life

رشد ۸۰ درصدی سفر‌ها و آمار جا به جایی‌ ها، خبر از افزایش سفرهای غیر ضرور در این روزها می دهد!

جی پلاس، این روزها با توجه به تعطیلات پیش رو برای ایام عزاداری محرم شاهد استقبال بسیار زیاد مسافران از سفرهای برون شهری هستیم به طوری که آمارها و ارزیابی های صورت گرفته حاکی از آن است که بیش از ۴۰ درصد از وسایل حمل و نقل عمومی در بخش های مختلف ریلی، هوایی و جاده ای با تکمیل ظرفیت مسافران را جابه جا می کنند!

 

 
موضوعی که موجب نگرانی مسئولان حوزه سلامت شده است، چرا که آنان با توجه به انجام این سفرها، شکل گیری موج سوم شیوع کرونا را پیش بینی می کنند. ستاد ملی مبارزه با کرونا و همچنین وزارت بهداشت همواره تاکید کرده‌اند که مسافران از تردد و سفرهای غیر ضروری در تعطیلات پیش رو به شدت پرهیز کنند اما متاسفانه تصاویر و دوربین های جاده ای از بی توجهی ها به این هشدارها خبر می دهند. در مسیرهای مختلف ترافیک‌های سنگین ایجاد شده است که رکورد دار این ترافیک همچنان مسیرهای شمال کشور هستند.
 
جاده ها
 
آزادراه قزوین رشت
از ابتدای این هفته همواره دستگاه های مختلف به ویژه وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند که مردم از انجام سفرهای غیرضروری جلوگیری کنند چرا که عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی باعث تشدید انتقال ویروس کرونا خواهد شد.

این در حالی است که کادر درمان در بسیاری از شهرها خسته شده‌اند و مردم باید در این روزها بیشتر به فکر آنان باشند اما  آمارها و ارزیابی های صورت گرفته حاکی از آن است که استقبال مسافران علاوه بر استفاده از خودروهای شخصی در بخش های مختلف جاده‌ای و هوایی هم بیشتر شده است.

انجام ۸۰ هزار سفر طی ۴ روز گذشته

داریوش باقرجوان معاون مدیرکل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی حوزه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه از روز سه شنبه (چهارم شهریور ماه) تا به امروز ۸ درصد در جا به جایی سفرها و ۱۲.۵ درصد در جا به جایی مسافران نسبت به ماه گذشته و همچنین هفته گذشته رشد داشته ایم، گفت: از روز سه شنبه تا به امروز ۶۳۰ هزار مسافر در قالب ۸۰ هزار سفر جابه‌جا شده‌اند.
 
او ادامه داد: تعطیلات پیش رو باعث افزایش تقاضای مسافران شده و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با همکاری پلیس راهور سعی کرده است در این ایام نظارت ها و ارزیابی های خود را برای افزایش امنیت ترددها تشدید کند.

باقر جوان با اشاره به اینکه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در بحث مقابله با کرونا نظارت های خود را با دقت انجام می‌دهد، گفت: ما سعی کرده‌ایم تمامی شیوه نامه های مد نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور را رعایت کنیم و در این بخش هم با مشارکت پلیس راه بخشنامه های مختلفی را صادر کرده‌ایم.

مدیر کل مسافری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای اظهار کرد: رزمایش‌های مختلفی را برای این ایام در خصوص جا به جایی‌ها چه در بخش عمومی و چه در بخش شهری انجام داده‌ایم و در حوزه مسافری هم تلاش خود را برای رعایت شیوه نامه های بهداشتی در رابطه با بیماری کرونا مضاعف کرده ایم.

به گفته این مقام مسئول رعایت نکات بهداشتی و ایمنی، اصلی‌ترین مبحث و اقدام در این زمینه است.

باقر جوان همچنین درباره رعایت فاصله گذاری های اجتماعی در بخش حمل و نقل جاده ای هم گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در تمامی سفرهای عمومی ظرفیت های اتوبوس ها پایین تر از ۵۰ درصد بوده است و سعی کرده ایم به صورت کامل فاصله گذاری های اجتماعی را در این بخش ها رعایت کنیم.

مدیر کل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصریح کرد: در حال حاضر تمامی شیوه نامه های مرتبط در این زمینه از جمله ضدعفونی  مداوم وسایل حمل و نقل عمومی انجام می‌شود و در طول سفر هم به صورت کامل مسافران باید از ماسک استفاده کنند.

او ادامه داد: از حضور مسافر در محیط های عمومی در طول سفر جلوگیری می شود و رانندگان هم از حضور در محیط های عمومی پر تردد خودداری می کنند.

باقر جوان همچنین درباره ارائه کترینگ به مسافران اتوبوس هم گفت: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در طول سفر تنها آب معدنی ارائه می‌شود و در هنگام ورود به اتوبوس پک های بهداشتی ارائه می شود.

او در پایان تصریح کرد: از ابتدای ایام تعطیلات به صورت کامل نظارت ها و ارزیابی های خود را تشدید کرده ایم.

تجمع مردم در فرودگاه برای سفر به کیش!

 بخش هوایی هم در این ایام نسبت به هفته ها و ماه های گذشته شلوغ تر شده و میزان درخواست مسافران برای خریداری بلیت ها افزایش یافته است. تصویر زیر نشان دهنده تجمع مردم در صف سفر به کیش است! بدون رعایت شیوه نامه های بهداشتی و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی!

فرودگاه شلوغ

افزایش ۷۰  درصدی سفرهای هوایی طی روزهای گذشته

در همین زمینه مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی حوزه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه میزان در خواست سفر در مقایسه با ایام عادی کمی رشد داشته است، گفت: با توجه به چند روز تعطیلی پیش رو بسیاری از مردم برای عزاداری به شهرهای خود سفر داشته اند به طوری که شاهد افزایش ۷۰ تا ۸۰ درصدی جا به جایی مسافران در این ایام بوده‌ایم.

او با اشاره به اینکه تقریباً تمامی شهرها در خواست سفر داشته اند، ادامه داد: میزان جابه‌جایی مسافران در شهرهای با وضعیت قرمز، کم بوده است اما همچنان برای سفر به مشهد و تعدادی از کلانشهرهای دیگر میزان درخواست‌ها و جا به جایی مسافران زیاد بوده است.

سامانی همچنین درباره نرخ بلیت هواپیما، گفت: نرخ بلیت هواپیما در این ایام همچنان در کف قیمتی و یا کمی بالاتر بوده و در بسیاری از مسیرها بلیت ها با همان نرخ کف قیمتی صادر می‌شود.

او درباره رعایت دستورالعمل های بهداشتی و همچنین فاصله گذاری های اجتماعی، گفت: به طور معمول از زمان شیوع ویروس کرونا تمامی دستورالعمل های بهداشتی رعایت می شود و همچنان دو ردیف آخر صندلی هواپیما برای بیماران مشکوک به کرونا خالی بوده و در تمامی طول سفر مسافران باید از ماسک استفاده کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه به صورت کامل نظارت ها و بازرسی ها در بخش‌های مختلف انجام می‌شود، گفت: فاصله گذاری های اجتماعی و همچنین رعایت پروتکل های بهداشتی در کانتر پروازی به هنگام سوار شدن در هواپیما و اتوبوس ها وجود دارد و به صورت کامل و مداوم ضد عفونی ها انجام می شوند.

اما در این بین سفرهای ریلی هم با برخی نارضایتی ها همراه بوده است، یکی از مسافران بخش ریلی کشور که روز گذشته با باشگاه خبرنگاران جوان تماس گرفت، از رعایت نشدن اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی گله کرد و تصویری از  یک کوپه ۴ نفره را که سه نفر داخل آن مستقر شدند، ارسال کرد. 

مسافران قطار

در بخش ریلی  شاهد رشد ۶۰ درصدی سیر قطارها بوده ایم که در مقایسه با هفته های گذشته حدود ۱۰ درصد رشد داشته است. البته طبق اطلاعات به دست آمده هنوز ۴۰ درصد از قطارها در سیر نیستند. مشهد بیشترین درخواست را داشته اما در مقایسه با ماه گذشته میزان حذف قطار در این مسیر هم در مقایسه با سایر مسیرها بالا بوده است.

همچنین آمارهای به دست آمده نشان می دهد که از ابتدای اسفند ماه در بخش ریلی حدود ۱۱ میلیون نفر از تعداد مسافران کم شده است. با توجه به افزایش تعداد بیماران کرونایی و همچنین تعداد فوتی ها و هشدارهایی که وزارت بهداشت در رابطه با انجام ندادن سفرهای غیر ضروری داده است، مسافران باید در این ایام و تعطیلات پیش رو نکات بهداشتی و همچنین دستورالعمل های مختلف را رعایت کنند تا شاهد کاهش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این ایام باشیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1466569 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر

موضوعات داغ