مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: سدهای غیرشرب 'یام و کمایستان' در سبزوار، سده در خواف، سد فریمان، چهچه و قره تیکان در کلات و نیز سد دولت آباد در چناران هم اینک در آستانه سرریز شدن هستند.
خراسان رضوی دارای 29 سد در حال بهره برداری در شهرستانهای تربت حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت جام، چناران، کلات و فریمان است.
3027/1858
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.