رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان زیرکوه روز پنجشنبه گفت: ماموران یگان امداد نیروی انتظامی این شهرستان در اقدام غافلگیرانه موفق به کشف ۱۸ قطعه پرنده زیبا و کمیاب هوبره شدند.

علی صادقی افزود: این پرندگان در شرایط بسیار بد و نامناسبت در حال انتقال بودند که با هوشیاری ماموران انتظامی از متخلف پس گرفته شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی نیز با قدردانی از ماموران انتظامی شهرستان زیرکوه گفت: سودجویان هر سال هزاران تله زنده‌گیری «هوبره» را در دشت‌های مرزی استان برای زنده‌گیری و قاچاق این پرنده کمیاب به کشورهای عربی جاگذاری می‌کنند که این اقدام نسل این پرنده را در معرض نابودی قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی حسن اکبری افزود: علاقه اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس به شکار هوبره سبب شده هر سال افرادی سودجو، مرزنشینان را تحریک به زنده‌گیری این پرنده کمیاب کنند و سود هنگفت شکار هوبره نصیب سودجویان و دلالان در سایه نشسته می‌شود.

وی بیان کرد: افرادی که در روستاها تحت تاثیر حرف‌های واسطه‌ها قرار می‌گیرند به بهای ناچیز در غارت این سرمایه‌های زیستی شریک می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: از آنجا که اکثر قاچاقچیان دستگیر شده افراد محلی و بومی منطقه بوده‌اند مردم محلی می‌توانند بهترین همیاران محیط زیست در برخورد با پدیده قاچاق پرندگان و جانوران باشند.

وی گفت: بدون شک باندهای قاچاق هوبره در بلندمدت بیشترین ضرر را به زندگی مردم بومی و محلی می‌رسانند چرا که هوبره یک حلقه از زنجیره حیات برای حفظ تنوع زیستی در مناطق بیابانی است.

اکبری افزود: کم شدن پوشش گیاهی در فرایند زنده‌گیری و افزایش گرد و غبار از دیگر آسیب‌هایی است که در شکار هوبره به مردم بومی و محلی منطقه وارد می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زیرکوه نیز در پی کشف این محموله گفت: زندگی تمام انسان‌ها به محیط زیست وابسته است و ما باید این محیط زیست گرانبها را حفظ و حراست کنیم چرا که حیات ما به آن وابسته است.

خسروی افزود: اگر به محیط زیست و حیات وحش آسیب برسانیم در واقع به خودمان لطمه زده‌ایم و هر انسانی باید همان اندازه که به محیط خصوصی خود توجه می‌کند به همان میزان به محیط زیست نیز اهمیت دهد.

وی اظهار داشت: به منظور حفظ و حراست از این سرمایه خدادادی به ویژه با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) پیرامون این موضوع که (قضیه محیط زیست خیلی قضیه مهمی است همچنان که در قبال انسان‌ها احساس مسئولیت می‌کنیم باید در قبال طبیعت هم احساس مسئولیت کنیم و حفظ حریم محیط زیست باید جزئی از فرهنگ عمومی شود) با هرگونه شکار غیرمجاز یا تجاوز به حیات وحش بدون اغماض برخورد خواهد شد.

دادستان زیرکوه گفت: پرنده هوبره جزو پرندگان کمیاب و در خطر انقراض است که به استناد بند الف ماده ۱۳ قانون شکار و صید با متخلفان برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.