خطِ تولید عمل یعنی چه؟ آیت الله جوادی آملی توضیح می‌دهند

آیت الله العظمی جوادی آملی با بیان اینکه مگر چیزی که موجود شد از بین می رود، به توضیح خط تولید عمل پرداخته اند.

لینک کوتاه کپی شد

 به گزارش خبرنگار جی پلاس، خیلی ها به این گمانند که خوب دلی شکسته اند، زهری ریخته اند، حقی را ناحق کرده اند و گذشته و رفته است اما اینها باید بدانند که اثر عمل باقی می ماند و از بین نمی رود تا روزی که خود را عیان می کند. حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در یکی از جلسه های درس اخلاق با اشاره به این موضوع با عنوان خط تولید عمل چنین فرموده اند:

 

 آدم به خودش نمی ‌تواند خیانت کند! هرگز کار از بین نمی ‌رود، کاری که کرده حرفی که زده زنده است. 

ما همان ‌طوری که عالمانه می ‌فهمیم این سمّ ضرر دارد، می‌ فهمیم این کاری که کردیم این حرفی که زدیم از بین نمی‌ رود، بلکه می ‌افتد در خط تولید. 

مگر چیزی که موجود شد از بین می ‌رود؟! در امور دیگر اثر می ‌کند، از امور دیگر اثر می ‌گیرد. 

حرفی زدیم، قلب کسی را به درد آوردیم، این گذشت؛ اما چه گذشت؟ مگر موجود، معدوم می ‌شود؟! این وقتی که یافت شد می‌ افتد در خطّ تولید؛ بعد از مثلا دو سال، سه سال، چهار سال، پنج سال، اثر تلخش بر می ‌گردد، دامنگیر ما می‌ شود. 

ممکن نیست کسی حرفی بزند، کاری بکند، بگوید گذشت، هیچ نگذشت! اینها با نصیحت حلّ نمی ‌شود، این با تحقیق علمی حلّ می ‌شود؛ یعنی اگر حوزه، حوزه نهج البلاغه شد، این را می ‌فهمد؛ هرگز نمی ‌گوید گذشت! 

 چرا آدم دروغگو رسوا می ‌شود؟ برای اینکه اگر کسی بیست سال قبل حرفی زده، این گذشته؛ اما این حرف می ‌افتد در خط تولید، این حرف در فلان شیء اثر دارد، آن شیء در فلان شیء اثر دارد، بعد از بیست سال اثرش بر می ‌گردد؛ 

معلوم می‌ شود این آقا بیست سال قبل این حرف را زده! هیچ ممکن نیست ما کاری بکنیم، حرفی بزنیم، بگوییم گذشت!

 

برشی از جلسه درس اخلاق، به تاریخ چهاردهم اردیبهشت 1396

 

 

دیدگاه تان را بنویسید