sport

جی پلاس

طرح برگزاری جام جهانی فوتبال دو سال یک بار به تایید کنگره فیفا رسید و سال آینده و پس از بررسی در کمیته مسابقات، به رای‌گیری نهایی گذاشته می‌شود و امکان دارد بعد از حدود 100 سال، دنیای فوتبال دگرگون شود.

گروه ورزشی جی پلاس؛ به نظر فوتبال به دوران تحولات بزرگ و گذر از عصر کنونی نزدیک می‌شود. در شرایطی که باشگاه‌های بزرگ جهان به دنبال تغییر ساختار مسابقات و راه‌اندازی سوپرلیگ هستند – که البته تاکنون نافرجام باقی مانده است – در عرصه مسابقات ملی هم قدم‌های نخست برای تغییر ساختار کنونی برداشته شده است.

اعضای کنگره فیفا روز گذشته موافقت کردند پیشنهاد فدراسیون فوتبال عربستان مبنی بر مطالعه و امکان برگزاری جام‌جهانی مردان و زنان به صورت دو سال یک بار را بررسی کنند. 166 نفر از اعضا در مقابل 22 نفر، به بررسی پیشنهاد مطرح شده رأی مثبت دادند تا فاصله زمانی جام جهانی مردان و زنان به 2 سال کاهش یابد.

این پیشنهاد برای بررسی به کمیته مسابقات فیفا ارسال می شود و در جلسه بعدی کنگره فیفا در سال 2022 دوباره به رای گذاشته می شود و در صورت موافقت دوباره، از سال 2028 یا 2032 قابل اجراست.

*دلایل موافقت اعضای کنگره فیفا به برگزاری جام جهانی هر دو سال یک بار

بسیاری از فدراسیون ها (عمدتا فدراسیون‌های صاحب فوتبال نه چندان پیشرفته خارج از قاره اروپا) به این پیشنهاد آری گفتند چرا که فرصت زیادی برای حضور تیم های ملی کشورشان در بزرگترین تورنمنت فوتبالی پیش می‌آید.

از دیگر دلایل مطرح شدن چنین پیشنهادی، افزایش چند برابری درآمدهای فیفا است  که موجب افزایش درآمد کشورهای عضو می‌شود. جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا درگذشته بارها از برگزاری جام جهانی هر دو سال یک بار سخن گفته بود.

برگزاری جام جهانی هر دو سال

*مخالفت فوتبالیست‌های بزرگ با افزایش بازی‌های ملی

با این وجود بخش زیادی از فوتبالیست‌های بزرگ جهان و همینطور هواداران با این طرح مخالف هستند . یکی از مخالفان تونی کروس، هافبک تیم ملی آلمان و رئال مادرید چندی قبل فیفا و یوفا را به استفاده ابزاری از بازیکنان برای درآمدزایی متهم کرد. او اعتقاد دارد این دو نهاد فوتبالی با برگزاری مسابقات مختلف به فکر درآمدزایی خود هستند و هیچ اهمیتی به شرایط بدنی بازیکنان نمی‌دهند.

کروس در ارتباط با این موضوع گفت: متاسفانه ما بازیکنان تصمیم گیرنده نبوده و فقط عروسک های فیفا و یوفا هستیم. اگر اتحادیه بازیکنان وجود داشت، در لیگ ملت‌ها یا سوپرکاپ اسپانیا در عربستان سعودی شرکت نمی‌کردیم. این مسابقات سعی می‌کند تنها به دنبال جذب منابع مالی باشند و شرایط فیزیکی بازیکنان را در نظر نمی‌گیرند. برگزاری لیگ ها در حال حاضر به اندازه کافی خوب هستند و سپس لیگ قهرمانان و جام جهانی نیز وجود دارد. اما اینگونه شکاف بین باشگاه های بزرگ و کوچک حتی بیشتر هم خواهد شد. همیشه لازم نیست همه چیز سریعتر و با تزریق منابع مالی بیشتر و بیشتر پیش برود.

با توجه به برگزاری مسابقات باشگاهی به صورت فشرده و همینطور مسابقات ملی در قاره‌های مختلف مانند جام جهانی، جام ملت‌ها، جام کنفدراسیون‌ها، لیگ ملت‌های اروپا و ... فوتبالیست ها معمولا زمان کمی برای استراحت در اختیار دارند و به طور مرتب در کوران مسابقات هستند.

*مخالفت‌ها در شبکه‌های اجتماعی

برگزاری جام جهانی به صورت دو سال یک بار در شبکه‌های مجازی هم با مخالفت‌هایی همراه شده است. برخی معتقدند این اتفاق اهمیت و جذابیت جام جهانی را کاهش می‌دهد.

کاربری در واکنش به طرح برگزاری جام جهانی به صورت دو سال یک بار نوشت: بازیکن‌ها کم کم ابزار می‌شوند و فکر نکنم در میان مدت، عمر مفید بازی آن‌ها به 31 – 32 سال برسد.

کاربری اعتقاد دارد کاهش فاصله برگزاری جام جهانی به دو سال، اهمیت این مسابقات را کاهش می‌دهد و آن را در سطح لیگ‌های کم کیفیت می‌آورد.

کاربر دیگری در ارتباط با این طرح نوشت: فقط دنبال تجارت هستند. وگرنه برگزاری جام جهانی دو سال یکبار جذابیت خود را از دست می دهد. انتظار چهارساله جذابش کرده است. حتما قراره با 64 تیم هم برگزار شود.

جام جهانی

البته جیانی اینفانتینو در صحبت‌های اخیر خود به اهمیت جام جهانی اشاره کرده و گفت: هرگونه تحقیق در این زمینه فوری انجام نخواهد شد. باید با دید باز به این مطالعات بپردازیم، اما تصمیماتی را اتخاذ نخواهیم کرد که کارمان را به خطر بیندازد. ما به ارزش جام جهانی واقف هستیم.

باید دید سال آینده و با بررسی این طرح از سوی کمیته مسابقات و طرح آن در کنگره فیفا، چه تصمیمی برای آینده فوتبال اتخاذ خواهد شد. آیا جام جهانی در صورت برگزاری در فاصله دو سال یک بار، جذابیت و اهمیت خود را حفظ خواهد کرد؟

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1510480
ارسال نظر

موضوعات داغ