life

در اینجا با عجیب و غریب‌ترین ساز‌های موسیقی جهان آشنا شوید.

جی پلاس، معمولا به صدای ساز‌های موسیقی بیشتر توجه می‌شود تا ظاهر و شکل آن‌ها، اما ساز‌هایی در جهان وجود دارند که در نوع خود عجیب و غریب هستند و کمتر به وسیله ما دیده شده اند. از فلوت‌های غول پیکر گرفته تا گورکن الکترونیک. در اینجا با عجیب‌ترین ساز‌های موسیقی جهان آشنا می‌شوید.

سازهای عجیب و غریب

Hornucopian dronepipe

این ساز به وسیله استودیو موناد طراحی شده و سه بعدی است، اما این فقط یکی از ساز‌های عجیب و غریبی است که به وسیله این استودیو تولید می‌شود. ویالون دو سیمی، گیتار‌های تک سیم و یک ساز دیجیرید و کوچک از دیگر ساز‌های موسیقی است که این استودیو تولید می‌کند.

سازهای عجیب و غریب

فلوت هایپر بیس

این وسیله که به نام فلوت بوقی در مه شناخته می‌شود، بزرگترین عضو خانواده فلوت هاست که مجموعا ۱۵ متر لوله برای ساخت آن استفاده می‌شود. البته گفته شده صدای این فلوت به اندازه کافی شفاف نیست، اما اهمیتی ندارد؛ چراکه این ساز به اندازه کافی بزرگ و عجیب است.

سازهای عجیب و غریب

اوکتوبیس

این ساز در سال ۱۹۸۵۰ به وسیله جین باپتیست که از طرفداران ساز‌های موسیقی بزرگ است ساخته شد. اوکتوبیس صدای بیس زیادی تولید می‌کند و حدود ۳.۵ متر نیز ارتفاع دارد. از آنجایی که این ساز خیلی بزرگ است، نواختن آن با دست غیر ممکن است و به همین دلیل پدال‌هایی برای پای نوازنده تعبیه شده تا نواختن با آن میسر شود.

سازهای عجیب و غریب

بجرمین

بجرمین، سازی است که ار ترکیب کلمه Badger به معنای گورگن و Termin که همان ساز الکترونیک ترمین است ساخته شده.

سازهای عجیب و غریب

ارگ پایروفون

این ساز به نام‌های ارگ آتشین یا ارگ انفجاری هم شناخته می‌شود. نام آن به این جهت انتخاب شده که برای خروج صدا از ساز باید آتش و انفجار‌هایی شکل بگیرد. البته استفاده از آن کاملا امن است و خطری نوازنده را تهدید نمی‌کند. نیرو این ساز برای ایجاد صدا و انفجار با استفاده از پروپان و بنزین تامین می‌شود.

سازهای عجیب و غریب

درخت آوازه خوان

این سازه مهندسی جالب ترکیبی از ساخت و ساز و آلت موسیقی است. این سازه در سال ۲۰۰۶ و با استفاده از چندین لوله ساخته شد که وقتی باد از بین آن‌ها عبور می‌کند، صدای جالبی را می‌دهند. گفته می‌شود صدایی که از این سازه بیرون می‌آید تقریبا صدایی موزون و هماهنگ است.

JewE4045wOkc

سلو هورن

یکی دیگر از ساز‌هایی که عنوانش، شکل آن را توضیح می‌دهد سلو هورن است. این ساز در واقع یک ویولنسل است که در قسمت انتهایی آن شیپوری برنجی قرار گرفته و صدای آن به جای خارج شدن از بدنه چوبی از این شیپور خارج می‌شود.

rIG6Gulkvt9U

فلویا

ساز فلوبا همانطور که ممکن است از نامش متوجه شوید ترکیبی از ساز فلوگل هورن و توباست و در واقع یک فوگل هورن در مقیاس یک ساز توبا محسوب می‌شود. جیم سلف از نوازنده‌های ساز توبا خالق این ساز است.

zpeTj7e21kNs

ترمین

پدر تمامی ساز‌های عجیب و غریب و یکی از اولین وسایل الکترونیک خصوصا در زمینه موسیقی، ساز ترمین است که بیشتر برای صدای عجیب و ترسناکش شناخته می‌شود و مهارت زیادی برای نواختن نمی‌خواهد. لئون ترمین، مخترع روسی، این ساز را اختراع کرده و تاکنون نیز به نام وی شناخته می‌شود. از این ساز بیشتر در فیلم‌های علمی-تخیلی استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به «تعطیلی از دست رفته»، «روزی که دنیا از حرکت ایستاد» اشاره کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1505153 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر