life

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: گویا قرار است از فردا منابع صندوق توسعه ملی به صندوق ثبات بازار بورس انتقال پیدا کند. اگر چنین شود، احتمالا حمایت‌ها و بازارگردنی‌ها از فردا تاثیر خود را بر بورس می‌گذارد.

جی پلاس، او درباره روند بازار سرمایه این هفته گفت: روز شنبه تاثیر روانی اخبار حمایت از بازار سرمایه بروز و روند بازار را مثبت کرد اما روز یکشنبه حقیقی‌ها منتظر حمایت پرقدرت بودند اما اجرایی نشد و برخی شایعه‌ها نیز جو بی‌اعتماد بازار را تشدید کرد. فرایند تصمیمات شورای عالی بورس برای حمایت از بازار سهام زمان‌بر است و به نظرم اگر حمایتی در کار باشد باید کمی منتظر ماند.

تجارت نیوز نوشت: او با اشاره به منفی شدن بورس پس از یک روز مثبت، گفت: حمایت از بازار فقط در غالب چند سهم اعمال می‌شود. برای همین غالب بازار منفی است. اما چند سهم شاخص‌ساز حمایت می‌شوند و شاخص مثبت می‌شوند، در صورتی که اگر قرار است حمایتی صورت گیرد اول باید جسورانه و پرقدرت باشد، دوم در حالت مثبت بازار اعمال شود و سوم همه‌گیر باشد و نسبت به چند سهم اعمال نشود.

وی در رابطه با مختصات بازار سهام گفت: بازار سهام ما مختصاتی توده‌وار دارد و متولیان امر باید از عواملی که صف‌نشینی را تشدید می‌کند پرهیز کنند. متولیان باید بدانند این بی‌اعتمادی در بازار ایجاد شده و دست رنج همین مسئولین است. دیروز با وجود مثبت بودن بازار، شاخص هم‌وزن منفی بود و این نشان‌دهنده منفی بودن اکثر شرکت‌ها در بازار سهام است و این موضوع باعث افزایش عرضه در بازار خواهد شد.

بازار سهام امروز با شروع معاملات روند صعودی را پشت سر گذاشت اما در ادامه روند معاملات شاخص کل متاثر از اخبار ضد و نقیض و شایعات به راه افتاده در بازار مبنی بر بازگشایی نمادهای پالایشی، با صف‌های فروش روبه‌رو شد.

همچنین صف‌های خرید در نمادهای بانکی از دست رفت و عرضه در نمادهای کوچک‌تر شدت بیشتری گرفت.

امروز زمانی که بازار در حال طی کردن روند عادی خود بود شایعاتی مبنی بر بازگشایی نمادهای پالایشی به راه افتاد که در ادامه سعید محمد علیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس خبر داد: امروز  برنامه‌ای برای بازگشایی نمادهای پالایشی، شستا و خودرو نداریم. همچنین این خبر تاثیر منفی روی بازار گذاشت و این نشان از جو هیجانی و بی‌اعتمادی به بازار در این روزهاست هر چند از همان ابتدا نمای بازار به سبب معاملات مثبت بزرگان مثبت مانده بود و کلیت بازار روند منفی را نشان می‌داد.

 

نمودار

امروز فلزات اساسی، بانک‌ها و محصولات شیمیایی به ترتیب با ارزش معاملات 2665 میلیارد تومان، 2277 میلیارد تومان و 505 میلیارد تومان برترین صنایع هستند و علی‌رغم تلاش‌ها و توجهاتی که برای مثبت شدن نمادهای بزرگ انجام می‌شود در صنایع کوچک شاهد ادامه روند نزولی هستیم.

کگل، فولاد و فارس بیشترین تاثیر مثبت و فملی، حکشتی و رمپنا بیشترین تاثیر منفی روی روند بازار را داشتند. ارزش مجموع معاملات امروز به 13,388 میلیارد تومان رسید.

هرچند حجم و ارزش معاملات نسبت به دیروز بیشتر بود اما شاخص کل روندی منفی داشت. در ادامه روند نزولی نمادهای خودرویی امروز، خگستر نیز با افشای اطلاعات الف متوقف شد و عرضه در این نمادها به شدت ادامه دارد.

بازار سهام این روزها به دلیل جو هیجانی تحت تاثیر اخبار دچار نوسان می‌شود و امروز نیز مجلس در جلسه‌ای غیرعلنی به بررسی مشکلات بازار سهام، طلا، دلار و مسکن پرداخت. همچنین اوراق اختیار فروش فارس منتشر شد. سررسید این اوراق 13 اسفند 99 است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1469777 منبع: تجارت نیوز
ارسال نظر

موضوعات داغ