مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود در سال جاری بیش از 50 تن محصول آنغوزه در استان برداشت شود، گفت: تقریباً کل محصول جمع‌آوری شده به علت مصرف کم در داخل کشور، به صورت خام از کشور خارج می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، علیرضا نصرآبادی، شب گذشته 22 تیر، در جمع خبرنگاران اظهارکرد: حدود 100 هزار هکتار سطح رویشگاه‌های آنغوزه در استان است.

وی با بیان اینکه در سال جاری پیش بینی می‌شود حدود 50 هزارکیلوگرم آنغوزه شیرین در استان تولید شود، بیان کرد: ارزش ریالی هر کیلوگرم آنغوزه شیرین به طور میانگین یک میلیون تومان است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین سطح رویش این گیاه به ترتیب در شهرستان‌های طبس و بشرویه وجود دارد، افزود: برداشت این گیاه از مراتع استان باید با داشتن مجوز از منابع طبیعی انجام شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی تعداد بهره برداران این محصول در استان را 595 نفر اعلام کرد و گفت: برداشت آنغوزه از ابتدای تیرماه در استان آغاز شده و تا پایان شهریورماه ادامه دارد.

نصرآبادی تصریح کرد: بهره برداران این گیاه برای برداشت بین سه تا پنج سال مجوز داده می‌شود و همچنین از آنان تعهد احیای سطح کشت نیز گرفته می‌شود تا در طولانی مدت موجب از بین رفتن این گیاه نشود.

وی با اشاره به اینکه مصرف آنغوزه در بین مردم بومی به صورت خام از قدیم رایج بوده است، اظهار کرد: کشاورزان از آنغوزه به خاطر داشتن بوی تند برای دور کردن حیوانات موذی از درختان میوه استفاده می‌کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه محصول آنغوزه در داخل کشور مصرف بسیار کمی دارد، ادامه داد: تقریباً کل محصول جمع‌آوری شده به صورت خام از کشور خارج می‌شود.

نصرآبادی خاطرنشان کرد: با توجه به بارندگی‌های سال جاری پیش بینی می‌شود برداشت آنغوزه شیرین در استان نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد.


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.