حجت‌ الاسلام احمد رضایی روز پنجشنبه در نشست خبری افزود: جلسه محوری آغاز هفته وحدت روز شنبه ۱۸ آبان بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد النبی (ص) بیرجند با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و مسئولان استان برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: همچنین برگزاری جلسه‌های هفته وحدت در مسجد جامع اهل سنت درمیان و مسجد جامع روستای فندخت زیرکوه با حضور اقشار مختلف مردم و امامان جمعه شیعه و سنی از دیگر برنامه‌های این هفته در استان است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی اظهار داشت: نشست مشترک علمای شیعه و اهل سنت با حضور ۴۰۰ نفر از علمای فرقه‌های مختلف ۲۰ آبان در مرکز استان برگزار می‌شود که سخنران محوری این مراسم آیت‌ الله سلیمانی عضو مجلس خبرگان رهبری خواهد بود.

وی از برگزاری پنج محفل مشترک انس با قرآن خبر داد و گفت: محافل انس با قرآن کریم در شهرستان‌های نهبندان، درمیان، زیرکوه، سربیشه و بیرجند و در روستاهای با جمعیت بالای اهل تسنن برگزار می‌شود.

رضایی، دیدار با ۱۵ خانواده شهدای اهل سنت، برگزاری محفل شب شعر نبوی در روستای بهمن‌آباد زیرکوه، جلسه محوری در روستای طبسین سفلی نهبندان، نشست مشترک خواهران حوزوی تشیع و تسنن با سخنرانی حجت‌الاسلام امین‌نیا از اساتید حوزه علمیه مشهد، جشن‌های میلاد پیامبر (ص) در روستای اهل سنت درمیان، شهر شوسف نهبندان، درمیان، مسجد امام حسین (ع) بیرجند، حاجی آباد، اسدیه، مسجد امام صادق (ع) بیرجند و شهرستان سربیشه از دیگر برنامه‌های هفته وحدت پیش‌بینی شده است.

وی برگزاری شب شعر نبوی در روستای هندوالان درمیان، گفتمان‌های وحدت و نشست علمای شیعه و سنی در شهرستان زیرکوه را از دیگر برنامه‌های این هفته در خراسان جنوبی ذکر کرد..

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به ضرورت وحدت در جهان اسلام ادامه داد: آموزه‌های دینی به ویژه قرآن و روایات در ارتباط با وحدت تاکید فراوان دارند لذا ما نیز باید در این زمینه تلاش کنیم.

وی با تاکید بر اینکه یکی از پیام‌های مهم اسلام، پیام وحدت است گفت: وحدت مسلمین سد محکمی برای جلوگیری از نفوذ دشمنان به بدنه اسلام خواهد بود.

حجت الاسلام رضایی با بیان اینکه وحدت بین مسلمین در عصر حاضر یک ضرورت است اظهار داشت: اگر مسلمین به وحدت مطلوب نرسند بدون شک در طول تاریخ گرفتار خسرانی جبران ناپذیر خواهند شد.

وی گفت: برای ایجاد وحدت بین مسلمین باید هم دشمن شناسی انجام شود و هم برای جلوگیری از تفرقه بین مسلمین بصیرت‌افزایی داشته باشیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی تصریح کرد: اگر مسلمانان بخواهند ید واحد باشند و در مقابل ابرقدرت‌ها و بدخواهان دین بایستند باید افراطیون داخلی و بدخواهان خارجی را مدیریت کنند تا توان مقابله با آنها ایجاد شود.

وی گفت: دشمنان برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان از مسیرهای مختلف از جمله اختلافات مذهبی، قومیتی، مباحثی مانند عرب، عجم، ترک، کرد، فارس، بلوچ و سایر ورود پیدا می‌کنند زیرا هدف دشمن ایجاد تفرقه بین مسلمانان است.

حجت‌الاسلام رضایی یادآور شد: در طول تاریخ هر وقت مسلمانان آسیب دیدند به خاطر نفوذ دشمن و ایجاد تفرقه بین مسلمانان بوده است لذا شعار «تفرقه بیانداز حکومت کن» ریشه در استکبار و انگلیس دارد.

وی گفت: امام راحل ضرورت وحدت بین مسلمانان را به خوبی درک کرده بودند لذا اوایل انقلاب تاکید بر وحدت بین مسلمان داشتند و اگر این پیام امام بین مسلمانان تحقق پیدا نمی‌کرد نظام جمهوری اسلامی، دین و مسلمانان آسیب می‌دیدند لذا باید تلاش کنیم همه مسلمانان در کنار هم قرار بگیرند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی تاکید کرد: اگر بخواهیم وحدت بین مسلمانان ماندگار شود نباید غافل باشیم و برنامه‌ها را محدود به یک زمان خاص مانند هفته وحدت کرد بلکه در تمام سال باید برای حفظ وحدت جهان اسلام تلاش شود.

وی افزود: اگر وحدت بین مسلمانان کامل بود امروز قتل، غارت و خونریزی را شاهد نبودیم و اگر مسلمانان کنار هم بودند بزرگترین قدرت عالم می‌شدند و همه دنیا در چارچوب دین اسلام فعالیت می‌کرد.

رضایی بیان کرد: در طول سال ارتباط بین تشیع و تسنن خراسان جنوبی برقرار است و جلسات و برنامه‌های متنوعی با دو حوزه در کنار هم برگزار می‌شود.

وی گفت: تکیه کردن بر نقاط مشترک شیعه و سنی امری بسیار مهم و ضروری است چراکه بین ما مشترکات زیادی از جمله قبله، قرآن، توحید، کعبه، مکه، مدینه وجود دارد که اگر درست و صحیح به جوامع بشری ارائه شود همه در مسیر اهل بیت قرار خواهند گرفت.

دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول سالروز ولادت حضرت رسول اکرم (ص) به روایت اهل سنت و تشیع در تقویم رسمی کشور هفته وحدت است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.