life

ملی‌پوش پرتاب دیسک که در اردوی آمریکا بسر می‌برد، با یک آسیب‌دیدگی جدی مواجه شده که ممکن است منجر به عدم حضورش در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو شود.

جی پلاس، احسان حدادی یکی از دو ورزشکار رشته دوومیدانی است که توانسته سهمیه حضور در بازی‌های المپیک 2020 توکیو را کند. او که با یک مربی آمریکایی به نام «مک‌ویلکینز» تمریناتش را پیگیری می‌کند، از اواخر بهمن 99 راهی این کشور شده تا خود را آماده حضور در المپیک کند.

تسنیم نوشت؛ از زمان حضور حدادی در آمریکا که تقریباً 3 ماه از می‌گذرد، شاید به اندازه یکی دو مصاحبه از او در رسانه‌های مختلف منتشر شده باشد و عملاً از نحوه تمرینات او و اینکه در آنجا چه شرایطی دارد، هیچ خبری نیست. حتی فدراسیون هم در این باره اطلاع‌رسانی لازم را صورت نداده تا ابهامات بیش از گذشته شود.

موضوع عدم اطلاع‌رسانی کامل درباره آخرین وضعیت او باعث نشده که هیچ خبری از او نباشد. آخرین خبری که از او مطرح شده، بحث آسیب‌دیدگی نسبتاً شدیدش است که باعث شده تا حضور این ورزشکار در المپیک نیز در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد.

حدادی در جریان تمریناتش در آمریکا از ناحیه دیسک کمر دچار آسیب جدی شده و در واقع دیسکش بیرون زده است. این اتفاق در فاصله کمتر از سه ماه تا المپیک اصلاً خبر خوبی نیست و چه بسا مانع از حضورش در توکیو و رقابت در پرتاب دیسک شود.

اینکه حدادی و حتی فدراسیون دوومیدانی و فدراسیون پزشکی ورزشی در این باره اطلاع‌رسانی نکرد‌ه‌اند، جای تعجب فراوانی دارد. رسیدگی به روند درمانی یک ورزشکار آن هم با چنین مشکل بزرگی، نیاز به هماهنگی لازم در دستگاه‌های مختلف دارد. سال گذشته بود که درمان خارپاشنه حدادی تبدیل به یک معضل بزرگ شد و وی کمتر از دو ماه در آلمان بود تا عمل جراحی و دیگر مسائل درمانی را انجام بدهد. حالا هم مشکل دیسک کمر به وجود آمده که بسیار حادتر از خارپاشنه است.

به نظر می‌رسد حدادی برای مشخص شدن وضعیتش باید هرچه زودتر به ایران بازگردد تا شرایط او مورد بررسی پزشکان قرار گرفته و سپس تصمیمات لازم برای حل این مصدومیت اتخاذ شود، اما ظاهراً خبری از این موضوع نیست.

در اینجا باید یادی هم از 5 سال قبل کرد؛ یعنی پس از حضور حدادی در المپیک 2016 ریو که با نتیجه‌ای بد همراه بود. وی پس از رقابت در ریو، به یکباره از مصدومیتش رونمایی کرد که هیچگاه درباره‌اش در رسانه‌ها حرفی نزده بود. اتفاقاً حدادی قبل از المپیک 2016 هم با مربی خارجی در خارج از کشور تمرین می‌کرد، اما در نهایت مشکل مصدومیت  و عملکرد بدش را عنوان کرد تا اینگونه بر ناکامی‌اش سرپوش بگذارد. حالا بعد از 5 سال این موضوع تکرار شده است.

بر هیچکس پوشیده نیست که احسان حدادی ورزشکار بزرگی است که چهار طلای بازی‌های آسیایی، چند قهرمانی در قاره آسیا، نقره المپیک و چند عنوان ارزشمند دیگر را به ارمغان آورده، اما در مورد اخیر که مربوط به مصدومیت دیسک کمر در آمریکا می‌شود، بهتر است از حالا یا اقدام مناسب صورت بگیرد، یا اینکه سطح توقعات از او پایین بیاید و این ورزشکار تمریناتش را در ایران پشت سر بگذارد تا حداقل نیازی هم به اردوی آمریکا برای مقامی که قرار نیست با آن روی سکو برود، نباشد.

 دکتر اشکان اردیبهشت درباره آسیب‌دیدگی به وجود آمده برای احسان حدادی ملی‌پوش المپیکی پرتاب دیسک در اردوی آمریکا گفت: حدادی دچار مشکل درد کمر شده بود و بر همین اساس نیز MRI انجام و مشخص شد که دیسک کمر دارد. مکاتباتی از طریق فدراسیون ما و همچنین فدراسیون دوومیدانی با او انجام شده و منتظر هستیم مستندات، مدارک درمانی و اقدام صورت گرفته را برای ما ارسال کند تا تصمیم‌گیری لازم صورت بگیرد. ممکن است نیاز به این باشد که علاوه بر این مستندات، معاینات بالینی هم انجام شود که باید هماهنگی لازم در این خصوص انجام شود.

وی افزود: حدادی در حال حاضر تمرین و پرتاب می‌کند و فیلم‌های تمرینات و پرتاب‌ها را نیز فرستاده است، با این وجود بهتر است که تحت نظر باشد.

دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی عنوان کرد: در فدراسیون پالش هفتگی المپین‌ها را داریم که این پایش هم روی بحث کرونا و هم روی بحث مصدومیت‌های ورزشیکاران المپیکی است. در واقع آنها را رصد می‌کنیم تا بتوانند در نهایت بهترین عملکرد در المپیک داشته باشند. درخصوص حدادی نیز باید پیگیر روند درمانی او باشیم. همانطور که گفتم، تمرینات حدادی قطع نشده و او تمرین لازم را انجام می‌دهد، اما بحث روی این است که بتواند بهترین نحوه عملکرد را داشته باشد و مشکلی به وجود نیاید.

اردیبهشت درباره اینکه آیا حدادی به المپیک توکیو می‌رسد، گفت: نیاز به معاینات تخصصی در خصوص مشکل حدادی وجود دارد. این کار یا باید در همان جا صورت بگیرد، یا اینکه او به ایران بیاید و از نزدیک وضعیتش را رصد کنیم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1508228 منبع: تسنیم
ارسال نظر