مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شدیدتر شدن کرونا به نوع رفتار ما و ویروس بر می گردد.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: هر بار که پیک جدیدتر کرونا را تجربه کردیم، با موارد ابتلا و فوت به صورت شدیدتر مواجه شدیم و این به رفتار ما و ویروس بر می‌گردد.

مسعود ضیایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون سه پیک را پشت سر گذاشتیم و بعد از هر پیک موارد بیماری کاهش یافت اما دوباره پیک‌های جدیدتر را تجربه کردیم و در شرایط مساوی با پیک قبلی افراد بیشتری درگیر بیماری شدند.

وی گفت: عموما پس از آن که آمار کاهش می‌یابد نوعی عادی‌انگاری در جامعه اتفاق می‌افتد که در همین روند پروتکل‌ها به خوبی رعایت نمی‌شود و باز هم با موارد ابتلا به صورت شدیدتر مواجه می‌شویم.

متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: در بُعد اجتماعی با توجه به مناسبت‌های پیش رو اگر این عادی‌سازی تشدید شود، میزان سرایت ویروس کرونا افزایش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: با ورود کرونای انگلیسی به کشور اگر از همین الان رعایت همه جانبه را در دستور کار قرار ندهیم با فاجعه بزرگ در اواسط بهمن و اسفند روبه‌رو خواهیم بود.

ضیایی گفت: باید بدانیم که میزان سرایت کرونای انگلیسی ۵۰ تا ۷۰ برابر بیشتر از ویروس قبلی بوده اما راه‌های پیشگیری از انتقال و ابتلا همین مواردی است که تاکنون توصیه شده است. 

وی اظهار داشت: واکسیناسیون حداقل تا سال آینده اتفاق نمی‌افتد و تنها راه نجات از کرونا رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی است.

رییس بخش عفونی بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند که بیمارستان اصلی پذیرش و بستری بیماران کرونایی است، افزود: از طرفی زمان هم می‌گذرد و خستگی و افسردگی ناشی از طولانی شدن دوره شیوع کرونا باعث می‌شود که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش یابد بنابراین با کاهش این موارد، میزان مراجعات به بیمارستان‌ها افزایش خواهد یافت پس باید رعایت همه جانبه را همچنان در دستور کار داشته باشیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.