life

روانشناس مرکز مشاوره دانشگاه تهران گفت: انواع مشکلات جسمی و روانی می‌توانند در اثر اضطراب‌های ناشی از کرونا در افراد پدیدار شود اما با اجرای ایده‌های خلاقانه در خانه می‌توان از بند این اضطراب‌ها رها شد.

جی پلاس، عطاءالله محمدی، علائم اضطراب ناشی از کرونا را در افراد مختلف متفاوت دانست و افزود: احساساتی مثل تپش قلب، عرق کردن، اشتهای پایین، خواب کم یا زیاد، پریدن از خواب هنگام شب، ترس از مرگ خود و عزیزان و احساس خالی شدن دل، بخشی از علائم ذهنی در دوران کرونا هستند که ممکن است افسردگی نیز به آن دامن بزند.

ایرنا نوشت: وی ادامه داد: اضطراب عده ای با علائم جسمی همراه است. از جمله احساس درد در قفسه سینه، گرفتگی عضلات پشت گردن، پشت درد و سفت شدن عضلات یا همان اسپاسم عضلانی، دردهای مبهم در پشت یا در قفسه سینه شان یا تنگی نفس های موقتی که بخشی از علائم جسمی ناشی از اضطراب و استرس افراد هستند.

این روانشناس افزود: گروهی نیز ممکن است دچار حملات پانیک یا سراسیمگی های ذهنی شوند. مثل اینکه فرد از استفاده اتوبوس یا تاکسی یا حتی بیرون رفتن از خانه وحشت دارد و دچار حملات اضطرابی می شود و فکر می کند اگر از خانه خارج شود غش می کند و می میرد.

روانشناس مرکز مشاوره دانشگاه تهران گفت: این درحالیست که گروه هایی از مردم نیز ممکن است غمگین و گوشه گیر شوند، ارتباطات خود را با دیگران قطع کنند، غرغرو شوند یا تحریک پذیر شده و زود از کوره در بروند، دچار پرخاشگری با همسر یا فرزندان و نزدیکان خود شوند.

وی ادامه داد: اینها علائم شایعی هستند که در اثر استرس و اضطراب های ناشی از دوران کرونا ممکن است در افراد بروز کند و هر کسی می تواند علائم خاص خود را داشته باشد.

این روانشناس با بیان اینکه علائم بیماری کرونا با علائم های ناشی از اضطراب تفاوت دارند، خاطرنشان کرد: از علائم شایع کرونا می توان به خستگی شدید، سرفه، تب، بدن دردهای شدید و... اشاره کرد اما علائم اضطراب با اینها تفاوت زیادی دارد و قابل تشخیص است. همان طور که گفتم مثل دردهای مبهم در بدن، تپش قلب یا ترس از رفتن به جاهای شلوغ و... .

محمدی با بیان اینکه اجرای ایده های خلاقانه می تواند افراد را از بند این نگرانی ها رها کند، خاطرنشان کرد: برقراری ارتباطات مجازی و تلفنی با اقوام، تقسیم کارهای خانه بین اعضا و کاهش تنش ها و اختلافات، فیلم دیدن، گوش دادن موسیقی، مطالعه کردن و اشتراک گذاشتن مطالب مفید و آموزنده با دیگران، انجام بازی به ویژه با فرزندان که بحران کرونا بر آنها نیز اثراتی خواهد داشت، مثل بازی های سرگرم کننده و خواندن مطالب فکاهی و سرگرمی برای آنها می تواند تا حد زیادی از بار اضطراب و استرس افراد در این دوران بکاهد.

وی گفت: در واقع هر فردی با توجه به خلاقیت شخصی و سبک زندگی که دارد، می تواند تغییراتی را برای بهتر شدن حال خود و اعضای خانواده به وجود بیاورد.

این روانشناس درباره راهکارهای دیگر تسکین مشکلات ناشی از اضطراب دوران کرونا تاکید کرد: یکسری مراکز مشاوره آنلاین نیز هستند که افراد می توانند به صورت تلفنی برای حل مشکلات روحی یا جسمی خود از کارشناسان این مراکز مشاوره بگیرند.

وی ادامه داد: حال ممکن است مشاوره تلفنی این مراکز برای عده ای از خانواده ها هزینه بر باشد به همین دلیل یکسری مراکز رایگان نیز مثل مرکز مشاوره تلفنی سازمان بهزیستی وجود دارد که مردم می توانند با شماره گیری ۱۴۸۰، به صورت تلفنی و رایگان مشاوره بگیرند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1481742
ارسال نظر

موضوعات داغ