life

پس از آن‌که اسکلت‌ یک زن ماقبل تاریخ که به ۵۰۰۰ سال پیش تعلق دارد به طور اتفاقی در آلمان کشف شد محققان روند بررسی این بقایا را آغاز کردند.

جی پلاس، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اسکلت این زن که اکنون با نام «بانوی بیه‌تیکو»(Bietikow) شناخته می‌شود در جریان ساخت توربین‌های بادی در روستایی به نام «بیه‌تیکو» واقع در شمال شرقی آلمان کشف شد.

ایسنا نوشت؛ اسکلت این زن درحالی که به صورت خمیده در قبر قرار داده شده بود کشف شده است. قرار دادن جسد با این روش یکی از قدیمی‌ترین انواع قرار دادن جسد در قبر محسوب می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد این فرد در زمان مرگ بین ۳۰ تا ۴۵ سال سن داشته است. به گفته کارشناسان، قدمت این بقایا به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. این به آن معناست دوره زندگی «بانوی بیه‌تیکو» با مرد یخی «اوئتزی»( Oetzi ) که در دهه ۹۰ توسط گردشگران در آلپ کشف شده بود همزمان است.

«اوئتزی» در سال ۱۹۹۱ توسط دو گردشگر در رشته کوه‌های آلپ در نزدیکی مرز اتریش و ایتالیا کشف شد. جسد «اوئتزی» در زمان کشف بسیار سالم بود به طوری که پوست و سایر ارگان‌های بدن او همچنان قابل مشاهده بودند.

اما شرایط در مورد «بانوی  بیه‌تیکو» متفاوت است و فقط استخوان‌ها و تکه‌هایی از لباس او به جای مانده که محققان سعی دارند با در کنار هم گذاشتن این آثار به جزئیاتی درباره زندگی او پی ببرند.

نخستین‌بار در دوران نوسنگی بود که انسان‌ها غلات را در رژیم غذایی‌شان گنجاندند، چرا که ذخیره کردن غلات از گوشت بسیار آسان‌تر بود و علاوه بر آن از این محصولات به عنوان روشی برای پرداخت هزینه‌ها استفاده می‌شد؛ اگر چه پیروی از این روال به بد شدن وضعیت سلامت کلی افراد منجر شد.

این مورد در وضعیت سلامت دندان‌های «بانوی  بیه‌تیکو» قابل مشاهده است. اکنون محققان سعی دارند اطلاعات بیشتری درباره زندگی این فرد به‌دست آورند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1480966 منبع: ایسنا
ارسال نظر

موضوعات داغ