در مراسم افتتاح نوروزگاه مشهد که روز شنبه به طور نمادین در آرامگاه فردوسی مشهد برگزار شد و با اجرای موسیقی سنتی، نمایشنامه خوانی، ورزشهای زورخانه ای و هنرهای نمایشی همراه بود ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی نیز حضور داشتند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگاران گفت: جشنهای نوروزگاه در استان با هدف افزایش نشاط و شادی در بین مردم و مسافران نوروزی برگزار می شود که امسال در خراسان رضوی تنوع و تکثر بیشتری یافته است.
ابوالفضل مکرمی فر افزود: در نوروز امسال 168 جشن نوروزگاه در 28 شهر و 40 روستای استان خراسان رضوی برپا خواهد بود.
وی ادامه داد: مسافران نوروزی و هموطنان می توانند در این نوروزگاهها شرکت کرده و از مجموعه برنامه ها و غذاهای محلی ارائه شده بهره مند شوند.
او اضافه کرد: نوروز ثبت جهانی شده است و هم اکنون 300 میلیون نفر در دنیا نوروز را جشن می گیرند و جشنهای نوروزگاه با هدف افزایش نشاط و کاهش گسست بین نسلها هر ساله همزمان با ایام نوروز برگزار می شود.
آئین مردمی نوروزگاه به عنوان یک رویداد فرهنگی از نوروز 1395 در ایران به اجرا در آمد. براساس تفاهمهای اولیه قرار شد که مردم هر شهر و هر نقطه از کشور برپا کننده نوروزگاه آن منطقه باشند و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فقط فراهم‌ کننده بستر در اجرای رویدادِ آن باشد.
در طی برگزاری نوروزگاهها سعی می شود ضمن رسیدگی به میراث ناملموس حوزه نوروز، موارد مغفول مانده و کمتر رسیدگی شده احیا گردد و آداب و رسومِ بین مردم بازشناسانده شود.
1922/3027
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.