life

برای نخستین بار دانشمندان توانستند از یک سیاره فراخورشیدی به طور مستقیم عکاسی کنند.

جی پلاس، گروهی از محققان انستیتو ستاره شناسی مکس پلانک نخستین تصویر اپتیکی از یک سیاره فراخورشیدی را ثبت کرده اند که در فاصله ۶۳ سال نوری از زمین قرار دارد.

مهر نوشت: این شی آسمانی «بتا پیکتوریس سی»( Beta Pictoris c ) نام دارد و در حقیقت دومین سیاره ای است که در منظومه «پیکتوریس» رصد شده است. 

برای این منظور آنها به وسیله تلسکوپ های VLT در شیلی درخشش نور این سیاره را رصد کردند. در مرحله بعد محققان تصاویر ثبت شده توسط ۴ تلسکوپ را به وسیله  روش «سرعت شعاعی» ترکیب کردند. این روشی معمول برای ردیابی سیارات فراخورشیدی است.

محققان برای ساخت یک تلسکوپ  مجازی که مشخصات موردنیاز برای نشان دادن بی پیکتوریس سی» را داشته باشد، از ابزارGRAVITY استفاده کردند. این ابزار نور چهار تلسکوپ را همزمان دریافت و آنها را در یک تصویر ترکیب کرد. به این ترتیب ستاره شناسان مکان دقیق سیاره فراخورشیدی را تعیین کردند.

به گفته محققان نور رصد شده از سیاره بتا پیکتوریس سی ۶ بار ضعیف تر از دیگر سیاره این منظومه است. همچنین محققان متوجه شده اند حجم این سیاره ۸ برابر مشتری است.

منظومه بتا پیکتوریس در فاصله ۶۳.۴ سال نوری از منظومه شمسی قرار دارد و در آن فقط ۲ سیاره وجود دارد. نخستین سیاره این منظومه در سال ۲۰۰۸ ردیابی و عکاسی شد.  دومین سیاره در ۲۰۱۹ میلادی رصد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1475728 منبع: مهر
ارسال نظر

موضوعات داغ