life

یک مرد در انگلستان به لطف جراحی جدید و باور نکردنی موفق شد بینایی چشم خود را به دست آورد. این مرد بیست و چهار سال پیش قربانی اسیدپاشی شده بود.

به گزارش جی پلاس؛ جیمز اوبراین فقط 18 ساله بود که در معرض اسید قرار گرفته و بینایی چشم راست خود را از دست داده بود. آمونیاک سطح چشم او را سوزانده بود و در نتیجه او پس از دو سال مداوا قادر به تماشای محیط اطرافش نبود. اما اکنون  در سن 44 سالگی ، او اولین بیماری است که تحت عمل سلول های بنیادی قرار گرفته . دوباره بینا شده است.

 

در جریان این جراحی سلولهایی از چشم چپ وی که سالم است خارج شده و پس از طی 18 ماه وی اکنون دوباره قادر به دیدن است. پزشکان در بیمارستان چشم مورفیلدز در لندن 20 سال را صرف تهیه این تکنیک کرده اند و می گویند که آنها می خواهند این روش را دوباره اجرا کنند.

انقلابی جدید در دنیای پزشکی / بازیابی بینایی یک قربانی اسیدپاشی پس از 24 سال با کمک سلولهای بنیادی

آقای اوبراین ، که متاهل است و دو فرزند دارد  می گوید اکنون قادر است با هر دو چشم خود ببیند. وی افزود: "این یک جایزه عظیم است که می توانم با کمک هر دو چشمم ببینم. من قبلاً هرگز فرزندانم را اینگونه ندیده بودم. " سلولهای بنیادی سلولهای ساده ای هستند که تقریبا می توانند به هر نوع سلول بدن تبدیل شوند و می توانند برای جایگزینی سلولهای آسیب دیده استفاده شوند.

سلولهای گرفته شده از چشم چپ آقای اوبراین برای ماهها در آزمایشگاهی در ایتالیا رشد یافته بودند ، جایی که این شرکت با قرارداد و تخصص خود NHS را برای انجام این مرحله از درمان یاری می کرد. سپس جراحان بافت زخم را از چشم راست آقای اوبراین گرفته و سلولهای بنیادی

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1254414 منبع: انتخاب
ارسال نظر

موضوعات داغ