life

جی پلاس؛

در ورزش بوکسنج (بوکس شطرنج) ورزشکاران ابتدا سه دقیقه شطرنج که روی رینگ بوکس قرار دارد بازی می کنند و سپس مبارزه بوکس آنان آغاز می شود و هر فردی که بتواند در هر رشته برنده شود بازی را به نفع خود تمام کرده است.

گروه ورزشی جی پلاس، در رشته بوکسنج  تلفیق (بوکس- شطرنج ) ورزشکاران فقط مشت نمی زنند و گارد نمی بندند بلکه در رینگ، پشت میز شطرنج می نشینند و با کمک گرفتن از هوش خود حریف را ناک اوت می کنند. این مبارزان سعی دارند در کنار ورزش های جسمانی به همه ثابت کنند بوکسورها از لحاظ ذهنی و هوشی هم آدم هایی خاص هستند.

رشته ورزشی بوکس شطرنج یک ورزش ترکیبی است که از ترکیب «شطرنج» و «بوکس» در راندهای متناوب تشکیل شده است.»
 
در بوکس شطرنج، ورزشکار باید حریفش را یا در بوکس شکست داده و او را «ناک اوت» کند و یا در شطرنج او را «مات» کند. برای داوران و کارشناسان این ورزش فرقی ندارد که ورزشکار، بوکسور خوبی است یا شطرنج بازی حرفه ای است.
 
یک ورزشکار در رشته بوکس شطرنج باید در دو رشته مختلف، به صورت حرفه ای ظاهر شود و باید هم در بوکس و هم در شطرنج حرفی برای گفتن داشته باشد و بعد وارد این رشته ورزشی شود. 

بنیانگذار این رشته در جهان قصد داشت بوکسورهایی را که فقط مشت می زدند و سعی می کردند جسمی قوی تر نسبت به حریف شان داشته باشند به شطرنج بازهایی تبدیل کند که به خوبی از مغزشان کمک می گیرند. او سعی کرد ورزشکارانی را تربیت کند که به خوبی روی افکار و عملکردشان متمرکز شوند.

این رشته هم اکنون در کل جهان در حال رشد است و طرفداران زیادی پیدا کرده است. مسابقات جهانی بوکس شطرنج در شهرهایی مانند لس آنجلس در آمریکا، توکیو در ژاپن، نانت در فرانسه، ریکیاویک در ایسلند، کلکته در هند و کراسنویارسک در کشور روسیه برگزار شده است.

شیوه مبارزه در بوکسنج

دو مبارز در رشته بوکس شطرنج باید در 11 راند مقابل هم بازی کنند. این رشته متشکل از شش راند دو دقیقه ای شطرنج و پنج راند سه دقیقه ای بوکس است. بازی با یک راند شطرنج آغاز شده و بلافاصله با یک راند بوکس ادامه می یابد. بعد از هر راندبازی بوکس و شطرنج، یک دقیقه استراحت به بازیکنان داده می شود.

ممکن است در طول بازی، یک بازیکن حذف شود که حذف او توسط داور مسابقه تشخیص داده می شود و برای خودش قوانین خاصی دارد.

روش حذف حریف در این رشته

حذف یک ورزشکار در مسابقات به این صورت خواهدبود که اگر یک بار بازیکن در بازی بوکس ناک اوت شود یا در شطرنج مات شود، امتیازات او در کل بازی حذف می شود و او بازنده به شمار می رود. حال اگر در شطرنج به بن بست رسید متناسب با امتیازاتی که در بوکس به دست آمده قضاوت می شود و بعد هم مجموع امتیازات در هر دو بازی محاسبه و اعلام می شود.

اگر در هنگام بازی شطرنج، بازیکنی خطا انجام دهد یا حرکت خود را انجام ندهد، توسط داور به او اخطار داده می شود که ممکن است با تصمیم داور بازیکن «دیسکالیفه» یا همان رد صلاحیت شود.

یکی دیگر از تبصره ها این است که بازیکن باید در کمتر از 10 ثانیه بعد از دریافت اخطار در بازی شطرنج حرکت خود را انجام دهد در غیر این صورت باز هم دیسکالیفه خواهدشد. این اخطارها به این منظور در نظر گرفته شده اند که بازیکن در هر دو بازی تلاش خود را به کار گیرد و تنها به امتیازات بوکس تکیه نکنند.»

بوکس شطرنج اکنون در 28 کشور دنیا انجام می شود اما قدرتمندترین ورزشکاران این رشته، قهرمان هایی از کشورهای روسیه، هند و آلمان هستند. البته در سال های اخیر، ورزشکاران ایرانی هم موفق ظاهر شده اند و تاکنون پنج مسابقه رسمی در ایران برگزار شده است.

در ادامه ویدیویی از این مسابقات را می بینید؛
حجم ویدیو: 6.42M | مدت زمان ویدیو: 00:00:52
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1490454
ارسال نظر

موضوعات داغ