life

«مویان» نویسنده چینی برنده نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۲، اولین رمان خود را پس از هشت سال سکوت روانه بازار کرد.

جی پلاس، کتاب جدید مویان (Mo Yan) که دیرشکوفا (A Late Bloomer) نام دارد، مجموعه‌ای از ۱۲ رمان کوتاه از داستان‌های واقع‌نمایانه یا پوچ‌گرایانه است که از قرن گذشته تا به امروز در روستاهای چین اتفاق افتاده‌اند.

مویان در این کتاب مرز میان حقیقت و فانتزی را درهم می‌شکند و با تمرکز بر زندگی مردمان عادی تغییرات ایجاد شده در طول زمان را به تصویر می‌کشد.

این نویسنده چینی در کتاب جدیدش برای اولین بار انسان معاصر را به تصویر می‌کشد که به خوبی با کارکرد اینترنت آشناست و از شایعه‌پراکنی در فضای مجازی کسب درآمد می‌کند.

در بخشی از این کتاب آمده است: در زندگی واقعی شاید کاری از ده هزار نفر برنیاید اما در اینترنت وجود تنها ۱۰۰ نفر برای ایجاد یک موج کافی است.

مویان همچنین در کتاب جدیدش با استفاده از روایت اول شخص از تاثیر دریافت جایزه نوبل بر زندگی شخصی خود نیز پرده برمی‌دارد. کسب جایزه نوبل زندگی این نویسنده را متحول کرد. وی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به دستکم ۳۴ شهر دنیا سفر کرد، در ۲۶ کنفرانس شرکت کرد، ۱۸ سخنرانی برگزار کرد و ده ها هزار نسخه از آثارش را امضا کرد. گفته می‌شود وی در سال ۲۰۱۳ آنقدر مشغله داشت که در تمام سال حتی یک کتاب هم نخواند.

از این نویسنده آثار متعددی منتشر شده که از آن جمله می‌توان به ذرت سرخ، قورباغه، طاقت زندگی و مرگم نیست، مرگ چوب صندل، تغییر و تربچه اشاره کرد. برخی آثار وی به بیش از ده زبان از جمله انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، نروژی و فارسی ترجمه شده‌ تا در دسترس طیف گسترده‌تری از خوانندگان قرار گیرند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1460502 منبع: ایرنا
ارسال نظر

موضوعات داغ