life

محققان دانشگاه مونیخ از تولید ربات‌های خودرانی خبر داده اند که می‌توانند زباله‌های سرگردان در اقیانوس را جمع آوری کنند. تولید این ربات با بودجه اتحادیه اروپا انجام شده است.

جی پلاس، به نقل از نیواطلس، ربات‌های آشغال جمع کن از اقیانوس متشکل از یک پهپاد هوایی، دو ربات زیردریایی کنترل از راه دور و یک ربات خودران سطحی هستند که ربات آخر وظیفه مدیریت کل فرایند جمع‌آوری زباله را بر عهده دارد. این ربات از طریق کابل به ربات‌های زیردریایی متصل است و دارای یک رایانه برای پردازش داده‌ها و انتقال آنها نیز هست.

مهر نوشت: سیستم یادشده قرار است به خصوص در سواحل پرتردد و توریستی مورد استفاده قرار بگیرد که از جمله مراکز اصلی تولید زباله و انتقال آنها به اقیانوس‌ها محسوب می‌شوند. استفاده از پهپاد هوایی به منظور افزایش دقت این سیستم در زمان جمع‌آوری زباله‌ها صورت می‌گیرد. ربات‌های سطحی مجهز به چنگک‌ها و دستگاه‌های مکش برای جمع‌آوری زباله‌ها هستند.

برای افزایش دقت کل این مجموعه از یک الگوریتم هوش مصنوعی نیز استفاده شده که به ربات‌ها کمک می‌کند بین زباله و آبزیان و حیوانات ساکن در دریا تمایز قائل شوند.

نمونه اولیه این ربات که سی کلیر نام دارد، در بهار گذشته در سواحل شهر هامبورگ و نیز در سواحل شهر دوبروونیک واقع در کرواسی برای پاکسازی انواع زباله با موفقیت مورد استفاده قرار گرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1468032 منبع: مهر
ارسال نظر

موضوعات داغ