sport

سرمربی تیم فوتبال سپاهان اصفهان گفت: بازیکنی را از تیم کنار نمی‌گذارم، اما اگر کسی اینجا را دوست نداشته باشد یا نخواهد با من کار کند، او را به زور در سپاهان نگه نمی‌دارم.

جی پلاس، محرم نویدکیا اظهار داشت: واقعیت این است که 4 سال بود از فوتبال خداحافظی کرده بودم ارتباط نزدیکی هم با باشگاه نداشتم. یک روز ساکت تماس گرفت و گفت من امروز با مسئولین کارخانه به جمع بندی رسیدیم. یک نشست با هم داشته باشیم. دو سه جلسه صحبت کردیم و بیشتر در مورد مسائل باشگاه بود ولی کم کم در مورد همه چیز به صورت مفصل صحبت کردیم و در نهایت به این تیجه رسیدیم که همکاری کنیم.

وی افزود: وقتی از فوتبال خداحافظی کردم، ویسی سرمربی سپاهان بود. در بازی با ذوب آهن خداحافظی کردم با اینکه نظرشان بازی خارجی یا یک تیم تهرانی بود اما من در نهایت از فوتبال خداحافظی کردم. بعد کرانچارآمد. متاسفانه مقداری سوتفاهم پیش آمد و بعد که قلعه نویی آمد محبت کرد و پیشنهاد همکاری داد اما قبول نکردم. بعد از آن دوباره محبت کردند و من قبول نکردم. دوباره پیشنهاد دادند اما متاسفانه یا خوشبختانه از او معذرت خواهی کردم و ترجیح دادم در خانه باشم.

نوید کیا افزود: یکی از دلایل برگشتنم ساکت بود. ترجیح دادم با آدم هایی که می دانم سالم هستند مشورت کنم. مانند علیرضا رحیمی که قاطعانه گفتند این کار را انجام بده، با حاج رضایی و مایلی کهن صحبت می‌کنم. از طرفی چون ساکت را می‌شناختم می دانستم از نظر مدیریتی مشکلی برای تیمم پیش نمی آید. می دانستم سپاهان چه جوی دارد و خیالم راحت بود. اینکه ببینم تا چه حد می‌توانم کمک کنم به خودم بر می‌گردد. یک شب با ساکت صحبت کردم و قرارداد سه ساله بستم. قبل از آن در خانه استراحت می کردم و با دخترم سرگرم بودم. تحقیقات فوتبالی انجام می دادم. دو کلاس مربی گری B و C رفتم. در کلاس A هم قصد شرکت داشتم اما گفتند باید دوسال کار کنم. موافقت نکردند و من هم قبول کردم.

سرمربی سپاهان در خصوص اعتماد هواداران این تیم به او عنوان کرد: واقعیت این است که برایم خیلی سخت است به خاطر اینکه 70-80 درصد به من اعتماد دارند. حدود 20 درصد انتقاد می‌کنند. چون اعتماد زیاد دارند بیشتر اذیت می شوم. اگر اعتماد و انتقاد بود مشکلی نبود اما می باختم و انتقادی نبود. من هفته پنجم دو باخت آوردم و آنقدر به من چیزی نمی‌گفتند که اذیت می شدم. در اوایل آنقدر به من اعتماد داشتند و شرایط خوب نبود نزدیک 4-5 کیلو وزن کم کردم. خیلی شب ها 2-3 ساعت بیشتر نمی خوابیدم و فکر می کردم که شرایط تیم را چگونه بهتر کنم. همکارانم به من کمک کردند آن ها بیشتر از من نگران هستند. خداراشکر شرایط بهتر شد.

وی در مورد جلوگیری از شیوع کرونا در سپاهان اظهار داشت: از روزی که آمدم بیماری کرونا برایم خیلی مهم است. به بچه ها هم گفتم کسی که کرونا بگیرد باید 2 هفته به قرنطینه برود و 2 هفته هم باید تمرین کند به شرایط خوب برگردد. و به این ترتیب 4 هفته را از دست می‌دهد. هرکس کرونا بگیرد 10درصد قراردادش کم می شود. ازروزی که آمدم فقط دو بازیکن جوان فقط به خاطر مشکل جا به جایی پیش آمد، کرونا گرفتند. هیچ بازیکنی از روزی که آمدم کرونا نگرفت.

سرمربی سپاهان در مورد اینکه آیا عصبانیت او را بازیکنان تیم دیده‌اند گفت: عصبانی نه، اما قوانینی دارم که همه باید رعایت کنند. حتی خودم. به فکر این روز بودم که چکار باید کنم. خودم اولین نفر سر تمرین هستم و آخرین نفر می‌روم. خودم باید رعایت کنم. تیم‌هایی رادیدم که قبل از بازی مهم تمرین داشتند و مربی تیم در رختکن بازی تیم دیگری را می‌دید. خودم باید همه کارهار را رعایت کنم که انتظار داشته باشم، بازیکنان رعایت کنند. قوانین بزرگ و کوچک ندارد و همه اعضای تیم باید رعایت کنند.

نویدکیا در مورد ریزش موهای سرش گفت: هم از نظر وزنی و هم ظاهری بهتر بودم. از نظر ژنتیکی وضعیت خوبی در موی سر نداریم! با استرس زیاد و کم خوابی طبیعی است. وقتی من قرارداد بستم 8 روز بعد به لیگ قهرمانان آسیا رفتیم. کار زیادی نمی‌توانستیم انجام بدهیم. روزهای سختی بود. تجربه این کار را هم نداشتم اگر جایی کار کرده بودم شاید این فشارها را حس می‌کردم اما همه چیز جدید بود. واقعیت این است که  نفر اول تیم باید جواب بدهد. روزهای سختی بود نمی‌خواهم بگویم قوی هستم، شب‌های زیادی بیدار ماندم و تحمل کردم.

وی افزود: با کمک همکارانم پای کار ایستادم. بچه‌ها کم کم تبدیل به یک تیم خوب شدند. الان همین که بچه ها به اعتماد به نفس رسیده‌اند، فیکس و ذخیره وجود ندارد و هرکس حتی یک دقیقه بازی کند با تمام وجود کار می‌کند، برایم لذت بخش است. امیدوارم روز به روز شرایط بهتری را ایجاد کنیم. همه چیز برایم جدید بود و کمی برایم سخت گذشت. نمی‌گویم ایده آل بود اما خوب بود. الان فکر می‌کنم بهتر می توانم کنترل کنم.

سرمربی سپاهان در خصوص سیستم تیمش عنوان کرد: از روز اول گفتم ما یک سیستم سخت و سنگین بازی می‌کنیم. فضاها در زمین برایم خیلی مهم است. من الان بدون هافبک دفاعی بازی می‌کنم. هیچکدام از بچه ها هافبک دفاعی نیستند. خلعتبری یا سلمانی و همه هافبک نفوذی هستند. خودم چون نفوذی بودم اعتقاد زیادی به آن دارم. ولی اگر هافبک دفاعی داشتم مشکلی زیادی نداشتیم. از لحاظ ساختار دفاعی تیمی مشکل داریم که کم کم روی آن کار می‌کنیم و این وظیفه من است.

وی در مورد استفاده از مدافعین در کار هجومی گفت: مقداری طبیعی است ولی از آن طرف موقعیت می‌سازیم. بیشترین گل را ما زدیم. شاید عیب هایی دارد اما حسن هایی هم دارد. در فوتبال هر سیستمی مشکلات خاص خودش و حسن های خودش را دارد. هیچ سیستم و مربی و بازیکنی کامل نیست. سپاهانی ها دوست دارند اول فوتبال زیبا ببینند بعد نتیجه بگیرند. به فوتبال زیبا داریم می‌رسیم.

نویدکیا در مورد مصدومیت ولسیانی و غیبتش مقابل استقلال اظهار داشت: ولسیانی مصدوم نیست. دو بازی پشت سر هم محروم بود. اوایل فصل به دلیل آسیب همسترینگ مصدوم بود. بعد بازی کرد و دوباره مصدوم شد. بعد از آن مقابل شهرخودرو کارت گرفت و دو بازی محروم شد. ما خیلی مراقب بازیکنان هستیم. ربانی خیلی مراقبت می‌کند. سعی می‌کنیم بچه ها را تا جایی که می شود کنترل کنیم. من نزدیک 9 جراحی کردم و این چیزها را خیلی خوب درک می‌کنم. برای همین حاضر نیستم بازیکن را با آسیب دیدگی چون به او نیاز دارم بازی بدهم تا به منافعی برسم و امتیاز بگیرم. قطعا این کار را نمی‌کنم چون خودم شرایط سختی را تحمل کردم. تا روزی که بازیکن به بهبودی نرسد از او استفاده نمی‌کنم.

سرمربی سپاهان در مورد سایر تیم های لیگ برتری گفت: اگر بخواهم منطقی حرف بزنم پرسپولیس خیلی تیم خوبی است چون ثبات دارند. ایراد بگیرند که این تیم شاید بردهای یک بر صفر دارد ولی به نظرم نوع دفاع کردن هنر است. وقتی می توانند یک گل بزنند و خیلی خوب دفاع کنند کار خوبی است. استقلال تیم خوبی است و مهره های خوبی دارد. سبک فوتبال این تیم بد نیست که انقدر انتقاد می کنند.

وی ادامه داد: صنعت نفت هم خیلی خوب بازی کرد. ما یک گروه آنالیز داریم و سعی می کنیم همه بازی های لیگ را ببینیم و در موردش بحث کنیم. حتی مس رفسنجان که مقابل ما از دقیقه 1 تا 90 نظم تاکتیکیشان را به هم نمی زدند. با اینکه جلو افتادن بعد مساوی شدیم و حتی عقب افتدند اما نظم تاکتیکی را رعابت می کردند. این حسن بزرگی برای تیم هایی است که تازه بالا آمده اند و می توانند اینقدر با نظم بازی کنند. یا آلومینیوم اراک نتیاج ایده آلی می گیرد و قابل تحسین است.

نویدکیا در مورد درخشش بازیکنانی مانند سجادشهباززاده با هدایت او، اظهار داشت: همیشه قبل از بازی که حرف می زنیم به سجاد که می رسد می گویم احتیاج نیست در موردش حرف برنمچون وظایفش را به نحو احسن هم در دفاع هم در حمله انجام می دهد و به تیم کمک می کند. چیزهایی را که از او می خواهم چه به عنوان وینگر چه  به عنوان مهاجم به خوبی انجام می دهد.

وی ادامه داد: او چون پرتلاش است و با تمام وجود بازی می کند این موقعیت ها گیرش می آید که بتواند استفاده  کند. سجاد بازیکن با کیفیتی است. وقتی آمدم شنیدم با تیم‌های دیگر مخصوصا تراکتور صحبت می کند اما از ساکت خواهش کردم او را هر طور شده نگه داریم. چون قبل از اینکه مسئولا تیم را به عهده بگیرم کلا سبک بازی او را دوست داشتم. به اصرار من او را نگه داشتند.

نویدکیا افزود: سال گشته از سمت هواداران در حقش کم لطفی شده بود چون کم گل زده بود. اما چون به او اعتقاد دارم و می دانم در چند پست می تواند خیلی خوب بازی کند سعی کردم تا آنجا که می شود اعتماد به نفسش را بالا ببرم. می داند به او اعتقاد و ایمان دارم. نه به او بلکه به همه بازیکنان، به حسینی، محبی و...  خوشحالم که چنین فوتبالیست هایی دارم.

نویدکیا با اشاره به جذب چند بازیکن اسبق سپاهان تصریح کرد: حتی با اعتقاد خودم به دنبال علی محمدی رفتم و همینطور خلعتبری که مربیان به عنوان اینکه پیر شده از این تیم کنارش گذاشتند. اما به او اعتقاد اشتم. نه صرفا به عنوان اینکه یک فوتبالیست است. محمدرضا را آوردم به عنوان یک بزرگتر چون روح جنگندگی دارد. این ها به دردفوتبال امروز می خورند. کسانی که درگیرانه فوتبال بازی می کنند.

سرمربی سپاهان گفت: با اینکه خلعتبری و جلال را آوردم، بازوبند را به گئورگی دادم و وقتی او نیست به پیام می دهم، به خاطر اینکه سال ها اینجا بودند باید بازوبند را داشته باشند؛ از این چیزها در اینجا اصلا نیست. محمدرضا و علی‌محمدی و حتی سروشی که یک سال است اینجا آمده و همه بازیکنان با تمام وجود به تیم کمک می کنند. این برایم خیلی خوشحال کننده است که چنین فوتبالیست های با کیفیتی دارم که دلشان می خواهد تیمشان نتیجه بگیرد.

نویدکیا در مورد اینکه نیمکت سپاهان در بازی ها مانند بقیه نیمکت ها نیست که با سروصدا داور را تحت تاثیر قرار بدهد، اظهار داشت: اوایل خیلی به من انتقاد می شد که چرا چیزی نمی گویی و این بحث ها نیست؟ اما قبل از بازی با مس رفسنجان گفتم با خودم عهد کردم کاری به داوران نداشته باشم. آن ها کار خودشان را انجام بدهند و من هم کار خودم، و همین را هم به بازیکنانم انتقال دادم. ممکن است در بازی بازیکنان بحثی هم با داور داشته باشند، اعتراضی کنند و اخطار هم بگیرند ولی در کل واقعا امیدوارم بتوانم تا آخر خودم را کنترل کنم که سر این حرف های عامیانه و معمولی با داوران بحث نکنم.

وی افزود: به بچه ها هم می گویم باید آنقدر باید قوی باشیم که اگر هم داور اشتباه کرد و یک پنالتی گرفت و عقب افتادیم دلیل نمی شود فکر کنیم همه چیز تمام شده و ما باختیم یا مساوی شدیم. باید ادامه بدهیم و بتوانیم با این کیفیت خوب تیمی که داریم اگر دقیقه80 گل می‌خوریم تا دقیقه90 جبران کنیم و حتی بازی را ببریم.

نویدکیا تصریح کرد: این کم کم در تیم ما جا افتاده و شرایطمان خوب است. دیگر به این فکر نمی کنیم که اگر داور یک اوت اشتباه گرفت دنیا به آخر رسیده، اگر اوت یا کرنر اشتباه گرفته باید با جاگیری خودمان و کار تاکتیکی بتوانیم آن را دفع کنیم و به سراغ کار خودمان برویم و بتوانیم بازی را برگردانیم. بارها هم در بازی ها برایمان اتفاق افتاد. مثلا مقابل پیکان 1-0 جلو بودیم، روی یک کرنر در نیمه دوم گل خوردیم اما توانستیم بازی را برگردانیم.

سرمربی سپاهان در مورد اینکه برخی داوران لیگ برتری معتقدند رفتار او می تواند الگویی برای دیگران باشد، عنوان کرد: واقعا اینطور نیست که از من الگو برداری کنند اما ترجیح می دهم راه خودم را بروم و امیدوارم تا انتها خودم را کنترل کنم و در مورد داوری حرف نزنم.

وی در پاسخ به این سوال که اگر یک محرم نویدکیا در تیمش داشت، رابطه‌اش با او چگونه می‌شد، گفت: سعی می کنم منطقی باشم. فکر می‌کنم چنین فوتبالیستی را دارم. الان سروش شاید بهتر از من هم فوتبال بازی کند. از نظر شخصیتی اگر بازیکنی مثل خودم بود، شاید خیالم راحت تر بود. شاید در دنیای حرفه ای حرف من خیلی جذاب نباشد ولی واقعا عاشق سپاهان بودم و تیمم را با تمام وجود دوست داشتم. از بچگی اینجا بودم. همیشه از آرزوهایم بود که سپاهان روزی قهرمان لیگ شود. اوج کار سپاهان این بود که بهترین تیم شهرستانی شود.

نویدکیا تصریح کرد: دورانی رسید که پشت سر هم قهرمان می شدیم و تیم های تهرانی تلاش می کردند بهترین تیم تهرانی شوند چون سپاهان قهرمان می شد. من سپاهان را دوست داشتم. کری های فوتبال جذاب است و حس خوبی دارد ولی نباید از حالت طبیعی خارج شود که توهین اهانتی شود.

وی در مورد اینکه آیا هیچ وقت علاقه‌ای به استقلال یا پرسپولیس نداشته، گفت: واقعا از بچگی سپاهان را دوست داشتم. اما وقتی خیلی کوچک بودم عموی من استقلالی بود و کسی پرسپولیسی نبود. من  هم الکی می گفتم من پرسپولیسی هستم! بچه بودم و کسی به من توجهی نمی کرد! ولی در کل نه، از نوجوانان سپاهان بودم. واقعا عاشق تیمم بودم و همیشه دلم می خواست جلوی رقیبان بزرگ و قابل احترامی مثل استقلال و پرسپولیس و حتی تراکتور و فولاد رقابت کنم و شکستشان بدهم و برای سپاهان مقام های خوبی بیاورم. واقعا این حس را داشتم.

سرمربی سپاهان در مورد اینکه مرزبان(مربی سپاهان) اعلام کرده اگر این تیم قهرمان شود از تهران تا اصفهان پیاده می رود و آیا او را همراهی می کند، اظهارداشت: نه! خیلی در مورد این موضوع در رختکن صحبت کردیم. اعضای کادرفنی ما و حتی میگل (تکسیرا مربی پرتغالی سپاهان) شاید او را همراهی کنند اما من از اول هم گفتم از این ریسک ها نمی کنم. حساب کردیم از تهران تا اصفهان شاید نزدیک 14 روز در راه باشیم.

نویدکیا گفت: واقعا هم برنامه ریزی کردند که اگر چینین اتفاقی افتاد بیایند ولی زیادی هم نباید در مورد آن برنامه ریزی کنیم چون اول باید به ثبات برسیم و شرایط تیممان خوب شود. کم کم جلو برویم و ببینیم در آخر چه نتیجه ای می توانیم بگیریم. می دانیم روزهای یختی پیش رو داریم و صحبت در مورد قهرمانی زود است. با یک نیم فصل و 28 امتیاز نمی شود در مورد آن صحبت کرد.

سرمربی سپاهان عنوان کرد: خیلی در دنیای مجازی نیستم و ارتباطی ندارم. باید از هوادارانمان و بچه‌های تیمم، مخصوصا اعضای تدارکات و پشتیبانی، پزشکان، ماساژورها، کادرفنی، هیات مدیره، سرپرست تیم، کارگران کارخانه فولاد مبارکه که می دانم چقدر زحمت می‌کشند تشکر کنم. و در نهایت از خانواده‌ام که روزهای خیلی سختی را با من گذراندند و امیدوارم از این به بعد بتوانم آرامش بیشتری به آن‌ها بدهم. در آخر از مدیرعامل کارخانه فولاد مبارکه مهندس عظیمیان که قبول کردند به من اعتماد کنند وتیم بزرگ سپاهان را به من سپردند. امیدوارم در آخر بتوانم جواب اعتمادش را بدهم. او آدم دوست داشتنی و سالمی است که غیر از بحث صنعتی به ورزش اصفهان واقعا کمک می‌کند.

وی در خصوص وضعیت مهدی کیانی گفت: مهدی فوتبالیست بزرگ و با کیفیتی است. شاید اختلاف نظرهای تاکتیکی داشته باشیم. من لیست خروجی ندارم. کسی را نمی‌خواهم اضافه کنم. شاید در حد یک نفر آن هم اگر کسی بخواهد از تیم جدا شود. من کسی را از تیم کنار نمی‌گذارم، از بهترین بازیکنم تا بازیکنان جوان. اما اگر کسی اینجا را دوست نداشته باشد یا نخواهد با من کار کند، او را به زور در سپاهان نگه نمی‌دارم. طی سال‌هایی که بازی کردم به این نتیجه رسیدم؛ اگر بازیکنانی حتی یک یا دو پله پایین تر از بازیکنان قبلی باشند ولی سپاهان را دوست داشته باشند و دلشان بخواهد به خاطر این تیم مبارزه کنند فکر می‌کنم در طولانی مدت خیلی نتایج بهتری می‌گیریم تا با بازیکنان طراز اولی که ته دلشان رضایت ندارند اینجا باشند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1497062
ارسال نظر

موضوعات داغ