رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سربیشه از آغاز عملیات آبیاری سنواتی در سطح 345 هکتار از مناطق بیابانی دشت سربیشه خبر داد و گفت: ۵۰ درصد گونه‌های کاشته شده از نوع تاغ و ۵۰ درصد دیگر از تلفیق گونه‌های آتریپلکس و عجوه و قیچ به عنوان نهاده استفاده شده است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، محمد فتحی، امروز 23 تیر، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در سال 96  بالغ بر  325 هکتار از عرصه‌های تحت مدیریت منابع طبیعی در مناطق دشت سربیشه نهالکاری و طی شش مرحله آبیاری سنواتی شده است.

وی بیان کرد: همچنین در سال 97 از محل اعتبارات استانی 20 هکتار در این منطقه بوته کاری و احیاء مراتع انجام و همچنین طی شش مرحله آبیاری و مراقبت شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سربیشه تصریح کرد: در سال جاری نیز آبیاری سنواتی در سطح این 345 هکتار طی سه مرحله انجام خواهد شد که مرحله نخست آن به پایان رسیده و مرحله دوم نیز آغاز شده است.

فتحی با بیان اینکه در خزانه تولید نهال در سال ۹۷ بیش از 200 هزار نهال ریشه‌ای تاغ، کلمو و عجوه و 14 هزار نهال گلدانی تاغ و آتریپلکس کاشت شده است، اظهار کرد:  50 درصد این نهال‌ها از گونه‌های تاغ و 50 درصد نیز آتریپلکس هستند.

وی بیان کرد: در پروژه نهالکاری سال ۹۶ تراکم گونه‌های کاشت شده بین  200 تا 205 اصله نهال در هکتار با سبزینگی 86 درصد انجام شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سربیشه، احیاء مراتع فقیر و تخریب شده، تقویت پوشش گیاهی در منطقه و در نتیجه جلوگیری از فرسایش خاک و بیابان زایی را از جمله اهداف اجرای این پروژه عنوان کرد.

فتحی یادآور شد: تاغ و آتریپلکس از گونه‌های مقاوم به شوری و خشکی هستند که در چند دهه اخیر، به طور وسیع در عملیات مقابله با بیابان زایی و احیای مراتع خشک و نیمه خشک در ایران کاشته شده‌اند.


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.