life

ایستگاه فضایی بین‌المللی به فرمان ناسا، عظیم‌ترین زباله فضایی به وزن ۲.۹ تن را در مدار زمین رها کرد.

جی پلاس، ایستگاه فضایی توده ۲.۹ تنی فضولات فضایی را در فضا رها کرد. این زباله سال‌ها در مدار خواهد ماند. پالت باتری‌های قدیمی به اندازه SUV عظیم‌ترین جسمی است که ایستگاه تاکنون از خود جدا کرده است.

ناسا در بیانیه‌ای از جدا شدن یک پالت ۲.۹ تنی باتری‌های استفاده شده درصبح روز پنجشنبه مصادف با ۱۱ مارس از ایستگاه فضایی بین‌المللی و رها شدن آن در مدار زمین خبر داد. مقامات ناسا گفتند که این پالت برای جو خطری ندارد و به مرور خواهد سوخت، اما کارشناسان در مورد این اظهارات ناسا مطمئن نیستند، آن‌ها معتقدند این جسم به اندازه کافی بزرگ و متراکم بوده و بنابراین سوختن آن به طور کامل بعید است.

پیش از این، باتری‌های قدیمی در HTV یکبار مصرف بسته بندی شده بودند که آن‌ها را در جو زمین به پایان می‌رساند که شکست پرتاب اکتبر ۲۰۱۸ موشک سایوز حامل نیک هیگ، فضانورد ناسا و الکسی اوچینین، کیهان نگار این الگو را مختل کرد؛ و حالا EP۹ (پالت ۲.۹ تنی باتری‌های استفاده شده) در فضا رها شده و این به معنای آن است که این جسم عظیم تا ابد در فضا خواهد ماند.

در یک به روزرسانی، پنجشنبه صبح، کنترل کننده‌های زمینی در مرکز فضایی جانسون ناسا در هوستون به بازوی رباتیک ۵۷.۷ فوت (۱۷.۶ متری) ایستگاه فضایی در حال چرخش فرمان دادند تا EP۹ را به مدار آزاد کند.

بر اساس تخمین محققان آژانس فضایی اروپا، مدار زمین با حدود ۳۴۰۰۰ جسم باقی مانده با عرض حداقل ۴ اینچ (۱۰ سانتی متر) و ۱۲۸ میلیون قطعه که ۱ میلی متر عرض یا بیشتر دارند، بهم ریخته است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1501763 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر

موضوعات داغ