به گزارش ایرنا دکتر کاظم قائمی روز دوشنبه در همایش مجمع سلامت خراسان جنوبی افزود: تاکنون برای تامین تجهیزات این مرکز سه میلیارد تومان هزینه شده است، با تامین پزشک فوق تخصص نیاز به اعزام بیماران به استان های مجاور از جمله یزد، مشهد و تهران نخواهد بود.
وی گفت: خراسان جنوبی به عنوان سومین استان پهناور کشور با مشکلات زیادی در حوزه بهداشت و درمان مواجه بود که طی سال های اخیر اقدامات خوبی در استان انجام شد.
وی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند سال 1364 با تصویب وزارت بهداشت با پذیرش 50 دانشجوی پزشکی و 30 دانشجوی پرستاری به عنوان دانشکده علوم پزشکی بیرجند رسما فعالیت خود را آغاز کرد و سال 72 به دانشگاه علوم پزشکی ارتقا یافت.
وی ادامه داد: در حال حاضر این دانشگاه متشکل از 9 دانشکده پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و مامایی، پیراپزشکی، بهداشت در مرکز استان و پرستاری و مامایی قاین، پیراپزشکی فردوس، پرستاری طبس، بهداشت سرایان و یک آموزشکده فوریت های پزشکی است.
وی اضافه کرد: این دانشگاه اکنون دارای 238 نفر عضو هیئت علمی است که از این تعداد 9 نفر استاد تمام، 43 نفر دانشیار، 110 نفر استادیار و مابقی مربی هستند.
وی اظهار کرد: این دانشگاه به عنوان متولی امر بهداشت و درمان شهرستان های بیرجند، درمیان، نهبندان، سربیشه، فردوس، طبس، بشرویه، خوسف و زیرکوه شناخته می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به اجرای طرح تحول نظام سلامت در استان اشاره کرد و افزود: در حالی برخی مدیران مغرضانه یا غیرمغرضانه این طرح را زیرسوال می برند که در استان شاهد دستاوردهای زیادی از زمان اجرای آن تاکنون هستیم.
قائمی ادامه داد: ما منکر ضعف ها و برخی مشکلات طرح جامع سلامت نیستیم اما نباید دستاوردهای این طرح بزرگ را نادیده گرفت بلکه باید تحول های صورت گرفته دیده و اطلاع رسانی شود.
وی اظهار کرد: در طول اجرای طرح تحول سلامت نیروهای بیمارستانی استان از هزار و 991 نفر به 2 هزار و 498 نفر افزایش یافت.
وی ادامه داد: همچنین از سال 92 تاکنون تعداد تخت های فعال بیمارستان از 799 تخت به هزار و 152 تخت و تخت های ویژه بیمارستانی از 102 به 154 مورد افزایش یافت.
وی از افزوده شدن بیمارستا‌ن ‌های سربیشه، فردوس، سرایان، درمیان و بیرجند به مجموعه بیمارستانی خبر داد و افزود: همچنین طی مدت اجرای طرح بیش از 2 میلیون و 225 هزار نفر در کلینیک‌ های ویژه بیمارستانی استان ویزیت شدند.
وی با بیان اینکه راه اندازی 2 اورژانس هوایی بیرجند و طبس از جمله اقدامات مهم طرح یاد شده در استان است، یادآور شد: در این مدت با انجام 268 پرواز 345 بیمار که اکثر آنها تصادفی و زنان باردار بودند جابجا شدند.
وی راه اندازی بخش جراحی مغز و اعصاب در شهرستان های فردوس، طبس و قاین، راه اندازی بخش CCU در شهرستان های نهبندان و سرایان را از دیگر دستاورد های طرح تحول سلامت در استان برشمرد.
7557 * 6054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.