life

تحقیقات جدید حقایقی را فاش می‌کند که بسیار نگران‌ کننده‌تر از خطر انتقال ویروس کرونا در نوزادان تولد یافته از مادران مبتلاست.

جی پلاس، به نقل از مدیکال اکسپرس، در ابتدای بیماری همه گیر کووید-۱۹، اطلاعات کمی در مورد سارس-کو ۲، ویروس عامل کووید-۱۹ در دسترس بود اما از سال گذشته تاکنون شواهد زیادی در مورد تاثیر ویروس بر سلامت زنان باردار و نوزادان به دست آمده است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ مطالعه‌ای از سوی متخصصان بیمارستان بریگام و زنان، بیمارستان کودکان بوستون و بیمارستان عمومی ماساچوست نشان می‌دهد در حالی که انتقال ویروس از مادر به نوزاد به ندرت اتفاق می‌افتد اما نوزادان تازه متولد شده از مادران باردار مبتلا به کووید-۱۹ می‌توانند به عنوان یک نتیجه از بدتر شدن بیماری ناشی از ویروس کرونا، خطرات جانبی نامطلوبی در سلامتی خود متحمل شوند.

دکتر آنجلیدو، متخصص مغز و اعصاب در BIDMC در این باره می‌گوید: در ابتدای همه گیری، اطلاعات بسیار کمی برای هدایت روش‌های مراقبت از نوزاد مبتنی بر شواهد وجود داشت. ما معتقدیم این اولین مطالعه‌ای است که به بررسی عوامل خطر انتقال سارس-کو ۲ از مادر به نوزاد می‌پردازد. ما انتظار داشتیم نحوه زایمان و یا درجه بیماری مادر باعث افزایش خطر عفونت نوزاد شود، اما در کمال تعجب متوجه شدیم که چنین نیست.

با بررسی نتایج نوزادی در اولین ماه زندگی نوزادان متولد شده در ۱۱ بیمارستان که تقریبا ۵۰ درصد از کل تولد‌ها را در ماساچوست شامل می‌شود، این تیم ۲۵۵ نوزاد را که از ۱ مارس تا ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۲۰ از مادران مبتلا به کرونا متولد شده بودند، مورد بررسی قرار داد. از ۲۵۵ نوزاد مورد مطالعه، ۸۸.۲ درصد از نظر سارس-کو ۲ مورد آزمایش قرار گرفتند و تنها ۲.۲ درصد نتایج مثبت داشتند. با این حال در حالی که میزان عفونت در نوزادان نسبتا کم بود، وخیم‌تر شدن بیماری مادر ۷۳.۹ درصد از زایمان‌های زودرس را تشکیل می‌داد. زایمان زودرس اغلب می‌تواند منجر به عوارض حاد و مزمن از جمله تنگی نفس، مشکلات سلامتی مزمن و ناتوانی در رشد شود.

مندی براون بلفورت، مدیر تحقیقات بالینی در بخش دارو‌یی نوزادان در بیمارستان بریگهام و زنان می‌گوید: ما دریافتیم از نوزادانی که از مادران مبتلا به کرونا متولد شده‌اند، تعداد بسیار کمی از نوزادان نتیجه آزمایششان مثبت شده است، اما ویروس کرونا تاثیر قابل توجهی بر سلامت مادر و نوزاد به دلیل زایمان زودرس داشته است که معمولا ناشی از بیماری رو به وخامت مادر است. یافته‌های ما نیاز به تصمیم گیری متفکرانه و مشترک در مورد زمان زایمان را در شرایط ابتلای مادر به ویروس کرونا تایید می‌کند.

سایر شاخص‌های پیامد‌های نامطلوب سلامت نوزادان که محققان در تجزیه و تحلیل خود استفاده کردند، شامل وزن بسیار کم هنگام تولد، نیاز به احیای اتاق زایمان، مدت اقامت در بیمارستان و استفاده از مراقبت‌های بهداشتی برای ویزیت‌های غیر معمول طی یک ماه پس از ترخیص بود.

این تیم دریافت که نتایج نامطلوب کوتاه مدت بیش از آنکه با عفونت نوزاد با ویروس در ارتباط باشد، به زایمان زودرس و عواقب آن مرتبط است؛ مسیر‌های خاصی که آسیب پذیری اجتماعی ممکن است بر انتقال کووید-۱۹ از مادر به کودک تاثیر بگذارد، شامل دسترسی متفاوت به مراقبت و سوگیری پزشک است. تبعیض ممکن است عاملی در استرس مزمن باشد که می‌تواند پاسخ‌های ایمنی ضد ویروسی را کاهش دهد.

آنجلیدو که همچنین مربی طب اطفال در دانشکده پزشکی هاروارد است، گفت: این مشاهدات که نوزادان مادران آسیب پذیر اجتماعی پنج برابر بیشتر مبتلا به کووید-۱۹ هستند، نشان می‌دهد اختلاف در سلامتی بسیار پیچیده است و فراتر از نژاد، قومیت و زبان است. آسیب پذیری اجتماعی احتمالا بر سلامتی و مصونیت تاثیر می‌گذارد و مطالعه ما از تحقیقات بیشتر در این زمینه حمایت می‌کند. تخصیص منابع به جوامع آسیب پذیر اجتماعی می‌تواند کمک زیادی به کاهش رنج انسان و خسارات اقتصادی در طی شیوع بیماری کند.

محققان پیشنهاد می‌کنند تحقیقات بیشتر در مورد انتقال ویروسی پری ناتال باید شامل زنان مبتلا به کووید-۱۹ در اوایل بارداری باشد تا بتواند پنجره بالاترین میزان حساسیت به ویروس را برای مادر و کودک در دوران بارداری شناسایی کند. از سوی دیگر تحقیقات آینده شامل زنان باردار ایمن شده در برابر کووید-۱۹ برای آگاهی از اقدامات بهینه برای حداکثر حفاظت نوزادان پس از ایمن سازی مادر مهم است.

آنجلیدو می‌افزاید: اگرچه میزان پایین عفونت نوزادی که مشاهده کردیم اطمینان بخش است اما مهم است که ارائه دهندگان مراقبت‌های پزشکی مراقب باشند. حتی در دوران بهداشت عمومی موارد اضطراری مانند شیوع همه گیری، ارائه دهندگان باید با دقت مراقب نوزادان تازه متولد شده از نظر وجود علائم غیرمعمول بیماری باشند، ضمن اینکه سعی در جلوگیری از زایمان‌های زودرس غیر ضروری داشته باشند که می‌تواند سلامت مادر و کودک را تهدید کند. 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1506789 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر