مجید هاونگی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این چاه ها بیشتر در مناطق کوهستانی و حاشیه رودخانه ها شهرستان حفر شده بود، با توجه به اینکه برخی چاه ها در مجاورت قنوات حفر می شود تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش دبی آب قنوات دارد.
وی ادامه داد: پلمپ این چاه های غیرمجاز در راستای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از تشدید افت منابع آب زیرزمینی انجام شده است.
هاونگی بیان کرد: تعدادی حلقه چاه غیرمجاز دیگر در شهرستان های قاینات و زیرکوه شناسایی که پس از دریافت حکم قضایی برای کاهش برداشت از سفره های آب زیرزمینی شهرستان پلمپ می شوند.
وی اظهار داشت: همچنین در ماه جاری کانال غیرمجاز به طول 125 متر که برای استفاده غیرقانونی از منابع آب زیرزمینی و ایجاد قنات در دشت ممنوعه اسفدن حفر شده بود، با حکم قضایی پر شد.
سرپرست امور منابع آب قاینات و زیرکوه گفت: برای مدیریت آب در بخش کشاورزی تاکنون 460 کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی این شهرستان ها نصب شده است.
هاونگی افزود: 2 هزار و 800 منبع آبی در قاینات و زیرکوه وجود دارد که از این تعداد 964 حلقه چاه، یکهزار و 188 رشته قنات و 551 دهنه چشمه است.
قاین مرکز شهرستان قاینات در 105 کیلومتری شمال بیرجند و حاجی آباد مرکز شهرستان مرزی زیرکوه در 190 کیلومتر شمال شرق مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
7556* 6054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.